به گزارش برنا از شهرکرد؛شهرام احمدی به مناسبت روز محیط بان افزود: هم اکنون 82 محیط بان از 250 هکتار از عرصه های طبیعی استان حراست و نگهداری می کنند.

وی کمبود نیرو و امکانات، نداشتن تناسب کار، حقوق و مزایای دریافتی محیط بانان، کمبود تکنولوژی های نوین در امر حفاظت محیط زیست و کمبود قوانین حمایتی را از مهم ترین کمبودهای این بخش عنوان کرد.

احمدی اظهار کرد: به روز نشدن قوانین ومقررات مرتبط با شکار و صید، شیفت های طولانی مدت که باعث کاهش بهره وری نیروی انسانی می شود، گنجانده نشدن مشاغل اجرایی یگان حفاظت محیط زیست در زمره مشاغل سخت و زیان آور از دیگر مشکلات این حوزه است.

وی به ارائه آموزش های منسجم و کامل برای محیط بانان طی 2 سال گذشته در دانشگاه محیط زیست که تاثیری جدی بر افزایش حمایت شغلی محیط بانان داشته است را از برنامه های اجرایی در حمایت از این قشر عنوان کرد.

احمدی گفت: استان چهارمحال و بختیاری با داشتن یک درصد مساحت کشور، بیش از یکهزار و 200 گونه گیاهی و 294 گونه جانوری شناسایی شده دارد.

وی برخورداری از بالاترین درصد گونه بومی در کشور معادل 28.3 گونه بومی در میلیون هکتار را از مهم ترین خصوصیات حوزه محیط زیست استان دانست و گفت: حفظ، حراست و صیانت از میحط زیست عزم ملی می طلبد.

احمدی گفت: از هفت منطقه مورد مدیریت و حمایت در استان 12.5 درصد از مساحت این مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست این استان قرار دارد.

وی ضعف مدیریت دفع پسماند، تصفیه خانه های فاضلاب غیر استاندارد، زوال گونه های جنگلی، وجود ریزگردها، انتقال بین حوزه ای آب، خشکسالی های مکرر، وجود 11 کانون مولد گرد و غبار در استان و مرگ آبخوان ها را از مهمترین مشکلات محیط زیست استان برشمرد.

احمدی بیابانی شدن، وجود سلاح های زیاد بین مردم بعنوان تهدیدی علیه محیط بانان و تعارض با بهره برداران در مناطق تحت مدیریت را از دیگر مشکلات حفاظت محیط زیست استان دانست.

وی در پایان ایجاد فرهنگ مشارکت زیست محیطی را در حفظ، حراست و جلوگیری از تخریب و نابودی محیط زیست ضروری دانست.