برنا لرستان -سرویس سیاسی :با استقرار دولت دوازدهم و زدن بانگ تغییرات در مدیریت ارشد استانها در دولت دوازدهم استان لرستان هم با رفتن بازوند و آمدن خادمی این رنگ وبوی جابجایی را به خود دید و بارفتن بازوند با هر کارنامه ی به کرمانشاه و آمدن خادمی به لرستان باید شاهد تغییرات گسترده مدیریتی در روز های آتی در استان باشیم .

برخی دوستان مجمع نمایندگان استان در صدارت بازوند در لرستان با جنگ و جدال های بسیار با استاندار برای به کرسی نشاندن ایده و تفکر خود در استان بارها در رسانه ها و فضای مجازی فضای استان را ملتهب و متشنج کرده و بین قوه مجریه و مقننه در استان نه تنها وحدت و همدلی وجود نداشت بلکه تنش و جدال های ان چنانی بر عدم توسعه استان و رسیدن استان به شرایط مطلوب صحه گذاشت البته قضاوت در ارتباط با جدال ها با مردم ولی این اختلاف های عاری از توسعه به شدت در اواخر دولت اول روحانی فضای استان را ملتهب و چندش آور کرد .

با رفتن بازوند و حضور خادمی در استان چنین به نظر می رسد خادمی با توجه به سیاست جدید وزارت کشور مبنی با تعامل با مجمع نمایندگان استان بتواند برای رسیدن به هدف مهم خود در لرستان که ایجاد فضایی آرام برای رسیدن به توسعه پایدار به هدف خود برسد.

البته مجمع نمایندگان استان هم با توجه به کارنامه خوب خادمی در کهکیلویه و بویر احمد و اخلاق مداری وی تعامل نسبی بیشتری با وی در کلیه امور استان برای رسیدن به شرایط مطلوب و کاهش معضلات عدیده استان از قبیل بیکاری مزمن ،احیای صنایع تعطیل و نیمه تعطیل،اشتغال پایدار ،تولید و.....قطعلا می توانند داشته باشند .

از اینها مهمتر اما بحث اتحاد و یکپارچگی نمایندگان استان و پیگیری جدی مطالبات مردم در قالب مجمع نمایندگان است.

وباید از نفوذ سیاسی ،قدرت لابی گری وتعامل نمایندگانی در کمیسیون های مختلف  با توجه به تجربه،قدرت تعامل ،هوش بالای سیاسی وعقلانیت بالا برای توسعه استان بهره کافی را ببریم .  

وحدت از بایسته های رفتاری است که همواره بر اثرات و مواهب آن تاکید شده و یکی از حلقه های مفقوده استان لرستان  در سالهای گذشته بوده است. حال رسیدن نمایندگان به پراکنده ترین اعضا در میان مسئولان استان جای امیدواری و تحسین باید داشته باشد.

آنچه اما از رفتارها و تحرکات عیان ونهان نمایندگان به گوش می رسد نگرانی از هدف گیری این وحدت و غایت آن را بر می انگیزد. فی الواقع نمایندگان استان با در پیش گرفتن رویه یک صدایی راه جدیدی برای رسیدن به خواسته های گروهی و منافع خود در پیش گرفته اند.

به نظر می رسد  این تاکتیک با استفاده از تجربه سالهای گذشته و ناکامی هایی بوده که در مسیر رسیدن به خواسته های نمایندگان روی داده است. به عبارت دیگر نمایندگان استان در مجلس به خوبی در یافته اند که برای رسیدن به خواسته های منطقه ای به ویژه در عزل و نصب ها از قدرت جمعی خود باید بهره برده تا با قدرت بیشتری در معادله قدرت ظاهر شوند.  

امید است دلسوزان، فرهیختگان و عقلای جامعه با تاسی از رفتار ومنش رسول مکرم اسلام(ص) با مدنظر قرار دادن احکام عالیه اسلام ملاک معرفی و انتخاب سایر مدیران استان را تقوی، لیاقت و شایستگی و در یک کلام تعهد و تخصص بدانند و لا غیر. لرستان امروز بیش از هرزمان دیگر برای جبران عقب ماندگیهای انباشته شده از گذشته های دور به وحدت قوه مجریه ، مقننه ، اقوام، طوایف و فرهیختگان نیازمند است و در سایه اتحاد و همدلی توام با دلسوزی مضاعف است که شاهد شکوفایی استعدادهای خدادادی خواهیم بود.

