به گزارش سرویس ورزشی برنا مرحله نهایی رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی از ساعت 9 صبح امروز در سالن بهشتی مشهد آغاز شد. این رقابت ها با حضور دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان، کلیه اعضای کادر فنی، کمیته فنی رئیس و مسئولان فدراسیون و همراه بود و در آن این مسابقات با حوادث عجیب و جالبی همراه بود و تقریبا در همه اوزان شگفتی ها و اتفاقات مهمی رخ داد.  

کشتی ها از 9 صبح آغاز شد و بعد از برگزاری سه دور نخست در نوبت صبح، در نوبت عصر ابتدا مراسم افتتاحیه برگزار شد. این مراسم با پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد. پس از این نوبت به اجرای موسیقی محلی استان خراسان بود و پس از این اجرای زیبا مراسم تقدیر از محمدعلی گرمرودی و علی تبریزیان 2 پیشکسوت داوری کشورمان اجرا شد.  در ادامه این مراسم از 2 داور ازبکستانی و مغول حاضر در این مسابقات نیز تقدیر به عمل آمد. همچنین از جواد رفوگر پیشکوست کشتی کشورمان که روز گذشته بار دیگر مورد عمل جراحی قرار گرفت نیز تقدیر شد. از تعدادی از خبرنگاران پیشکسوت کشتی نیز تقدیر شد و یاد و خاطره مرحوم حصاری زنده نگه داشته شد.

در ادامه رقابت های دور چهارم برگزار شد و در نهایت با برگزاری مسابقات دور پنجم نفرات راه یافته به فینال مشخص شدند.  اتفاقات روز نخست این رقابت ها با هم مرور می کنیم.

 

دور اول: اسماعیل پور روی پل حذف

Esmaeil Pourبزرگترین شگفتی دور اول حذف مسعود اسماعیل پور در وزن 65 کیلوگرم آزاد بود. اسماعیل پور در حالی که تا 5 ثانیه به پایان کشتی 3-2 از میثم نصیری پیش بود، در لحظات آخر دوخم شد و به پل رفت تا 6-3 مسابقه را واگذار کند. اسماعیل‌پور که مدال نقره وزن 61 کیلوگرم 2014 جهان و طلای بازی‌های آسیایی را در کارنامه دارد در این مسابقات تغییر وزن داده و به یک وزن بالاتر آمده بود.

در دیگر دیدار مهم دور اول حبیب الله اخلاقی دارنده مدال برنز 2009 جهان و قهرمان بازی‌های آسیایی و مجتبی کریم‌فر، نفر سوم قهرمانی آسیا در وزن 85 کیلوگرم کشتی فرنگی به مصاف هم رفتند که این دیدار با نتیجه 7 بر 4 به سود کریم‌فر به پایان رسید.

محمدحسین محمدیان دارنده مدال برنز جهان و قهرمان 2014 آسیا نیز که از مدعیان اصلی وزن 98 کیلوگرم محسوب می‌شد با شکست 4 بر یک در دور اول از گردونه مسابقات حذف شد تا یزدانی یکه تاز این میدان باشد.

سامان عبدولی هم که به یک وزن بالاتر آمده و در وزن 66 کیلوگرم کشتی فرنگی روی تشک رفت که با شکست 5 بر یک مقابل محمدعلی گرایی، نایب قهرمان آسیا از گردونه مسابقات کنار رفت.

از حوادث مهم دور اول نیز می‌توان به پیروزی محسن حاجی‌پور مقابل محمد نوربخش در وزن 59 کیلوگرم کشتی فرنگی اشاره کرد که با این نتیجه نوربخش از گردونه مسابقات کنار رفت.

 

دور دوم: سوریان رفت!

Sourian14در مسابقات دور دوم مهمترین اتفاق حاضر نشدن حمید سوریان روی تشک در وزن 59 کیلوگرم بود. سوریان از دور اول مسابقات معاف شده بود اما در دور دوم مقابل پاپی کشتی نگرفت. سوریان در حالی که در حال گرم کردن خود بود، اما ناگهان سالن را ترک کرد و حاضر نشد مقابل عبدالمحمد پاپی کشتی بگیرد.

 

دور سوم: نوروزی از اعتراض تا عربده کشی و حمله!

Norouzi7مهمترین اتفاق دور سوم شکست امید نوروزی قهرمان جهان و المپیک بود. امید نوروزی هم در یک دیدار حساس به مصاف پرویز زیدوند رفت که این مسابقه پر افت و خیز علاوه بر اینکه با شکست نوروزی همراه بود این کشتی‌گیر در ثانیه‌های پایانی مسابقه رها کرد و به درگیری با مسئولان برگزاری مسابقات پرداخت و صحنه های زشتی را در سالن رقم زد.  

