به گزارش خبرنگار حوزه سینما خبرگزاری برنا، سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر سال 1394 امسال با حضور پررنگ فیلمسازان جوان برگزار شد که همین مسئله خیلی از منتقدان و اصحاب سینما را نسبت به آینده سینمای ایران امیدوار کرد.

این سومین جشنواره‌ای بود که دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن خود مدیریت می کرد، جشنواره سال گذشته حواشی های را برای فیلم سینمایی "دختر" شهرام شاه حسینی به وجود آورد که این مسئله فعلا موجب در محاق ماندن این اثر برای اکران عمومی شده است.

اما در جشنواره سی و دوم فیلم فجر که اولین جشنواره ای تحت لوای مدیران سینمایی و وزارت ارشاد دولت روحانی به حساب می آمد با فیلم های همچون "عصبانی نیستم" و "خانه پدری" روبه رو شد که جوسازی های رسانه های تندرو اصولگرا علیه این اثررضا درمیشیان و کیانوش عیاری سبب شده که این فیلمسازان کمتر به اکران فیلم خود فکر کنند.

جشنواره فیلم فجر در سال 1394 محمد حیدری را برای دبیری خود برگزید که خیلی از فیلمسازان همچون محمدحسین فرحبخش یکی از منتقدان سفت و سخت حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کنونی را به تحسین واداشت.

جشنواره فیلم فجر همچون سال 1393 تنها در 4 بخش سودای سیمرغ 24 فیلم، نگاه نو 11فیلم، هنروتجربه 11 فیلم، مستند سینما حقیقت 11 فیلم و 8 انیمیشن فعالیت خود را آغاز کرد اما وجه تمایز دوره سی و چهارم جشنواره فیلم فجر نسبت به سایر دوره در چند نکته خلاصه می شود.

3فیلم سینمایی از بخش نگاه نو به رقابت در بخش سودای سیمرغ راه یافتند، نشست های خبری آثار سینمایی از ساعت 10 صبح تا 14 بعدظهر به طول می انجامید و اکران آثار به ترتیت از سینما حقیقت، هنروتجربه، نگاه نو و سودای سیمرغ هر روز از سر گفته می شد.

هیات داوران سودای سیمرغ متشکل از ابوالحسن داوودی، محمد داودی، مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، مهدی فخیم زاده و نیکی کریمی، سیمرغ بلورین بخش های مختلف را به شرح زیر اهدا کردند.

*بهترین کارگردانی: سعید روستایی برای کارگردانی ابد و یک روز

نامزدها: کمال تبریزی برای کارگردانی فیلم "امکان مینا"، سعید روستایی برای کارگردانی فیلم "ابد و یک روز"، فرزاد موتمن برای کارگردانی فیلم "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"، محمد حسین مهدویان برای کارگردانی فیلم "ایستاده در غبار"، سید رضا میرکریمی برای کارگردانی فیلم "دختر"

سیمرغ ویژه هیات داوران نیز به هومن سیدی برای فیلم خشم و هیاهو اهدا شد.

*بهترین فیلمنامه: سعید روستایی برای فیلمنامه ابد و یک روز

نامزدها: فرهاد توحیدی و مرتضی اصفهانی برای فیلمنامه "امکان مینا"، سعید روستایی برای فیلمنامه "ابد و یک روز"، امیر عربی برای فیلمنامه "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"، مهران کاشانی برای فیلمنامه "دختر"، محمد حسین مهدویان برای فیلمنامه "ایستاده در غبار"

*بهترین فیلم: حبیب والی نژاد برای تهیه کنندگی فیلم ایستاده در غبار

نامزدها: منوچهر محمدی برای تهیه کنندگی فیلم "امکان مینا"، سعید ملکان برای تهیه کنندگی فیلم "ابد و یک روز"، فرزاد موتمن برای تهیه کنندگی فیلم "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"، سید رضا میرکریمی برای تهیه کنندگی فیلم "دختر"، حبیب والی نژاد برای تهیه کنندگی فیلم "ایستاده در غبار"

