آخرین اخبار   
                                       

برگزیده ها

یادداشت

آرشیو خبراستان هالرستان کد مطلب: 137390     
مطرح‌ترین گزینه‌های سکان‌داری استانداری لرستان

بازوند ،رسولی ودهمره گزینه های اصلی استانداری لرستان

ارسال به دوست    نسخه چاپی نسخه چاپی
با توجه به آغاز بررسی گزینه‌ها برای تغییر استانداران کشور، شخصیت‌های مختلفی برای سکان‌داری احتمالی استانداری استان مهم لرستان مطرح شده‌اند.
۱۳۹۲ جمعه ۸ شهریور ساعت 18:31
 به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ،استان لرستان یکی از استان‌های غربی ایران است. این استان ۲۸٫ ۲۹۴ کیلومتر مربع مساحت و بیش از یک میلیون و هفتصد و پنجاه و چهار هزار نفر جمعیت دارد [۲]. این استان سیزدهمین استان ایران از نظر جمعیت می‌باشد و یکی از استان‌های پرجمعیت ایران به شمار می‌رود. خرم‌آباد مرکز استان است. 
طبق آمار سال ۱۳۸۵، خرم‌آباد بیستمین شهر بزرگ کشور است. لرستان سرزمینی کوهستانی است و غیر از چند دشت محدود، سراسر آن را کوههای زاگرس پوشانده‌است. اشترانکوه با ۴۱۵۰ متر ارتفاع بلند‌ترین نقطه استان واقع در شهرستان ازنا و پست‌ترین نقطه آن در جنوبی‌ترین ناحیه استان واقع شده و حدود ۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. [۳] بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی این منطقه یکی ازنخستین سکونتگاه‌های قدیمی بشر است و مفرغ لرستان از شهرت باستان‌شناسی زیادی برخوردار است. [۴] لرستان تنها استان ایران است که به دلیل اهمیت فوق العاده تاریخی یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران را به خود اختصاص داده‌است. 
این ۴ بخش اصلی عبارتند از پیش از تاریخ، تاریخی و لرستان، دوران اسلامی، مهر و سکه. [۵] استان لرستان سومین استان پر آب کشور است و ۱۲ درصد آبهای کشور را در اختیار دارد. [۶] این استان علیرغم غیرمرزی بودن خسارت‌های بسیاری در جریان جنگ ایران و عراق متحمل شده‌است.

* موقعیت و ساختار مهم اقتصادی استان لرستان 
استان لرستان با برخورداری از هوای متنوع و رودهای پرآب و خاک آبرفتی حاصل‌خیز، استعدادی ویژه در کشت محصولات کشاورزی دارد. غلات، چغندرقند و حبوبات، ‌ مهم‌ترین فرآورده‌های کشاورزی آن محسوب می‌شوند. 
 در نواحی جنوبی و پاره‌ای مناطق دیگر استان، محصولات گرمسیری تولید می‌شود. بازده تولیدات کشاورزی استان به دلیل استفاده از روش‌های سنتی، به ویژه در زمین‌های دیم کوهستانی و پایکوهی، اندک است. دامپروری و دامداری در سراسر استان رایج است. عشایر، روستاییان و ساکنان اطراف شهر‌ها به فعالیت‌های دام‌پروری می‌پردازند. 
در نواحی مرطوب‌تر استان، پرورش گاو و در میان عشایر و روستاهای خشک‌تر پرورش گوسفند و بز، مرغ و خروس، غاز، ‌ بوقلمون و مرغابی و دیگر طیور رایج است. 
در سال‌های اخیر در اطراف شهرهای استان، واحدهای مرغ‌داری‌ها و گاوداری‌های صنعتی نیز تأسیس شده است. 
پرورش زنبور و تولید عسل، یکی دیگر از فعالیت‌های کشاورزی مردم استان است. توسعة صنعتی استان لرستان در سال‌های گذشته، ‌ همراه با سیاست توجه به نقاط محروم و استقرار و ایجاد کارخانه‌های صنعتی متعدد رو به رشد است. 
از جمله می‌توان به صنایع ساختمانی، فلزی، ‌ سرامیک، غذایی، پوشاک، ‌ شیمیایی و صنایع دستی اشاره کرد. صنایع دستی استان لرستان مشتمل بر قالی‌بافی، جاجیم‌بافی، جولاهی، گیوه‌بافی، دباغی، هورسبو (یک نوع خورجین) و چادربافی است. این نوع محصولات ضمن تأمین مصارف خانواری تولیدکننده، برای فروش به بازارهای محل نیز عرضه می‌شود. در استان لرستان معادن بسیار از قبیل سنگ تراورتن (در چگنی و کوهدشت)، مرمریت (در ازنا، ‌ الیگودرز و بروجرد)، ‌ فلداسپات، تالک و سیلیس (در بروجرد، الیگودرز و ازنا)، سنگ گچ (در دورود و کوهدشت)، سنگ آهک (در خرم‌آباد و کوهدشت) و سرب و روی (در الیگودرز) وجود دارد که بخشی از آن‌‌ها مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