در کشتی وزن 66 کیلوگرم فرنگی امید نوروزی قهرمان جهان و المپیک به مصاف مهدی زیدوند رفت که زیدوند در ابتدا 4-0 پیش افتاد. در ادامه نوروزی قصد اجرای فن سالتو داشت که این فن را ناقص اجرا کرد و زیدوند روی پل نرفت اما نوروزی معتقد بود فن را ناقص اجرا کرده و باید امتیاز بگیرد. با بازبینی فیلم، داوران امتیازی به نوروزی ندادند که او دوبنده اش را از تن درآورد و قصد کشتی گرفتن نداشت که با اصرار عرب رئیس هیئت کشتی فارس به مسابقه برگشت اما تلاش نوروزی در ادامه فایده نداشت و در حالی که 5-1 عقب بود در 20 ثانیه آخر کشتی را رها کرد و با شکستن تابلوهای تبلیغاتی تشک را ترک کرد که این رفتار ناپسند با واکنش تماشاگران مواجه شد و او را هو کردند. در ادامه نوروزی یکی از چوبهای تابلوی تبلیغاتی را برداشت و به سمت میز داوران حمله ور شد که نیروهای امنیتی او را متوقف کردند. با این شرایط نوروزی از مسابقات انتخابی دیسکالیفه شد. جنجال سازی نوروزی در سالن تمرین هم ادامه داشت و ناسزا می گفت.

از حوادث مهم دور سوم می‌توان به دومین شکست رامین طاهری دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا در وزن 76 کیلوگرم کشتی فرنگی مقابل برومند اصلان و حذف این کشتی‌گیر از گردونه مسابقات این وزن اشاره کرد.

در کشتی حساس سنگین وزن کمیل قاسمی و پرویز هادی برابر هم قرار گرفتند که هادی قهرمان بازیهای آسیایی در یک مبارزه برتر 7 بر 2 نفر سوم المپیک لندن و نایب قهرمان 2014 جهان را شکست داد.

در دور سوم پیام بویری قهرمان آسیا و نفر سوم بازی‌های آسیایی نیز در وزن 75 کیلوگرم کشتی آزاد با نتیجه 13 بر 3 مغلوب رسول گرمسیری شد تا وداعی تلخ با این مسابقات داشته باشد.

 

دور چهارم: علیاری برد و تحریک کرد!

Aliyari3در دور چهارم وزن 98 کیلوگرم کشتی فرنگی به دلیل اعتراض بیش از حد مسابقه به جنجال کشیده شد. در شرایطی که کشتی قاسم رضایی و مهدی علیاری در وزن 98 کیلوگرم با پیروزی علیاری همراه بود، تماشاگران به نحوه قضاوت داوران اعتراضات زیادی انجام دادند و در اقدامی ناشایست با پرتاب بطری به تشک کشتی، داور مسابقه و همچنین رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی اعتراض خود را نشان دادند. البته تحریک مهدی علیاری نیز بی اثر نبود و تماشاگران اعتراضات خود را بیشتر از قبل کردند. پس از این اعتراضات یکی از تماشاگرانی که عامل اصلی این اعتراضات و پرتاب بطری بود به همراه فرد دیگری به سرعت از سالن فرار کردند. پلیس حاضر در سالن نیز یکی از این تماشاگرنماها را دستگیر و فرد دیگر متواری شد.

در دور چهارم شکست 9-3 کمیل قاسمی مقابل جعفر شمس ناتری دیگر حادثه مهم مسابقات بود.

 

دور پنجم: فینالیست ها مشخص شدند

Hadi4

با برگزاری دیدار دور چهارم و پنجم تکلیف فینالیست ها مشخص شد.

در وزن 57 کیلوگرم آزاد حسن رحیمی و رضا اطری فینالیست شدند. البته رحیمی یک بار در مقدماتی اطری را 5-4 برده و اگر به یک برد دیگر دست یابد، قهرمان می شود.

پیش از این در وزن 70 کیلوگرم آزاد، مهدی تقوی و حسن یزدانی به فینال رسیده اند. در 59 کیلوگرم فرنگی هم در حالی که حمید سوریان در مسابقات شرکت نکرد، محسن حاجی پور و عبدالمحمد پاپی فینالیست شدند.

همچنین در 65 کیلوگرم سیداحمد محمدی و علی اصغر جبلی به فینال رسیدند.

در 75 فرنگی سعید عبدولی و فرشاد بلفکه به مسابقه پایانی رسیدند.

فینال وزن 66 کیلوگرم فرنگی هم بین مهدی زیدوند و محمد علی گرایی برگزار می شود.

پرویز هادی و جعفرشمس ناتری هم فینال سنگین وزن آزاد را برگزار خواهند کرد.

 

 

فینالیستهای مسابقات به ترتیب زیر هستند:

 

کشتی آزاد

57 کیلوگرم: حسن رحیمی – رضا اطری (مسابقه 1-0 به سود رحیمی است)

61 کیلوگرم: بهنام احسانپور – آرش دنگسرکی

65 کیلوگرم: سیداحمد محمدی – علی اصغر جبلی

70 کیلوگرم: مهدی تقوی – حسن یزدانی

74 کیلوگرم: علیرضا قاسمی – عزت الله اکبری (قاسمی 1-0 پیش است.)

