به گزارش خبرگزاری برنا، در این دیدار که امیر اسفندیاری معاون امور بین الملل بنیاد فارابی حضور داشت، علیرضا تابش با اشاره به اینکه یکی از مهمترین اتفاقات در چنین جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی، دیدار و جلساتی است که میان مسئولان سینمایی و میهمانان بین المللی در حاشیه آن برگزار می شود گفت: ایران یک کشور مهم و تاثیر گذار در منطقه بوده و سالهاست که سینما در آن به طور جدی پی گیری شده و دارای پیشینه است 
 
تابش همچنین ضمن اشاره به اینکه دنیای امروز به سمت نوعی مینیمالیسم در حال حرکت است افزود: با توجه به فراگیری و رشد شبکه های اجتماعی در دنیا و فرصت و تهدید رسانه های نوین کشورهای اسلامی از جمله ایران، که تصویر و سینمای متفاوتی را به مخاطبان جهانی عرضه می کنند استفاه بهینه از ظرفیت این رسانه ها بسیار مهم است.

مدیرعامل بنیاد فارابی اظهار داشت: بنیاد سینمایی فارابی مولود انقلاب اسلامی بوده و در سه دهه گذشته همواره سعی کرده در کنار سینماگران، آنان را همراهی کند.

تابش افزود: ایران یک کشور مهم در منطقه است و سالهاست که سینما در سپهر فرهنگی ایران به طور جدی و موثر حضور داشته و دارای پیشینه است 

وی ادامه داد:  خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و طی سه دهه اخیر ، پیامى  که سینمای ایران به دنیا ارائه داده مضمونی انسانی داشته و نسل جدید سینماگران در عرصه تولید فیلم قدم های مثبتی برداشته اند.

تابش بیان کرد: در دورانی که هژمونى سینمای هالیوود و غرب بر بازار جهانی تولید و نمایش فیلم سایه افکنده، محصول سینمای ایران با پیام متفاوت در تلویزیون، جشنواره های سینمای و رویدادهای بین المللی همواره مورد توجه بوده است. 

وی سازمان سینمایی را به لحاظ مدیریتی در جمهوری اسلامی یک سازمان متنوع دانست و ادامه داد: انجمن سینمای جوانان متولی فیلم کوتاه و غیر حرفه ای است و بنیاد سینمایی فارابی نیز متولی حمایت از سینمای حرفه ای می باشد. از افتخارات مهم سینمای ایران این است که بخشی از جوانان هنرمند که فیلم های کوتاه و غیر حرفه ای می سازند، رشد نموده و در داخل و خارج کارنامه  خیلی ارزشمندی از خود به جای گذاشته اند.

تابش با بیان اینکه بنیاد فارابی طی سه دهه گذشته تلاش کرده تولیدات سینمای ایران را به جهان معرفی کند افزود: زبان امروز دنیا زبان هنر است و ما به عنوان دست اندرکاران سینمای کشور ، زبان هنر را مهمترین عامل برای گفتگو و همگرایی میان کشورهای اسلامى میدانیم و ادعای گروهی که سالهاست تلاش میکنند تا چهره خشنی از اسلام و مسلمانان در دنیا به نمایش بگذارند را خنثی و رد کنیم.

مدیر عامل بنیاد فارابی به محتوای شبکه تلویزیونی کربلا و سایر شبکه های ارزشی عراق اشاره کرد و گفت: بنیاد فارابی پخش بین المللی تعداد زیادی از فیلم های سینمایی در حوزه های مختلف از جمله تاریخی، دینی و کودک و نوجوان را بر عهده دارد که می تواند مورد استفاده دست اندرکاران شبکه کربلا نیز قرار گیرد.

وی همچنین تاکید کرد: توسعه حضور سینمای ایران در جهان اسلام از طریق اکران فیلم های ایرانی و پخش دی وی دی محصولات سینمایی در دستور کار موسسات سینمایی جمهوری ایران قرار دارد.

