آخرین اخبار   
                                       

برگزیده ها

یادداشت

آرشیو خبراستان هاقزوین کد مطلب: 144145     
برنا بررسی می‌كند؛

معیارهای یک انتخاب خوب

ارسال به دوست    نسخه چاپی نسخه چاپی
یكی از امتیازات انسان بر سایر موجودات در نظام هستی، حق انتخاب است و از مهم‌ترین این انتخاب‌ها در زندگی هر فرد انتخاب همسر می‎باشد که می‎تواند آینده وی را رقم بزند.
۱۳۹۲ یکشنبه ۲۱ مهر ساعت 12:52

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ تشکیل یک خانواده سالم به تفکری منطقی و تلاش و کوشش نیازمند است هر فرد باید بر اساس معیار‌ها و اصول منطقی همسری را متناسب با شئون و شخصیت خود شناسایی و انتخاب نماید. 

در هر حال یكسری شرایط به عنوان معیارهای كلی ازدواج در نظر گرفته می‌شوند كه تقریبا برای همه به خصوص در یك جامعه متحد یكسان است به طور مثال تقریبا هیچ كسی در هیچ جای دنیا تمایلی به ازدواج با یك فرد بد اخلاق ندارد پس اخلاق فرد یك معیار كلی است.

از طرفی برخی معیارها نیز در جامعه شكل گرفته‌اند كه گاهی توجه به آنها هم می‌تواند كمك كنند باشد مثلا طبق عرف جامعه ما در بیشتر ازدواج‌ها در ایران زنان باید از نظر سن، سطح علمی و درآمدی از همسران خود در حد یك درجه پایین تر باشند حتی این گزینه برای ویژگی‌های ظاهری نیز قید شده به طوری كه در بیشتر ازدواج‌هاتوجه می‌شود كه زن از همسر خود قد كوتاه تری داشته باشد. این به آن معنانیست كه اگر زنی از همسر خود قد بلند تر است پس زوما زندگی ناموفقی خواهند داشت.

فرهاد.ع یکی از جوانانی است که در جلوی یکی از دانشگاه‌های شهر با او گفت و گو کردیم. او در باره معیار‎هایش می‌گوید: زن ایده‌آل من باید ظاهر خیلی خوبی داشته باشد. ظاهر و نوع پوشش همسرم باید طوری باشد که وقتی با او قدم می‌زنم احساس شرمندگی نکنم.

 البته دختر و پسر لازم است به تناسب ظاهری خود به­ویژه زیبایی توجه کنند؛ البته زیبایی همسر برای آقایان بیشتر از خانم­ها اهمیت دارد. در خانم­ها این معیار کم­رنگ­تر از آقایان است و بیشتر، اقتدار، استقلال فکری، نقش حمایت­گری و قدرت مدیریت مرد مهم است.

گاهی بی­توجهی به زیبایی که به سبب عشق­های کر و کور­کننده، احساس ترحم، رودربایستیو شدت معنویت طرف مورد غفلت قرار می­گیرد، در آینده­ی زندگی زناشویی، مشکلاتی را پدید خواهد آورد.

توجه به زیبایی بدین معنا نیست که اصل قرار گیرد؛ بلکه مقصود این است که فاصله­ی دختر و پسر از این نظر زیاد نباشد و همتایی نسبی رعایت شود. فاصله­ی کم در زیبایی مشکل ایجاد نمی­کند؛ به­ویژه اگر کسی که زیبایی کمتری دارد، در ارزش­های اخلاقی، دیانت و اصالت، نمود افزون­تری داشته باشد.

برخی زیبایی را در انتخاب همسر اصل قرار می­دهند که شایسته نیست. معیارهای اصلی در ازدواج، اعتقادات، ارزش­های اخلاقی و اصالت خانوادگی است.

رسول بزرگوار اسلام(ص) فرمود:

«اِنَّ مِن سَعادَهِ المَرء المُسلمِ .... اَلمَرأء الجملا ذاتَ دین.1

از سعادت مسلمان این است ... که همسری زیبا و بادیانت داشته باشد.»

انتخاب همسر صرفاً به­جهت زیبایی او و بی­توجهی به ملاک­های پیش­گفته، درست مانند انتخاب کتاب برای زیبایی طرح روی جلد آن است که عملی عقلانی نخواهد بود؛ چون شما کتاب را برای استفاده از محتوای آن می­خرید.