لذا مدیریت استانی با این شاخص‌های بی‌نظیر اقتصادی از اهمیت بسیار زیادی برای هر دولتی برخوردار بوده است.

بعد از پیروزی حجت‌الاسلام روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انجام مراسم تنفیذ و تحلیف وی، حرف و حدیث اکثر فعالان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و... بحث حضور افراد در سمت‌ها و مناصب بوده که این فضا از انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌ها آغاز و به انتخاب وزرا، معاونان و نفرات در سطح کلان کشور ادامه دارد بعد از این گزینش‌ها این روز‌ها حرف و حدیث محافل و نشست‌ها در کشور موضوع داغ انتخاب استانداران است که استان لرستان با توجه به اهمیتی که در ابتدای این نوشتار به آن اشاره شد از این مقوله مسثنی نبوده و هر روز در محافل رسمی و غیر رسمی بحث تغییر استاندار لرستان و احتمال تعیین فلان یا فلان گزینه مطرح می‌شود.

البته اگر چه از زمان تصدی دکتر حبیب الله دهمرده در استانداری لرستان که بیش از سه سال از آن می‌گذرد حرف و حدیث رفتن وی همواره در این مدت نقل محافل گوناگون بوده اما اصرار دولت‌های نهم و دهم در تثبیت مدیریت استان لرستان به همه این شایعات و گمانه‌زنی‌ها خط بطلان کشید.

اما بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم بحث تغییر استاندار لرستان بسیار جدی شده است و در حال حاضر گزینه‌های زیادی مطرح شده‌اند که قصد داریم برخی از این گزینه‌ها را عموماً از منابع مختلفی همچون نمایندگان مردم لرستان در مجلس و یا رسانه‌های رسمی و غیر رسمی به گوش می‌رسد را معرفی نماییم. 
*هوشنگ بازوند
مهندس هوشنگ بازوند که خدمات وی وتلاش‌های شبانه روزی در زلزله مرگ بار فروردین سال هشتاد پنج بروجرد ودورود وخدمات ارزنده وی به عمران وآبادانی لرستان هنوز دراذهان باقی مانده است از جدی‌ترین وگزینه اصلی مجمع نمایندگان استان ودولت برای تصدی استانداری لرستان می‌باشد.
مهندس هوشنگ بازوند وی از مقبولیت خوبی در زمان تصدی معاونت عمرانی استانداری لرستان برخوردار بود ولی اختلاف سلیقه با صابری استاندار وقت لرستان باعث شد وی علیرغم میل باطنی به استان مرکزی کوچ کند.
وی سابقه بیش از۱۶سال کار در معاونت عمرانی استانهای کرمان، همدان، لرستان، مرکزی در دولت‌های اصلاحات ودولت احمدی‌نژاد را در کارنامه کاری خود دارد. ودارای مدک مهندسی عمران می‌باشد. 

*سید حسن رسولی
، سیدحسن رسولی، مدتی در دولت خاتمی، بر مسند استانداری لرستان، تکیه زد. وی از اصلاح‌طلبان بسیار نزدیک به خاتمی محسوب شده، عضویت در شورای عالی بنیاد باران را نیز عهده‌دار است؛ این بنیاد، توسط خاتمی و جمعی از یاران نزدیک وی، اداره می‌شود.
برخی گمانه‌زنی‌های سیاسی‌ـ رسانه‌ای، حکایت می‌کند گرچه وزیر کشور از یاران نزدیک لاریجانی‌ـ رئیس مجلس شورای اسلامی‌ـ است، اما انتخاب استانداران کشور با نظر قطعی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور خواهد بود. هم‌چنین، سیدحسن رسولی، چند صباحی در دوران اصلاحات بر صندلی استانداری خراسان رضوی نشست. گفته می‌شود براساس توافقات قبلی بین اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان، قرار شده غالب استانداران از بین نیروهای اصلاح‌طلب نزدیک به خاتمی، انتخاب شوند.