*بهترین بازیگر نقش اول زن: پریناز ایزدیار برای فیلم ابد و یک روز

نامزدها: پریناز ایزدیار برای فیلم "ابد و یک روز"، ساره بیات برای فیلم "عادت نمی کنیم"، مینا ساداتی برای فیلم "امکان مینا"، طناز طباطبایی برای فیلم "خشم و هیاهو"، الهام کردا برای فیلم " به دنیا آمدن"

*بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی برای فیلم بادیگارد

نامزدها: فرهاد اصلانی برای فیلم "دختر"، پرویز پرستویی برای فیلم "بادیگارد"، رضا کیانیان برای فیلم "کفش هایم کو"، پیمان معادی برای فیلم "ابد و یک روز"، نوید محمد زاده برای فیلم "خشم و هیاهو"

*بهترین بازیگر نقش مکمل زن: شبنم مقدمی برای فیلم های زاپاس و نفس

نامزدها: بهنوش بختیاری برای بازی در فیلم "من"، مریلا زارعی برای فیلم "دختر"، ژاله صامتی برای فیلم "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"، شبنم مقدمی برای فیلم های "زاپاس" و "نفس"، شیرین یزدان بخش برای فیلم "ابد و یک روز"

*بهترین نقش مکمل مرد: نوید محمد زاده برای ابد و یک روز

نامزدها: حمیدرضا آذرنگ برای فیلم "عادت نمی کنیم"، امیر جدیدی برای فیلم "من"، سیامک صفری برای فیلم "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"، آذرخش فراهانی برای فیلم "مالاریا"، نوید محمد زاده برای فیلم "ابد و یک روز"

*بهترین فیلمبرداری: پیمان شادمان فر برای خشم و هیاهو

نامزدها: حمید خضوعی ابیانه برای فیلم "دختر"، هومن بهمنش برای فیلم "اژدها وارد می شود"، پیمان شادمان فر برای فیلم "خشم و هیاهو"، محمود کلاری برای فیلم "بادیگارد"، فرشاد محمدی برای فیلم "امکان مینا"

*بهترین تدوین: بهرام دهقانی برای ابد و یک روز

نامزدها: سجاد پهلوان زاده برای فیلم "ایستاده در غبار"، بهرام دهقانی برای فیلم "ابد و یک روز"، سپیده عبدالوهاب برای فیلم "به دنیا آمدن"، هایده صفی یاری برای فیلم "لانتوری"، محمد رضا موئینی و هدی موئینی برای فیلم "امکان مینا"

*بهترین موسیقی متن: محمد رصا علیقلی برای امکان مینا و دختر

نامزدها: کریستف رضایی برای فیلم "اژدها وارد می شود"، مسعود سخاوت دوست برای فیلم "نفس"، محمد رضا علیقلی برای فیلم "امکان مینا" و "دختر"، کارن همایونفر برای فیلم "بادیگارد"، پیمان یزدانیان برای فیلم "به دنیا آمدن"

*بهترین صدا: سعید بجنوردی و محمد رضا دلپاک برای فیلم لانتوری

نامزدها: بهمن اردلان و سید علیرضا علویان برای فیلم "بادیگارد، سعید بجنوردی و محمد رضا دلپاک برای فیلم "لانتوری"، حسین بشاش و آرش قاسمی برای فیلم "خشم و هیاهو"، امین میرشکاری و سید علیرضا علویان برای فیلم "ابد و یک روز"، مهرشاد ملکوتی برای فیلم "ایستاده در غبار"

*بهترین طراح صحنه و لباس: محمدرضا شجاعی برای فیلم ایستاده در غبار

نامزدها: محمد رضا شجاعی برای فیلم "ایستاده در غبار"، امیر حسین قدسی و نگار نعمتی برای فیلم "اژدها وارد می شود"، بهزاد کزازی برای فیلم "امکان مینا"، محسن نصراللهی و رعنا امینی برای فیلم "خشم و هیاهو"، اصغر نژاد ایمانی برای فیلم "نفس"