86 کیلوگرم: علیرضا کریمی – میثم مصطفی جوکار (کریمی 1-0 پیش است)

97 کیلوگرم: رضا یزدانی – عباس طحان (یزدانی 1-0 پیش است.)

125 کیلوگرم: پرویز هادی – جعفر شمس ناتری (هادی 1-0 پیش است.)

 

کشتی فرنگی

59 کیلوگرم: محسن حاجی پور – عبدالمحمد پاپی

66 کیلوگرم: مهدی زیدوند – محمدعلی گرایی

71 کیلوگرم: افشین بیابانگرد – فرشاد بلفکه

75 کیلوگرم: سعید عبدولی – رسول گرمسیری

80 کیوگرم: یوسف اخباری – یوسف قادریان

85 کیلوگرم: حسین نوری – حبیب الله اخلاقی (اخلاقی 1-0 پیش است.)

98 کیلوگرم: قاسم رضایی – مهدی علیاری(علیاری 1-0 پیش است.)

130 کیلوگرم: بشیر باباجان زاده – مهدی نوری

Koshti6

نتایج دور چهارم و پنجم به ترتیب زیر است:

 

کشتی آزاد

وزن ۵۷ کیلوگرم:

دور چهارم:

حسن رحیمی 12 - مهران رضازاده 2

رضا اطری - استراحت

 

وزن ۶۱ کیلوگرم:

دور چهارم:

بهنام احسان پور 5 - حسن مرادقلی 4

آرش دنگسرکی - استراحت

دور پنجم:

آرش دنگسرکی 6 (برنده) - حسن مرادقلی 6

 

وزن ۶۵ کیلوگرم

دور چهارم:

میثم نصیری ۵- علی اصغر جبلی ۶

محمدمهدی یگانه جعفری ۶- میثم حیدری ۳

سیداحمد محمدی - استراحت

دور پنجم:

سیداحمد محمدی (برنده با ضربه فنی) - محمدمهدی یگانه جعفری

علی اصغر جبلی - استراحت

 

وزن 74 کیلوگرم:

دور چهارم:

علیرضا قاسمی 8 - مرتضی رضایی قلعه 2

پیمان یاراحمدی 2 - عزت الله اکبری 3

دور پنجم:

عزت الله اکبری 3 - مرتضی رضایی قلعه 2

 

وزن 86 کیلوگرم:

دور چهارم:

محمدجواد ابراهیمی 3 - یوسف پناهنده 1

علیرضا کریمی 5 - میثم مصطفی جوکار 4

دور پنجم:

علیرضا کریمی 4 - محمدجواد ابراهیمی 2

 

وزن ۹۷ کیلوگرم:

دور چهارم:

رضا یزدانی (برنده)- اباذر اسلامی کشتی نگرفت

عباس طحان ۵ - امیر محمدی ۲

دور پنجم:

رضا یزدانی 7 - امیر محمدی صفر

 

وزن ۱۲۵ کیلوگرم:

دور چهارم:

پرویز هادی 6 - جعفر شمس ناتری 3

کمیل قاسمی 4 - سیدرضا موسوی 3

دور پنجم:

کمیل قاسمی 3 - جعفر شمس ناتری 9

جعفر شمس ناتری 9 - کمیل قاسمی 2

 

کشتی فرنگی

وزن ۶۶ کیلوگرم:

دور چهارم:

امین سوری 1 - محمد علی گرایی 4

وحید میرفتح الهی صفر - مهدی زیدوند 7

 

وزن ۷۱ کیلوگرم:

دور چهارم:

فرشاد بلفکه 7 - برومند اصلان 4

افشین بیبانگرد - استراحت

 

وزن ۷۵ کیلوگرم:

دور چهارم:

سعید عبدولی ۶- رسول گرمسیری صفر

پیام بویری 3 - محمد کریمی 1

دور پنجم:

رسول گرمسیری 13 - پیام بویری 3

 

وزن ۸۰ کیلوگرم:

دور چهارم:

یدالله عرب جعفری صفر - میلاد خسروی ۸

یوسف قادریان ۳- یوسف اخباری صفر

دور پنجم

یوسف اخباری (برنده با ضربه فنی) - میلاد خسروی

 

وزن ۸۵ کیلوگرم:

دور چهارم:

حبیب الله اخلاقی ۲ - وحید بیدار صفر

مجتبی کریم فر - استراحت

حسین نوری - استراحت

 

وزن ۹۸ کیلوگرم:

دور چهارم:

سیدمصطفی صالحی زاده یک ( برنده) - مهدی علیاری یک

قاسم رضایی (برنده با ضربه فنی) - مهدی زودآشنا

دور پنجم

مهدی علیاری 2 - قاسم رضایی 1

 

وزن ۱۳۰ کیلوگرم:

دور چهارم:

آرمان نظری صفر - مهدی نوری ۶

مسعود نعمت چگانی صفر - بشیر باباجان زاده ۳

 

نفرات راه یافته به دیدار پایانی اوزان مختلف بر اساس قاعده 2 پیروزی از 3 مسابقه برای تعیین نفر برتر انتخابی از ساعت 16 فردا به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.