به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، عباس رافعی، کارگردان نام‌آشنای تلویزیون و سینما با اعلام این‌که در ایران پاتوق فرهنگی نداریم در گفت و گو با خبرنگار حوزه سینما خبرگزاری برنا اظهار کرد: متأسفانه مکانی وجود ندارد که من به عنوان یک فیلمساز مستندساز نقاش و یک فعال سیاسی در امور صنفی بتوانم با رسانه‌ها مستقیم ارتباط داشته باشم. 

وی در همین ارتباط اضافه کرد: نمایشگاه مطبوعات توانسته این پاتوق فرهنگی را درست کند یعنی من با حضور در نمایشگاه مطبوعات می‌توانم بسیاری از ناگفته‌های خود را به گوش مدیران، مسوولان و همکاران خود برسانم این موقعیت ویژه‌ای برای یک فعال هنری، سیاسی، ورزشی است که با رسانه‌ها ارتباط برقرار کند.

کارگردان «فصل فراموشی فریبا» با اشاره به این که تنها هنرمندان، موفق به گسترش افق هنر شدند، تصریح کرد:  هنر را نباید از زاویه و عینک سیاست نگاه کرد و  به عبارت دیگر هنر را به وسیله متر هنر  باید ارزیابی کرد و از حرکت های هنری نباید تفسیر سیاسی پیدا کرد.

رافعی در خصوص تغییراتی که در وزارتخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رخ داده، تصریح کرد:  وقتی که فضا را الان نگاه می‌کنیم، باید دید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کنونی چه وظیفه‌ای دارد، وزیر فرهنگ و ارشاد جدید انسان محترمی هستند و از موقعیت‌های سیاسی فرهنگی وارد این فضا شده‌اند، وظیفه رسانه‌ها است که تلاش کنند، فضای هنری مطبوعات را سیاسی نکنند و ایشان را در امور مدیریت فرهنگی کمک کنند.

عباس رافعی کارگردان سینما با اشاره به جدیدترین فیلم سینمایی خود با عنوان «کافه پلونیا» گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در بهمن ماه امسال پیش تولید این اثر سینمایی آغاز و در اسفندماه نیز شروع به ساخت آن کنیم.

به گفته وی، «کافه پلونیا» محصول بخش خصوصی ایران و کشور لهستان است و به همین دلیل حدود ۷۰ درصد از فیلمبرداری آن در تهران و مابقی در لهستان انجام می‌شود.

وی افزود: «کافه پلونیا» داستان حضور لهستانی‌ها در خلال جنگ جهانی دوم در ایران است، در واقع قصه این فیلم از زمان حال آغاز می‌شود و به سال ۱۹۴۱ می‌رود، به این صورت که در پی گودبرداری یک خانه در خیابان امیرآباد، ۲ اسکلت که همدیگر را در آغوش گرفته‌اند و به همراه آن‌ها چند سند و ادوات جنگی مربوط به جنگ جهانی دوم است، کشف می‌شود و در پی همین کنکاشی انجام می‌شود و متوجه می‌شوند این اسکلت‌ها مربوط به حضور لهستانی‌ها درجنگ جهانی دوم در ایران است.

رافعی عنوان کرد: با توجه به فضای فیلم سینمایی«کافه پلونیا» لازم است این فیلم در هوای سرد کلید بخورد به همین دلیل در نظر داریم فیلمبرداری آن را در اسفند ماه آغاز کنیم. نکته دیگری که لازم است بگویم این است که بازیگران این فیلم ترکیبی از بازیگران سرشناس ایرانی، لهستانی و آمریکایی هستند. نام این فیلم به معنای کافه لهستانی‌هاست و امکان تغییر آن وجود دارد.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی برنا اینجا کلیک کنید.