آخرین اخبار   
                                       

برگزیده ها

یادداشت

آرشیو خبرسیاسی - اقتصادی کد مطلب: 35343     

2010 سال بلایای طبیعی در دنیا

ارسال به دوست    نسخه چاپی نسخه چاپی
سال گذشته میلادی از نظر وقوع بلایای طبیعی و خسارات انسانی و اقتصادی بالاترین آمار در دهه‌های گذشته را به خود اختصاص داده است.
۱۳۹۰ سه شنبه ۲۳ فروردین ساعت 07:52
به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از آسوشیتدپرس، سال گذشته میلادی از نظر میزان بلایای طبیعی بدترین سالی به شمار می رود که نسل حاضر کره زمین به چشم دیده است.

زلزله، موج گرما، سیل، فوران آتشفشان، طوفان های سهمگین، رانش زمین و خشکسالی از جمله بلایای طبیعی ویرانگری بودند که در سال گذشته میلادی جان میلیون ها انسان را در کشورهای مختلف گرفتند.

به عبارت دیگر بیشتر افرادی که در سال گذشته میلادی جان باختند بیش از آن که قربانی حملات تروریستی شده باشند، در اثر حوادث طبیعی جان باختند به طوری که گفته می شود تعداد قربانیان بلایای طبیعی سال گذشته معادل قربانیان حملات تروریستی 4 دهه پیش است.

در چنین شرایطی همچنان شاهد ادامه روند ساخت و ساز های ضعیف، گسترش حاشیه نشینی و بی توجهی به مقاوم سازی بناها در بسیاری از کشورهای جهان هستیم.

زلزله هائیتی:


در ماه ژانویه زلزله ویرانگر هائیتی جان 220 هزار نفر را گرفت. علت آمار بالای جان باختگان این حادثه روشن بود، بسیاری از ساکنان پورتوپرنس، پایتخت این کشور در خانه های کلنگی 25 سال پیش زندگی می کردند.

سازمان ملل این زلزله را ویرانگرترین زمین لرزه از زمان تأسیس خود توصیف کرد و آن را یک فاجعه تاریخی خواند.

زلزله در هائیتی به دلیل از بین رفتن نهادهای دولتی نه تنها با غارت و چپاولگری همراه شد، بلکه بازماندگان با آلوده شدن آب ها و گسترش وبا بار دیگر به کام مرگ فرورفتند. وبا از ماه اکتبر در میان چادرهای اسکان موقت بازماندگان شایع شد و با گذشت تنها 10 هفته به 10 ایالت مختلف هائیتی رسید. شیوع این بیماری تا ماه مارس 2011 حدود 5 هزار نفر را قربانی و بیش از 252 هزار نفر را نیز آلوده کرد.در ماه فوریه، یعنی دومین ماه سال گذشته میلادی زلزله بزرگ دیگری شیلی را لرزاند. این زلزله که 500 بار قوی تر از زلزله هائیتی بود، به دلیل ساختار مناسب ساخت و ساز تعداد بسیار کمتری را قربانی کرد.

سیل پاکستان:


در فصل تابستان گرمای بی سابقه و سیستم پرفشار گرما در روسیه منجر به بروز سیلی در پاکستان شد که حداقل 62 هزار مایل مربع را زیر آب برد. این سیل حداقل جان 20 هزار پاکستانی را گرفت تا تعداد قربانیان این حادثه طبیعی بیش از کل تعداد قربانیان حوادث هوایی در 15 سال گذشته باشد.


بر اساس تخمین های سازمان ملل، قربانیان سیل پاکستان از مجموع افرادی که در سه حادثه سونامی اقیانوس هند در ساال2004، زمین لرزه کشمیر در سال 2005 و زمین لرزه هائیتی در سال 2010 زخمی یا بی خانمان شدند، بیشتر است. همچنین برآوردها نشان می دهند پاکستان 43 میلیارد دلار آمریکا خسارت دید.

البته بنابر آمار اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی سیل به تنهایی در سال گذشته در میان 59 ملت از جمله آمریکا، چین، ایتالیا، هند، کلمبیا و چاد بیش از 6300 قربانی دیگر نیز داشته است.

این هم گونه ای از خودکشی است. اینطور نیست؟ ما از سویی خانه هایی می سازیم که در برابر سیل، زلزله و دیگر بلایای طبیعی مقاوم نیستد و از سوی دیگر با تولید هرچه بیشتر آلاینده ها به روند گرم شدن زمین و تغییر الگوی آب و هوایی زمین سرعت بخشیده ایم.

به گفته سازمان بهداشت جهانی در ماه نوامبر 260 هزار نفر در اثر بلایای طبیعی جان باختند که در مقایسه با قربانیان حملات ترویستی از سال 1968تا 2009 که رقمی معادل 115 هزار نفر شمارش شده، بسیار بیشتر است.

آتشفشان ایسلند:


در ماه آوریل 2010 ابرهای خاکستری ناشی از فوران آتشفشان ایسلند قاره اروپا را فراگرفت و با لغو پروازها و تعطیلی فرودگاه ها خسارات فراوانی به بار آورد. این حادثه موجب سرگردانی هزاران مسافر در فرودگاه های اروپایی شد. لغو پروازها در آلمان، بلژیک، دانمارک، هلند، انگلیس، اسکاتلند و دیگر کشورهای اروپایی به مبادلات تجاری قاره سبز نیز خسارات هنگفتی وارد کرد که حداقل 30 میلیون یورو برآورد شد.


با نزدیک تر شدن به پایان سال میلادی 2010 و آغاز سال 2011 روند رو به رشد بلایای طبیعی همچنان در نقاط مختلف کره زمین ادامه داشت.

موج سرما:

سرمای بی سابقه هوا در زمستان اروپا را فلج کرد به طوری که خطوط ریلی یخ زد و مسافران در تونل های زیرزمینی و قطارهای بین شهری محبوس شدند. نتایج تحقیقات بالارفتن بی رویه دمای کره زمین را دلیل اصلی آب شدن یخ های قطب و دگرگونی هوای اروپا اعلام کرد.

سیل استرالیا:

سیل های کوئینزلند استرالیا که در دسامبر 2010 آغاز شدند و حداقل 70 شهر و 200 هزار نفر را تحت تأثیر قرار دادند از دیگر بلایای طبیعی به شمار می رود. در استرالیا سیل مساحتی به بزرگی دو کشور فرانسه و آلمان را زیر آب برد و خسارات وارده حداقل 30 میلیارد دلار از تولید ناخالص ملی این کشور را نابودکرد.


این منطقه پس از فرونشستن آب در فوریه سال ۲۰۱۱ شاهد شدیدترین توفان تاریخ خود بود که به نام توفان یاسی شناخته شد. شدت این توفان به حدی بود که فرماندار ایالت کوئینزلند این سامانه هوایی را "فاجعه ‌بارترین توفانی" که این ایالت تاکنون به خود دیده توصیف کرد.

رانش زمین برزیل:


رانش زمین و جاری شدن گل و لای در جنوب شرق برزیل در ژانویه سال 2011 نیز قربانیان زیادی گرفت. این حادثه که با روی کار آمدن دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل فاصله زمانی چندانی نداشت موجب شد 3 روز عزای عمومی در این کشور اعلام شود. رانش زمین در برزیل که قریب به نیم میلیون قربانی برجای گذاشت، آنقدر مصیبت بار بود که عنوان بزرگ ترین بلای طبیعی تاریخ برزیل را به خود اختصاص داد.

زلزله ژاپن:

زمین لرزه و سونامی 11 مارس در ژاپن که با قدرت 9 ریشتر در ساعت 14:46 دقیقه به وقت محلی رخ داد، نیز یکی دیگر از فجایع طبیعی اخیر به شمار می رود.


این زمین لرزه هنگامی که با امواج سونامی به ارتفاع 15 متر همراه شد، بیش از آنچه تخمین زده می شد برای ژاپن خسارت به بار آورد. این سونامی شهر مینامی سانریکو را بطور کلی از بین برد و حداقل جان 20 هزار نفر را گرفت.

البته همراه شدن زلزله و سونامی در ژاپن با فاجعه هسته ای کنترل شرایط را بسیار پیچیده تر کرد به طوری که هنوز دولت ژاپن نتوانسته تبعات ناشی از نشت مواد رادیواکتیو را کنترل کند و هر روز منطقه وسیع تری را به علت آلودگی هسته ای تخلیه می کند.نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
 
نظر شما :  


گزارش تصویری

آگهی ها

پربیننده ها

آخرین عناوین

فیلم

صدا

Google+