به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان،  با توجه به درج مطلبی روی خروجی سایت "رجانیوز" با تیتر "ضعف مدیریت ‏دولت در ورزش هم نمایان شد" که نهم اردیبهشت ماه 96 در روزهای آغازین تبلیغات نامزدهای انتخاباتی دوازدهمین دوره ‏ریاست جمهوری بازنشر شده است، به منظور ایجاد یک فضای عادلانه در راستای قضاوت ‏افکارعمومی و روشن سازی نویسنده مطلب و همچنین آگاه سازی مخاطبان و علاقه مندان ورزش کشور پیرامون رویدادهایی که ‏در بازی های المپیک به وقوع پیوست؛ مطلب زیر در پاسخ به آن نوشته منتشر شده است.‏

امید آنکه تلاش جوانان ایران اسلامی که در قالب کاروان های مختلف ورزشی ایران در تاریخ المپیک توانمندی خود را به منصه ‏ظهور رسانده اند دستاویزی برای تخریب دولت ها قرار نگیرد. چه خوب است که به ادوار مختلف المپیک با یک نگاه منطقی و ‏علمی به تحلیل درستی دست یابیم تا فارغ از هیاهوی تبلیغاتی درصدد تخریب دولت نبوده و برای توسعه پایدار ورزشی تلاش ‏کنیم‎.‎

مروری بر افتخارآفرینی کاروان ورزشی امام رضا (ع)
عیار مدیریت ورزش در دولت یازدهم در ابعاد مختلف ورزش قهرمانی، همگانی، حرفه ای و تربیتی قابل توجه و با استناد به آمار موفقیت آمیز است و سنجش مدیریت ورزشی دولت تدبیر و امید فقط به دلیل کاهش مدال های المپیکی کاروان ایران در ریو نسبت به لندن نه تنها ملاکی بر نزول ورزش ایران نیست بلکه در ابعاد مختلف قابل بررسی و تعمق است. آنچه مسلم است عملکرد کاروان ورزش ایران با 5 طلا،6 نقره و 2برنز که مجموع 13 مدال را برای کشورمان به ارمغان داشت از حیث ارزش و رنگ مدال در تاریخ المپیک برای ما بی نظیر بوده و در حیث رتبه نیز این المپیک بهترین عملکرد کاروان ورزشی ایران محسوب می شود. اما با تمسک به المپیک لندن نمی توان عملکرد کاروان ورزشی امام رضا (ع) را در ریو به واسطه 3 مدال طلا،1 نقره و 4 برنزی که در مجموع 8 مدال به همراه داشت دلیلی بر ضعف مدیریتی دانست.

وقتی کاروان ورزشی ایران برای ریو 63 سهمیه بدست آورد، قطعا میزان این افزایش به نوعی یک شاخصه مهم برای پیشرفت ورزش کشور به حساب می آید. در قالب این افزایش، راهیابی تیم ملی والیبال ایران برای اولین بار به المپیک و حضور 9 نفری ورزش بانوان که آنهم نشان از پیشرفت کاملا محسوس در ورزش بانوان دارد اتفاقا ناشی از موفقیت مدیریت ورزشی دولت یازدهم است.

آنجا که تیم ملی والیبال ایران به عنوان یکی از تیم های بزرگ ورزشی ایران که در یک بازخورد عمومی ،بعد از تیم ملی فوتبال بیشترین مخاطب را در جامعه ایرانی داشته،توانست به المپیک راه یابد،بدون شک اولین حضور والیبال ایران در المپیک رقم خورد.

حضور 9 نفر از بانوان ایرانی که بدون واید کارت و با استفاده از توانمندی شخصی جواز حضور در المپیک را بدست آوردند ،نوعی پیشرفت در ورزش بانوان ایران است که پیش از آن نیز در بازی های آسیایی اینچئون علاوه بر حضور کیفی نتایج بیار چشمگیری را نیز بدست آوردند و نقش 16 درصدی در مدال های کاروان ایران ایفا کردند.

موفقیت ورزش بانوان فقط به حضور پرتعداد آنها در مقام مقایسه با دوره های گذشته محدود نشد چرا که در ریو،کیمیا علیزاده در تکواندو به مدال برنز رسید و اولین مدال تاریخ ورزش بانوان ایران در المپیک به ثبت رسید و همین عامل مهم انگیزشی را در جامعه بانوان ایرانی برای تلاش حداکثری به منظور موفقیت های آینده موجب شده است.

در المپیک ریو،کشتی آزاد درخشش بسیار خوبی داشت که یکی آز موفقیت های این رشته را می توان به مدال طلای حسن یزدانی مرتبط دانست.مدال طلای این کشتی گیر در شرایطی بدست آمد که شانزده سال از آخرین طلای المپیکی این رشته می گذشت.بنابراین این مدال طلا بعد از چهار دوره بی مدالی برای پرمدالترین رشته المپیکی ایران حاکی از موفقیت دیگری است.

بخشی از تفاوت مدالی ایران از لندن تا ریو را باید در یک رشته جستجو کرد،آنجا که در لندن،شاگردان محمد بنا با درخششی خیره کننده به سه مدال طلا دست یافتند،سه طلایی که از یک رشته بدون شک در تاریخ المپیک ماندگار شد. رشته ای که تا پیش از آن فقط دو مدال به ارمغان آورده بود که رنگ آنها زرین هم نبود به یکباره با توانمندی فرنگی کاران دلاور ایرانی به سه مدال طلا رسیدند .این رشته در ریو با دو برنز به کار خود پایان داد. نتیجه کاروان ورزشی امام رضا از حیث ارزش مدال دومین نتیجه تارخ ورزش ایران محسوب می شود با این توضیح که در این دوره،برخی از اولین ها نیز ثبت شد.

از طرفی برخی نتایج کاروان های ورزشی ایران را نیز باید به عدم توسعه پایدار ورزشی در کشور ربط داد.چالشی که اتفاقا دکتر سلطانی فر یکی از وزرای ورزش دولت یازدهم درصدد رفع آن و دستیابی به جایگاه بالای رنکینگ مدال ها در بازی های المپیک و بازی های آسیایی است که مجال پرداختن به این مهم نیست.

مدال طلای وزنه برداری که در المپیک 1968 مکزیکوسیتی با هنرنمایی و بروز توانمندی محمد نصیری به ارمغان آمد تا 2000 سیدنی تکرار نشد یا حتی در کشتی آزاد از طلاهای آقا تختی و امامعلی حبیبی در 1956 ملبورن، طلای 1968 مکزیکوسیتی عبدالله موحد تا طلای 1996آتلانتای رسول خادم و طلای دبیر در المپیک 2000 سیدنی و طلای یزدانی در 2016 ریو همچنین مدال های کشتی فرنگی که تا پیش از المپیک 2012 فقط 2 مدال برنز و نقره بود و به یکباره در لندن به 3 طلا رسید و بعد در ریو به 2 برنز کاهش یافت ،هیچ گاه ارتباط منطقی برقرار نبوده و سال های طولانی انتظار را شاهد بودیم.

با این اوصاف رویکرد ورزشی دولت یازدهم که با اندیشه های دکتر سلطانی فر اداره می شود با فعالیت برخی طرح های علمی به سمت توسعه پایدار ورزشی قدم برداشته که این مهم را می توان در طرح آمایش سرزمین،طرح پایگاه های استعدادیابی همگانی کشور،آغاز به کار فعالیت ستاد بازی های المپیک 2020 در فاصله سه سسال تا آغاز بازی ها بصورت واقعی و فارغ از شعار و هیاهو جستجو کرد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان"