به گزارش سرویس ورزشی برنا، نشست خبری علی مرادی رییس فدراسیون و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی به همراه سرمربیان سه رده سنی نو‌جو‌ا‌نان، جوانان و بز‌ر‌گسالان در فدراسیون برگزار شد.

وی درباره برنامه‌های انجام شده در طول مدت حضورش در فدراسیون گفت: برنامه اصلی ما بعد از قبول مسئولیت در فدراسیون انجام پشتوانه سازی بود که به همین منظور برخواه و انوشیروانی را بعنوان سر مربیان تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان انتخاب کردیم. در بزرگسالان هم با توجه به مواردی که وجود داشت از جمله بازنشستگی تعدادی و آسیب دیدگی تعدادی دیگر برنامه‌ریزی مدونی را آغاز کردیم.

مرادی ادامه داد: خوشبختانه تا حدود زیادی برنامه‌های مورد نظر انجام شده است اما هنوز با شرایط ایده‌آل فاصله داریم از طرفی تغییراتی اساسی را در ساختار و همچنین کمیته‌ها انجام دادیم و جلسات هیات رئیسه نیز به صورت منظم برگزار شد. تفاهم نامه‌هایی را هم با آموزش و پرورش، آموزش عالی، نیروهای مسلح و ورزش کارگری امضا کردیم.

رئیس فدراسیون وزنه برداری با بیان اینکه در بخش آنتی دوپینگ نیز فعالیت‌های خوبی انجام شده است گفت: تعامل خوبی با نادو داریم تا در راستای ورزش پاک حرکت کنیم.

علی مرادی در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر مشکلات کمبود بودجه در وزنه برداری گفت: برنامه پیش بینی شده برای فدراسیون وزنه برداری در دوره قبل کارشناسی نبود و ما آن را اصلاح کردیم اما باز هم بودجه مدنظر ما حاصل نشد و این اصلاحیه نتوانست کمبودها را جبران کند. مضاف بر این که تحریم های موجود نیز در این زمینه مشکل ساز بود و همه این عوامل دست به دست هم داده بود تا از لحاظ اقتصادی شرایط بسیار سختی را تجربه کنیم. در بحث بودجه دو برنامه داشتیم که یکی با وزارت ورزش و جوانان بود و دیگری با کمیته ملی المپیک. طبق تفاهم نامه ای که با وزارت ورزش و جوانان امضا کردیم و برنامه ای که به وزارت خانه ارایه دادیم وزارت ورزش و جوانان 100درصد بودجه ما را پرداخت کرد و جالب این که حتی بیشتر از این نیز به ما کمک کرده است. در بخش کمیته المپیک تا قبل از رقابت های قهرمانی جهان در امریکا ما تنها 15درصد بودجه خود را گرفته بودیم اما با صحبت هایی که انجام شد و اعتراضاتی که انجام دادیم بعد از امریکا 45درصد دیگر بودجه را از کمیته دریافت کردیم اما این هم کافی نبود. از همین رو به دلیل مشکلات مالی اردوهای تیم ملی بعد از رقابت های جهانی تعطیل شد و حتی چند اردوی برون مرزی که کادر فنی پیش بینی کرده بود نیز انجام نشد و همین شرایط سبب شد تا کمیته ملی المپیک تا 85درصد بودجه ما را پرداخت کند. 15درصد از باقی بودجه وزنه برداری از کمیته ملی المپیک باقی مانده است. با وجود تمامی این مشکلات و سختی ها ما تلاش کردیم که تمامی برنامه های کادر فنی و اردوها انجام شود و حقوق و دستمزد کادر فنی و ورزشکاران نیز عقب نیفتد. با این وجود مشکلات فراوانی داریم. وسایل و سخت افزار ما استاندارد نیست و مجبوریم برای هر اردو وسایل را نیز با خود ببریم. متاسفانه بودجه و امکانات ورزنه برداری در حد توقعات از این رشته نیست و وزنه برداری مظلوم است. اگر خواهان موفقیت های بیشتر هستیم باید به وزنه برداری توجه بیشتری شود.

مرادی درباره تامین هزینه‌های برگزاری جام فجر و اینکه آیا برنامه‌ای برای گرفتن امتیاز از رئیس فدراسیون جهانی دارد گفت: هنوز اسپانسری برای برگزاری این مسابقات پیدا نکرده‌ایم اما با حمایت‌های وزارت ورزش این رقابت‌ها در تقویم فدراسیون جهانی به عنوان یکی از مراحل گزینشی المپیک گنجانده شد که اتفاقی مهم است و از طرفی پیگیر دعوت نامه کلمبیا برای سهراب مرادی به منظور حضور در مسابقات گزینی پان امریکن هستیم.

وی افزود: درصددیم در زمان حضور آیان با رایزنی با رئیس فدراسیون جهانی مشکل علی حسینی را حل کنیم و بتوانیم بار دیگر شاهد حضور این وزنه بردار در مسابقات باشیم. همچنین به دنبال ارتقای بحث‌های آموزشی و ضد دوپینگ هستیم. به دنبال این هستیم حق وزنه برداران ما در سطح جهانی داده شود و با فدراسیون جهانی تعامل خوبی داشته باشیم البته هر دو فدراسیون انتقاداتی به یکدیگر دارند اما ما به دنبال تعامل هستیم و چیز بیشتری از این نمی‌خواهیم.

مرادی در پاسخ به این سوال که برای توجه بیشتر به وزنه برداری و دریافت بودجه قصد ندارید مانند برخی از فدراسیون ها به رییس جمهور نامه بنویسید گفت: مشکلات هرخانواده ای باید درون خود آن خانواده حل شود بیرون بردن مشکلات از خانواده نه تنها آن را حل نمی کند بلکه مشکلات را هم بیشتر می کند. وزارت ورزش و جوانان نهایت تلاش خود را انجام داده تا فدراسیون های ورزشی و ورزشکاران کمبود و مشکلی نداشته باشند. خوشبختانه رییس جمهور محترم و هیات  دولت نیز توجه کافی و وافی به ورزش به ویژه در سال منتهی به المپیک را دارند و جا دارد از همینجا از آنها تشکر کنم.

مرادی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار برنا مبنی بر نحوه انتخاب ایوان گارچف مشاور بلغاری تیم ملی وزنه برداری گفت: گارچف از سوی کمیته ملی المپیک به ما معرفی شد و رزومه ایشان را نیز به ما ارایه دادند با این وجود ایشان را شخصا می شناختم و با عملکرد و رزومه گارچف آشنا بودم بعد از معرفی کمیته ملی المپیک این مربی در کمیته فنی مطرح شد و تثبیت گردید تا به عنوان مشاور فدراسیون فعالیت کند. بعد از آن به  کمیسیون مربیان خارجی وزارت ورزش و جوانان رفت و در آنجا نیز تایید شد و پس از آن به ایران آمد. گارچف مربی شناخته شده ای است و رزومه خیلی خوبی دارد ایشان خودش قهرمان دنیا بوده و اگر رکوردهای دوران قهرمانی ایشان را وزنه برداری تکرار کند در همین شرایط نیز می تواند طلای جهان را بگیرد او قهرمان شناس و استعدادیاب قابلی است و چندین و چند قهرمان بزرگ دنیا را شناسایی و کشف کرده تقویت کرده و به قهرمانی جهان رسانده. بنابر این ایشان هم در بخش پایه و استعدادیابی و هم در بخش قهرمانی خبره است و می تواند به ما کمک کند. در طول مدت کوتاهی که گارچف به ایران آمده با تیم های ملی پایه و رده نوجوانان و جوانان همکاری نزدیک و خوبی داشته است اما در بخش بزرگسالان هنوز تعامل شکل نگرفته است و باید این شرایط شکل بگیرد تا بتوانیم از حضور ایشان استفاده کامل را ببریم. قرار نیست گارچف معجزه کند اما علم و دانش روز را دارد.

رئیس فدراسیون وزنه برداری در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای حضور بانوان در این رشته دارد یا نه گفت: این درخواست از سوی بانوان زیادی مطرح شده است اگر به این موضوع توجه شود با توجه به اینکه پوشش بانوان در این رشته نسبت به رشته‌های دیگر مناسب‌تر است و کشورهای اسلامی زیادی در حال فعالیت در وزنه برداری هستند این امیدواری وجود دارد. فکر می‌کنم اگر توجه لازم در این زمینه صورت گیرد اولین مدال آور بانوی ایرانی در المپیک از وزنه برداری باشد.