کسی که همسرش را صرفاً به­دلیل زیبایی او برمی­گزیند، اگر این ویژگی در آینده با اتفاقاتی نظیر سکته، تب شدید، سوختگی، تصادف و اتفاقاتی این چنینی از بین برود، احساس خلاء شدید خواهد کرد.

فرزانه.م یکی دیگر از همان جوانان است، او می‌گوید:‌ پول و دارایی برای من در درجه اول اهمیت دارد. در این زمانه که بدون پول به هیچ کجا نمی‌توان رسید،چطور می‌توانم با مردی که از لحاظ مالی در سطح پایینی قرار دارد ازدواج کنم؟

این گونه معیار‌ها را از زبان خیلی از جوانان شهر شنیدیم.معیار‌هایی که می‌توان گفت موقتی و زود گذز هستند. شاید در ابتدا کسی دارای تمام این ویژگی‎ها باشد اما بعد از مدتی از دست بدهد و شخصی دیگر که فاقد آن‌هاست بعد‌ها آن‌ها را بدست آورد.

البته افراد دیگری هم بودند که معیار‌ها و ایده‌آل‎های اساسی‎تری داشتند.

راضیه.ف برای ما از معیار‌هایش گفت: من به دنبال مردی هستم که در زندگی در قبال وظایفش مسئولیت‌پذیر باشد.هرگز نمی‌توان به مردی که هیچگونه تعهدی نسبت به خانواده و همسرش ندارد اعتماد کرد.

م.ق که به تازگی زندگی مشترکش را آغاز کرده درباره دلایل انتخاب همسرش می‎گوید: برای بار اول که همسرم را دیدم، از لحاظ ظاهری تناسب چندانی با ایده‌آل من نداشت، اما با کمی صحبت و رفت و آمد‌های خانوادگی، اخلاق خوب و ایمان قوی او خیلی نظرم را جلب کرد.به طوری که حاضر شدم با قبول تمام مشکلات مالی که می‎دانستم سر راهم قرار دارند، با او ازدواج کنم وحالا واقعا خوشبختم چون خداوند را در کنارمان به خوبی احساس می‌کنم که هر کجا مشکلی داشتیم دستمان را گرفت وصمیمانه همسرم را دوست دارم.

حجت الاسلام جهانبخش رئیس شعبه نهم دادگاه عمومی و حقوقی شهرستان قزوین درباره خانواده و این نهاد مهم می‌گوید: نهاد خانواده مسئله ای اساسی است که همه در قبال آن مسئولند. هم افرادی که در این نهاد وارد می‌شوند و هم افرادی که در این زمینه تاثیرگذار هستند.

وی درباره این‎که چرا دوستی‌های خیابانی ازدواج ‍‌های پایداری در پی ندارند، نظرات خوبی دارد: مسئله ازدواج به شخصیت افراد برمی‌گردد نه به خود شخص، ازدواج‌هایی که در پی دوستی‌های خیابانی اتفاق می‌افتند به دلیل عدم شناخت کافی و وجود نداشتن اعتماد بین طرفین پایدار نیستند.

حجت الاسلام جهانبخش می‌گوید: از لحاظ اسلامی زوجین باید هم کفو باشند، یعنی از لحاظ خانوادگی، اجتماعی،تربیتی و اقتصادی هماهنگی و تناسب داشته باشند.تفاوت در این زمینه‌هاست که عدم تفاهم را به وجود می‌آورد و باعث سست شدن پایه‎های زندگی می‌شود.

وی می‌گوید: خداوند در سوره مبارکه روم از ازدواج می‌گوید و به جنبه سکونت و آرامش این امر مقدس الهی می‌پردازد که این آرامش هم برای زوجین و هم برای فرزندان مستلزم یک زندگی آرام و شیرین است.

حجت الاسلام جهانبخش در این باره می‌افزادید: ازدواجی که بر پایه اعتماد و اطمینان صورت بگیرد و آرامش و آسایش طرفین را در پی داشته باشد، با مرور زمان پایه‎هایش فرو نمی‌ریزد.این آرامش آن‌قدر قابل اعتماد است که هم زن حاضر است هر آن‌چه را که در قدرت و توانش است در کار و کوشش منزل کمک کند و هم مرد می‎خواهد هر آن‌ چه که در توان دارد برای خوشبختی همسرش صرف کند.