*بهترین چهره پردازی: سعید ملکان برای ابد و یک روز

نامزدها: ایمان امیدواری برای فیلم های "زاپاس" و "بادیگارد"، عبدالله اسکندری و مهرداد میرکیانی برای فیلم "لانتوری"، شهرام خلج برای فیلم "ایستاده در غبار"، مهرداد میرکیانی برای فیلم های "نفس" و اژدها وارد می شود"، سعید ملکان برای فیلم های "ابد و یک روز" و امکان مینا"

جلوه های ویژه بصری: سید هادی اسلامی برای فیلم بادیگارد -  جلو های میدانی: ایمان کرمیان برای ایستاده در غبار

نامزدها: سید هادی اسلامی برای فیلم "بادیگارد (جلوه های بصری)، ایمان کرمیان برای فیلم ایستاده در غبار (جلوه های میدانی)، فرید ناظر فصیحی برای فیلم "نفس" (جلوه های بصری)، محمد رضا نجفی امامی برای فیلم رسوایی 2 (جلوه های بصری)

**بخش نگاه نو (فیلم اولی ها):

سیمرغ بهترین کارگردانی: سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز

سیمرغ بهترین فیلم: سعید ملکان برای تهیه کنندگی فیلم ابد و یک روز

سیمرغ جایزه ویژه هیات داوران: محمد حسین مهدویان برای کارگردانی فیلم ایستاده در غبار

**بخش مستند:

بهترین فیلم: A157 به تهیه کنندگی بهروز نورانی پور

بهترین کارگردانی: مهرداد اسکویی برای کارگردانی فیلم رویاهای دم صبح

دستاورد فنی و هنری: رضا تیموری برای تصویربرداری مستند اهالی یک طرفه

** بخش هنر و تجربه:

بهترین فیلم: «نیمرخ‌ها» زنده‌یاد ایرج کریمی

بهترین کارگردانی: سروش محمدزاده برای فیلم «چهارشنبه»

**بخش انیمیشن:

* انیمیشن برگزیده: «فهرست مقدس» به کارگردانی محمدامین همدانی

ضمن تقدیر از مجید اسماعیلی برای ساخت انیمیشن « پادشاه آب»، از حامد کاتبی برای «در مسیر باران» تقدیر شد.

حاشیه های مراسم :

اجرای مراسم اختتامیه جشنواره سی و چهارم را محمد سلوکی برعهده دارد.

مادر زنده یاد ایرج کریمی با حضور روی سن جایزه ویژه فیلم بخش هنر و تجربه برای فیلم «نیمرخ ها» را از دستان تهیه کننده این فیلم دریافت کرد.

پس از معرفی برگزیدگان بخش های مستند، انیمیشن و هنر و تجربه، محمد معتمدی خواننده مطرح موسیقی سنتی کشورمان به اجرای زنده پرداخت.

بهرام رادان در کنار محمد سلوکی برای معرفی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ روی سن حاضر شده است.

در بخش پایانی با حضور حجت‌الله ایوبی، علی جنتی و محمد حیدری سیمرغ «نگاه ملی» جشنواره‌ی فیلم فجر به «نفس» نرگس آبیار تعلق گرفت.

با حکم حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر این دوره جشنواره، به عنوان دبیر دوره سی و پنجم جشنواره فیلم فجر که بهمن سال 1395 برگزار خواهد شد انتخاب شد.

همچنین سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگزان جشنواره فیلم فجر به فیلم ابد و یک روز تعلق گرفت.

جشنواره فیلم فجر در مراسم اختتامیه این رویداد سینمایی از خانواده احمد متوسلیان نیز تقدیر کرد.

از نکات جالب توجه و مهم این اختتامیه زمان کوتاه برگزاری آن و همچنین سخنرانی نکردن هیچ کدام از مسئولان بود. اختتامیه دوره سی و چهارم را می توان کوتاه ترین اختتامیه از نظر زمانی دانست.