باید دانست مدیران ارشد استان هر چند قوی وتوانمند باشند در سایه اختلافات و فشارهای سیاسی وطایفه ای نخواهند توانست نسبت به انتخاب همکاران و تیم کاری مناسب در جهت پیشبرد اهداف و مقاصد عالیه برای رشد و توسعه همه جانبه استان اقدام نمایند..

از این رو شنیده می شود که در این تاکتیک ، برخی نمایندگان از گرایشات روشن سیاسی و حزبی خود نیز عبور کرده و رفتاری فراکسیونی را در قبال برخی تغییرات در پیش گرفته اند. طبیعی است که در چنین شرایطی عناصر صاحب حکم و امضا در استان بجای یک نماینده با جمعی از نمایندگان در برخی عزل و نصب ها روبرو خواهند بود که کار را سخت خواهد کرد.

این نوع وحدت برای ادامه رفتارهای خارج از عرف واختیارات نمایندگی، در واقع قدرت چانه زنی نمایندگان در مصاف با مدیران اجرایی افزایش داده است. این در حالی است که اصل وحدت اگر چه امری سفارش شده است اما روش و تاکتیکی برای رسیدن به یک هدف بالاتر است و نمی تواند بخودی خود هدف باشد.

نمایندگان اگر که به وحدت سفارش می شوند وحدتی است که در آن دستی جمعی برای پیگیری منافع استان در برهه های مختلف همچون رای اعتماد به وزرا یا استیفای حقوق گرفته نشده استان از مرکز نشینان هدف است نه توافق برای پیگیری مسیر به خطا رفته از گذشته.

تجارب گذشته نشان می‌دهد که یکی از مشکلات استان اتحاد نداشتن نمایندگان و کم تحرکی مجمع نمایندگان بوده که اجازه پیگیری موضوعات مرتبط با استان را به طور جدی به نمایندگان نداده است.

بدون تعارف باید گفت این مجمع در گذشته یکی از تشریفاتی‌ترین و در عین حال کم تحرکترین تشکیلات در استان بوده و تلاش‌ها و پیگیری‌های نمایندگان بیشتر جنبه فردی داشته تا حالت جمعی و به همان اندازه که دفاتر شهرستانی و منطقه‌ای نمایندگان در جهت پیگیری حقوق مردم و پاسخگویی به آنها فعال بوده است، مجمع استانی در سطح ضعیف خود باقی مانده و در نهایت به برگزاری جلساتی اکتفا شده است.

بر این اساس نمایندگان استان هر اندازه که در پیگیری‌ها و لابی‌های انفرادی، افراد موفقی بوده اند، اما در کار و تصمیم جمعی در قالب مجمع نمایندگان، کارنامه موفقی نداشته‌اند.

روند فعالیت نمایندگان فعلی استان نیز تاکنون به همین شکل بوده است، هر چند هنوز برای قضاوت خیلی زود است، اما حداقل میتوان در قالب یک انتظار جدی و مهم و شاید نوعی نگرانی مطرح کرد که کار جمعی و منسجم در قالب مجمع استانی از ضرورتهای استان در حال حاضر است و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی رسالت مهم و بزرگی را از این لحاظ بر عهده دارند تا جریانی جدید در پیگیری مُصرانه مطالبات مردم شکل گیرد

بدون تردید پتانسیل مجمع نمایندگان استان یک پتانسیل قوی است که می‌توان با تکیه بر آن ضمن رفع مشکلات ریز و درشت استان در بخشهای مختلف، روند توسعه را شتاب بخشید.

مجمع نمایندگان استان به صورت جمعی و در سایه همدلی و وحدت ،مسائل ومشکلات استان را پیگیری کنند و می توان به نتیجه بهتری از آن امیدوارباشیم .

باید همه پتانسیل های نمایندگان در مسیر توسعه استان قرار گیرد و خوشبختانه نمایندگان این دوره از مجلس لرستان ویژگی های خوبی برای توسعه استان دارند.

تعداد زیادی از نمایندگان منتخب لرستان مدیربوده و در مسیر توسعه استان مدیریت بسیار اثر بخش است . عملکرد نمایندگان این دور از مجلس شورای اسلامی در قیاس با نمایندگان گذشته امیدوارتر هستند و باید در تصویب قوانین مجلس تاثیر گذار باشند.

امروز استان ما برای توسعه نیازمند به وحدت و همدلی نمایندگان است