به گزارش خبرگزاری برنا از بیرجند، یحیی یعقوب‌نژاد صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان جنوبی، اظهار داشت: فلسفه وجودی اداره‌کل امور مالیاتی بر اساس گسترش عدالت اجتماعی، استقلال اقتصادی و امنیت ملی، توزیع مناسب و تعدیل ثروت، کاهش فاصله اقتصادی، تامین هزینه‌های جاری و عمرانی کشور و جایگزینی مناسب برای درآمد نفتی است.

وی افزود: مقام معظم رهبری اسفندماه 93 در جمع مردم استان آذربایجان در فرمایشات خود بر اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخلی تاکید کردند و فرمودند که پرداخت مالیات یک فریضه بوده و فرار از آن جرم محسوب می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 درصد از درآمد عمومی و 45 درصد هزینه‌های جاری و عمومی کشور، حدود 20 درصد درآمد شهرداری‌ها و 60 درصد درآمدهای دهیاری‌های کشور از محل درآمدهای مالیاتی تأمین می‌شود.

یعقوب‌نژاد با اشاره به اینکه از سال 93 یک درصد از مالیات بر ارزش‌افزوده به‌ عنوان مالیات بهداشت و سلامت به ‌حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود، تاکید کرد: مالیات کارکردهای مختلفی در نظام اجتماعی و حوزه اقتصادی کشور دارد.

* صدور بیش از هزار میلیارد ریال معافیت مالیاتی برای واحدهای اقتصادی استان

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 86 درصد از مجموع درآمدهای خراسان جنوبی مربوط به درآمدهای مالیاتی بوده است، یادآور شد: دربازه زمانی چهار سال گذشته ‌هزار و 200 میلیارد ریال معافیت مالیاتی برای واحدهای اقتصادی استان صادرشده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی کارکردهای اجتماعی را یکی دیگر از کارکردهای مالیات عنوان کرد و گفت: کارکرد این حوزه به طور متوسط بین 43 تا 45 درصد است و بر اساس برنامه پنجم توسعه باید این رقم به مرز 100 درصد می‌رسید.

یعقوب‌نژاد از وصول یک‌هزار و 446 میلیارد ریال مالیات سال گذشته در خراسان جنوبی خبر داد و یادآور شد: از این مبلغ  535 میلیارد ریال به‌صورت غیرمستقیم و 911 میلیارد ریال نیز به‌ صورت مستقیم دریافت شده است.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه خراسان جنوبی در زمینه‌ تأمین درآمدهای مالیاتی رتبه سی‌ام کشور را دارد اما هفت برابر درآمدهای وصول‌شده در قالب اعتبارات به استان برگشت داده می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی یادآور شد: سال گذشته از محل 198 میلیارد ریال مازاد درآمد وصولی 75 میلیارد ریال در قالب اعتبارات تخصیص‌یافته در حوزه‌های اقتصادی و 46 میلیارد ریال برای ادارات کل دولتی به استان استرداد شده است.

* واریز 887 میلیارد ریال درآمد مالیاتی به حساب شهرداری‌های خراسان جنوبی

یعقوب‌‌نژاد افزود: همچنین سال گذشته از محل درآمدهای مالیاتی مبلغ 887 میلیارد ریال به‌ حساب دهیاری‌ها و شهرداری‌های ‌خراسان جنوبی واریز شده که مبلغ 290 میلیارد ریال از آن مربوط به دهیاری‌ها است.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از 60 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی جذب شده است، خاطرنشان کرد: این میزان 2.5 برابر کل اعتبارات 9 سال گذشته است و بخش اعظمی در قالب طرح جامع مالیاتی در بین شهرستان‌ها توزیع شده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی اظهار داشت: در سه ماه نخست امسال 440 میلیارد ریال وصول مالیاتی داشته‌ایم که 315 میلیارد ریال به صورت مستقیم و 124 میلیارد ریال غیرمستقیم دریافت شده است.

یعقوب‌نژاد همچنین از وصول یک هزار و ۷۷۴ میلیارد ریال درآمد مالیاتی در سال گذشته خبر داد و گفت: از این مبلغ یک هزار و ۲۲۱ میلیارد ریال مربوط به مالیات‌های مستقیم و ۵۵۲ میلیارد ریال نیز مربوط به مالیات‌های غیر مستقیم بوده است.

*صدور 60 گواهی معافیت مالیاتی در خراسان جنوبی

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی با بیان اینکه در قانون مالیات‌های مستقیم زمینه حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری، زمینه‌های اشتغال و حمایت از فعالیت‌های مولد فراهم شده است، عنوان داشت: در این راستا تاکنون بیش از ۶۰ مورد گواهی ماده ۱۳۲ و ۱۳۸ معافیت مالیاتی در استان صادر شده است.

یعقوب‌نژاد ادامه داد: در مجموع با اعطای این گواهی‌ها بیش از یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال معافیت مالیاتی به واحدهای تولیدی و معدنی استان اعطا شده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی تاکید کرد: با تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی در موعد مقرر نیز مودیان می‌توانند از معافیت‌ها و مشوق‌های قانونی پیش بینی شده و عدم تعلق جرائم مالیاتی برخوردار شوند.

یعقوب‌نژاد با بیان اینکه مجموع مودیان مالیاتی فعال در استان ۵۷ هزار و ۳۰۰ نفر هستند، ادامه داد: در دو سال گذشته نیروی انسانی اداره‌کل امور مالیاتی استان از ۱۰۲ به ۳۲۸ نفر افزایش‌ یافته و چارت تشکیلاتی اداره مالیاتی ارتقاء یافته است.

وی افزود: در سه ماهه نخست امسال مجموع درآمد کسب شده امور مالیاتی خراسان جنوبی ۵۶۸ میلیارد ریال است که ۴۰۱ میلیارد ریال مستقیم و ۱۶۷ میلیارد ریال غیرمستقیم بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: از نیمه دوم سال ۸۷ تا پایان خرداد ۹۵ نزدیک به یک هزار و ۳۴۵ میلیارد ریال از محل وصول مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری و دهیاری‌های استان پول واریز شده است.

یعقوب‌نژاد خاطرنشان کرد: از این رقم ۸۸۷ میلیارد ریال به حساب شهرداری‌های استان و ۴۵۷ میلیارد ریال به حساب دهیاری‌های استان واریز شده است.

وی ادامه داد: در مجموع از محل وصول مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری بیرحند مبلغ ۵۰۵ میلیارد ریال واریز شده است.

انتهای پیام/