وی اعتقاد دارد که احساس و عواطف همسرانه مانند آهنرباست که غیر آهن و هر آن‌چه که با آن در تضاد باشد، از خود دفع می‌کند و زندگی آن‌چنان منسجم است که حتی بعد از مرگ نیز احترام و محبت به همسر حفظ می‌شود و این از لحاظ تربیتی برای فرزندانشان بسیار قابل توجه و موثر است.

فاطمه.س که 35 سال است با همسرش زندگی می‌کند، می‌گوید: هر چه که از زندگیمان می‎گذرد احساس می‌کنم بیشتر به شوهرم وابسته می‎شوم، اعتمادی که به او دارم حتی به خودم هم ندارم و برای رضایت او حاضرم هر کاری بکنم زیرا شوهرم واقعا مرد خوبی است و تابحال تا آن‌جا که توانستم برای آسایش ما تلاش کرده است.

احمد.د مرد میانسالی است که او را در بهشت فاطمه دیدیم که برای همسرش خیرات می‌کرد، او گفت: همسر من واقعا زن خوب و بسازی بود، از جوانی با دار و ندار من ساخت و تا آن لحظه که زنده بود چیزی از من نخواست وقتی که می‌دانست در توان من نیست. واقعا مدیون او هستم و حالا که در کنار من نیست احساس می‌کنم چیزی گم کرده‌ام.

حجت الاسلام نظری معاون فرهنگی و پژوهشی سازمان تبلیغات استان قزوین نیز درباره یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های ازدواج، یعنی دین می‌گوید: دین خلاصه در نماز و روزه نیست، دین یعنی تسلیم شدن در برابر امر خداوند.خانواده‌ای که متدین نباشد مستعد مشکلات اعتقادی، رفتاری و اخلاقی خواهد بود.

وی در این باره ادامه می‌دهد: گاها شاهد این هستیم که خانواده یکی از زوجین متدین است اما دیگری نیست.در این‌جا است که مشکلاتی در زمینه عفاف و حجاب، لقمه حلال و حرام و مسائل چشم و هم چشمی گریبانگیر خانواده خواهد شد.

حجت الاسلام نظری با اشاره به این‌که پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند دخترتان رابه آدم شراب‌خوار ندهید. ودر قرآن کریم نیز امده است که قمار و خمار پلید واز کار‌‎های شیطان است بیان کرد: در بعضی خانواده‌ها گناه چنان ریشه دوانده که جزیی از زندگی آن‌ها شده است. پس با توجه به این موضوع باید مواظب بود تا با این‌گونه خانواده‌های فاسق وصلت صورت نگیرد.

وی در ادامه می‌گوید: خداوند در قرآن می‌فرماید که اگر در موقع ازدواج فقیر باشید، خداوند از فضل خودش شما را غنی می‌کند. فضل در این‌جا به معنای برتری است و غنی شدن نه از لحاظ کمی بلکه از لحاظ کیفی است. وخداوند در زندگی دو جوان که با انتخاب درست وبا دیده باز در این راه قدم گذاشته‌اند برکتی ایجاد می‌کند که عین بی‌نیازی خواهد بود.

سعید.ص 25 سال دارد.او یک سال است که وارد زندگی مشترک شده است.او می‌گوید: وقتی میخواستم ازدواج کنم تازه فارغ التحصیل شده بودم و درآمد خیلی کمی داشتم اما با شروع زندگی آن‌قدر برکت وارد زندگیمان شد که در این یک سال به اندازه ده سال دوران مجردیم پیشرفت کرده‌ام واز این بابت خدا را شاکرم.

گفتنی است در سال 1391 تعداد13445 واقعه ازدواج و 2417 واقعه طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق استان قزوین به ثبت رسیده است، که در این‌جا با توجه به آمار طلاق می‌توان گفت اگر جوانان ما با دیده باز و با توجه به آموزه‌های دین و فرهنگ اسلام و ایران دست به انتخابی درست بزنند و قدم به زندگی مشترک بگذارند امید است در سایه الطاف ایزد منان با سکون و آرامش تا همیشه در کنار هم باشند و شاهد کاهش چشمگیر آمار طلاق در ایران و علی الخصوص در استان قزوین باشیم.
نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
 
نظر شما :  


گزارش تصویری

آگهی ها

پربیننده ها

آخرین عناوین

فیلم

صدا

Google+