* قدرت اله ایمانی
قدرت اله ایمانی نماینده مردم خرم آباد در مجلس هفتم ورییس ستاد هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۸۴در لرستان واز نزدیکان به طیق هاشمی ورئیس جمهور جدید از گزینه‌های جدی استانداری لرستان می‌باشد وی در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضوردارد.
*عبدالرضا سپهوند
عبدالرضا سپهوند از اصلاح طلبان لرستان، دارای مدرک مهندسی مکانیک، نماینده مردم خرم آباد در مجلس پنجم وعضو هیات مدیره شرکت‌های سایپا وایران خودرومعاون وزیر صنایع در دولت خاتمی از مسئولیت‌های وی می‌باشد.
از وی هم به عنوان یکی از گزینه‌های استانداری لرستان نام بده می‌شود.
* عبدالرحیم بهازوند
عبدالرحیم بهازوند نیز یکی از گزینه‌هایی است که طیف بیشتری اصولگریان لرستان از وی حمایت کرده و به رئیس جمهور و وزارت کشور پیشنهاد کرده‌اند.
وی دارای تحصیلات دکترای برق است و یک دوره نمایندگی مجلس در دوره ششم را بر عهده داشته واز اصولگرایان معتدل می‌باشد.
*  محمد مصدق
مهندس مصدق مدیر کل اسبق صعنت ومعدن لرستان واز اصلاح طلبان نزدیک به دکتر عارف هم از گزینه‌های است که در برخی از محافل از وی به عنوان گزینه استانداری از وی نام برده می‌شود. 
*سید عیسی موسوی‌نژاد
سید عیسی موسوی نژادنماینده مردم خرم آباد در مجلس ششم، رئیس ستاد مهندس موسوی در انتخابات سال ۸۸رئیس جمهوری واز اصلاح طلبان نزدیک به سید محمد خاتمی، رئیس آموزشوپرورش شهرستان خرم آبادواز جانبازان هشت سال دفاع مقدس از وی نیز به عنوان یکی از گزینه‌های استانداری نام برده می‌شود.
*  علی نیک زاد
اما در میان شگفتی همگان به گفته برخی از نزدیکان نمایندگان لرستان، علی نیک زاد، وزیر راه ومسکن وشهر سازی دولت دهم، واستاندار اسبق اردبیل، معاون عمرانی اسبق لرستان نیز یکی از گزینه‌های استانداری لرستان می‌باشد که با توجه به جایگاه خوب در دولت گذشته بعید است وی حاضر به قبول استاداری لرستان باشد
* حبیب اله دهمرده
دکتر حبیب اله دهمرده استاندار فعلی لرستان، که از دوستان نزدیک محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، تلقی شده، نیز شانس ماندن در استانداری لرستان را دارد.
برخی منابع خبری از رایزنی‌های گسترده دهمرده برای ادامه حضور در استان لرستان به عنوان استاندار این استان خبر می‌دهند و می‌گویند: با توجه به حجم بالای لابی حامیان دهمرده در تهران، احتمال آن وجود دارد که وی برای یک سال آینده در مسئولیت استانداری لرستان به صورت مشروط ابقا شود.
در این میان برخی از نمایندگان لرستان هم حامی وی هستند.
این خبر می‌تواند به صحت نزدیک نیز باشد هر چند بسیاری از نیروهای اصولگرا و میانه رو در کنار نیروهای اصلاح طلب عملکرد دهمرده را در استان مطلوب نمی‌دانند و خواهان تغییر وی هستند. او نتوانست مشکل بی‌کاری بالای ۲۰ درصد در استان لرستان را برطرف کند. براساس اعلام مرکز آمار ایران، لرستان هم‌چنان پیشتاز نرخ بی‌کاری (بیش از ۲۰ درصد) در کشور است.
از سوی دیگر، بدنه نیروهای سیاسی و اجتماعی استان لرستان، خواهان حضور نیروهای جدید در این استان در کسوت استاندار هستند.
در پایان...

البته در روزهای آینده گزینه‌های دیگری احتمالاً به لیست موجود افزوده می‌شود و به نظر می‌رسد دولت یازدهم با رایزنی با نمایندگان مردم لرستان در مجلس، علمای استان به ویژه نماینده معزز ولی‌فقیه در استان لرستان حضرت آیت الله میر عمادی گزینه‌ای توانمند را برای تصدی استانداری لرستان برخواهد گزیند.
گزارش محمود داودی نژادسرپرست خبرگزاری برنا لرستاننظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
 
نظر شما :  


گزارش تصویری

آگهی ها

پربیننده ها

آخرین عناوین

فیلم

صدا

Google+