تابش استقبال گسترده مردم ترکیه و عراق را از فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی را توفیقی برای سینمای ایران دانست و گفت: فیلم های مرتبط با تاریخ اسلام نظیر محمد رسول ا... (ص) و رستاخیز جزو تولیدات استراتژیک در سینمای ایران محسوب می شود که امیدواریم زمینه اکران آنها در کشورهای اسلامی و سایرکشورها بیش از پیش فراهم شود.

وی در پایان سخنان خود با تاکید به اینکه بنیاد سینمایی فارابی متولی جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان است و وظیفه حمایت از سینمای کودک و نوجوان در تولید و برگزاری جشنواره را برعهده دارد افزود: یکی از کارهای جدیدی که از سال گذشته در بنیاد فارابی آغاز شده، راه اندازی نخستین المپیاد فیلم سازی نوجوانان با جامعه هدف گروه سنی ۱۲ تا ۱۹ سال که معمولا کمتر مورد توجه قرار میگیرند، بوده است.

حیدر نوری جلوخان مدیر شبکه ماهواره ای کربلا نیز در این دیدار ضمن تشکر از دست اندرکاران سینمای ایران برای دعوت از هنرمندان عراقی در جشنواره فیلم کوتاه، همکاری شبکه ماهواره ای کربلا با فیلمسازان و تهیه کنندگان ایرانی را یک فرصت دانست و گفت: محصولات فیلم سازان ایرانی در حوزه فیلم های کوتاه، انیمیشن، فیلم داستانی و مستند جهت پخش در این شبکه ماهواره ای انتخاب شده است.

وی با استقبال از همکاری با بنیاد سینمایی فارابی در حوزه تامین فیلم و نمایش آثار برگزیده فیلم سازان نوجوان المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران، تامین محتوا در رسانه های کشورهای اسلامی را بسیار مهم توصیف کرد.

وی در پایان این دیدار یک قطعه انگشتر از سنگ مرقد مطهر حضرت امام حسین (ع) به مدیرعامل بنیاد فارابی اهدا کرد.

علیرضا تابش نیز ضمن تشکر از مشاوره شبکه کربلا، یک جلد کتاب عکس «زیارت اربعین» که یادگار هنرمندان عکاس در زیارت اربعین سال ۱۳۹۳ بود را به حیدر نوری جلوخان اهدا کرد.

حسنین الهانی کارگردان سینما و مدیر جشنواره النهج عراق نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و آشنایی با دست اندرکاران سینمای ایران به تشریح چگونگی برگزاری جشنواره النهج در شهر کربلا اشاره کرد و گفت: در اولین دوره این جشنواره که سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد تعداد ۷۰ فیلم از ۷ کشور درخواست حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه شهر کربلا یک شهر مذهبی بوده و طبیعتا برای راه اندازی چنین جشنواره ای با کمبودهایی مواجه بودیم افزود: دراین مدت به توافق هایی نیز با کشور ا یران در قالب نحوه پوشش این رویداد هنری رسیده ایم.

الهانی با تاکید بر اینکه سینما یک رسانه مهم برای آگاهی بخشی بوده و گشایشی را در مجامع بین المللی انجام می‌دهد گفت: در دومین دوره جشنواره النهج که سایت ویژه جشنواره نیز به چهار زبان عربی، انگلیسی، فرانسه و فارسی راه اندازی شد تعداد ۲۰۰ فیلم از ۲۲ کشور درخواست حضور داشتند و در آیین پایانی جشنواره جایزه بهترین فیلم به سجاد موسوی کارگردان ایرانی فیلم «مرد نمکی» تعلق گرفت.

این کارگردان سینما در پایان سخنان خود ضمن اشاره به اینکه برای سومین دوره جشنواره که ماه دوم میلادی برگزار خواهد ۶۰۰ فیلم از ۶۶ کشور درخواست حضور داشته اند بیان کرد: شمش های طلای ۱۰۰، ۷۵ و ۵۰ گرمی جوایزی هستند که در این دوره به ترتیب برای نفرات اول تا سوم در نظر گرفته شده است و در بخش بزرگداشت نیز، شمش نقره اهدا خواهد شد.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی برنا اینجا کلیک کنید.