به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، آیت‌ الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین در خطبه های این هفته نماز جمعه که در مسجدالنبی(ص) برگزار‌ شد اظهار کرد: شرکت مؤثر در انتخابات و انتخاب کاندیدای اصلح از اولویت‌ های مهم انتخابات است که امیدواریم مردم با حضور خود در پای صندوق های رای این موضوع را محقق کنند.  

خطیب جمعه قزوین با تأکید بر اینکه نباید در انتخابات خنثی عمل کنیم یادآور شد: نباید بدون پشتوانه رأی بدهیم بلکه باید با تحقیق و انتخاب فرد اصلح او را به میدان بیاوریم تا فرصت‌ سوزی نشود.

آیت‌ الله عابدینی خاطرنشان کرد: باید کسی را انتخاب کنیم که بیشترین صلاحیت‌ ها را دارد و اگر برای دنیاطلبی و مادیات سراغ کاندیداها برویم یقیناً ضرر خواهیم کرد و در قیامت رو سیاه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در کشور ما اصلاح‌ طلب و اصولگرا هر دو دارای ایمان هستند تأکید کرد: متأسفانه مستکبران و در رأس آن‌ها آمریکا، انگلیس و اسرائیل از برخی‌ کاندیداها حمایت و پشتیبانی می‌کنند و به همین خاطر مردم باید در انتخابات با انتخاب شایسته‌ترین فرد به کاندیداهای مورد حمایت آن‌ها «نه» بگویند.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: همان گونه که در روز عاشورا و مناسبت‌ های مذهبی همه مردم کشور ما زیر سایه پرچم اباعبدالله الحسین(ع) قرار می‌گیرند و عزاداری می‌کنند در سایر حوزه‌ها هم همدل و همراه خواهند بود و هرگز دو قطبی در این کشور شکل نخواهد گرفت.  

وی در بخش دیگری از سخنان خود به کشته شدن معدن چیان در آزادشهر اشاره و تصریح کرد: کشته شدن معدن چیان در انفجار معدن آزادشهر، فاجعه‌ای بزرگ بود و این فاجعه جامعه ما خصوصاً جامعه کارگری را عزادار کرد که این مصیبت را به خانواده‌ های قربانیان تسلیت عرض می‌کنیم.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین ادامه داد: پس از انفجار معدن آزادشهر و حوادث گذشته، جا دارد وزیر صنعت، معدن و تجارت از سمت خود استعفا دهد.

آیت‌الله عابدینی با اشاره به شهادت مأموران هنگ مرزی میرجاوه و با تسلیت به خانواده‌ های شهدا اظهار کرد: اشراری که با مرزبانان ما در مرز پاکستان درگیر و آن‌ها را به شهادت رساندند مورد حمایت مستکبران قرار دارند و این اقدامات نشان دهنده ناتوانی آن‌ها در رسیدن به اهدافشان است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: نباید تنها به تفسیر و تشریح حوادثی که در کشور برای مردم رخ می دهد بسنده کنیم، بلکه برنامه‌ ریزان، مسئولان و دولت‌مردان ما باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق و حساب شده مانع بروز مجدد این حوادث شوند.

وی با بیان اینکه حقوق کارگر تنها پرداخت مزد او نیست تأکید کرد: علاوه بر پرداخت حقوق کارگر، تأمین امنیت جانی این قشر زحمت کش نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نباید در آن کوتاهی صورت بگیرد.

خطیب جمعه قزوین با تأکید بر اینکه نباید پس از بروز حوادث در پی سیاسی کردن ماجرا باشیم اذعان کرد: سیاسی کردن اتفاقات موجب نادیده گرفته شدن حقوق عده‌ای می‌شود هر چند نباید به بهانه سیاسی نشدن ماجرا مقصران چنین حوادث دردناکی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند بلکه باید مسئولیت آن را بپذیرند و در پی اصلاح سازو کارهای نامناسب باشند. 

آیت‌ الله عابدینی به حضور جوانان و نوجوانانِ به تکلیف رسیده در نماز جمعه این هفته اشاره کرد و یادآور شد: امروز نوجوانان و نونهالان زیادی در استان قزوین به سن تکلیف رسیده‌ اند و به خاطر همین اتفاق بزرگ در نماز جمعه حضور پیدا کرده‌اند.

وی افزود: به همه دختران و پسران نونهال و نوجوان این ورود جدی‌ شان را به عرصه عبادت و بندگی تبریک می‌گوییم و امیدواریم بتوانند هر چه بیشتر از این موقعیت معنوی استفاده کنند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در ادامه به اهمیت مرجع‌ شناسی در منابع دینی اشاره و تأکید کرد: کسانی که به سن تکلیف می‌ رسند یا باید خودشان مجتهد باشند یا مرجع اعلمی را انتخاب و از ایشان تقلید کنند.

آیت‌ الله عابدینی گفت: از آنجایی که در این سن مرجع شدن کار بسیار دشواری است و امکان پذیر نمی‌باشد یا باید به احتیاط عمل کنیم که آن هم سختی‌ها و مشقات بسیاری را به همراه دارد یا باید مرجعی را انتخاب و از ایشان تقلید کنیم که ضروری است جوانان ما در این سن مرجع اعلم را انتخاب و از ایشان تقلید کنند.

وی به ویژگی‌های شناخت مجتهد اعلم هم اشاره و تأکید کرد: انسان خود اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد، دو نفر عادل از اهل علم به او خبر دهند به شرط اینکه دو نفر عادل دیگر بر خلاف گفته آن شهادت ندهند، مجتهد و اعلم بودن شخص به حدی شایع باشد که از آن شهرت برای انسان علم یا اطمینان حاصل شود.

خطیب جمعه قزوین با بیان اینکه همان گونه که مرجع شناسی اهمیت دارد رهبر شناسی هم دارای اهمیت است اظهار کرد: رهبر شناسی آنقدر اهمیت دارد که در منابع دینی تأکید شده است کسی که رهبر، پیشوا و امام زمان خود را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است و عبادات و بندگی او ارزش ندارند.

امام جمعه قزوین به ولادت حضرت علی اکبر(ع) اشاره و با تبریک روز جوان بیان کرد: وقتی علی اکبر(ع) آمد از پدر اذن میدان بگیرد پدر بی معطلی به ایشان اذن میدان دادند این در حالی بود که علاقه بسیاری به فرزندشان داشتند و ایشان را به لحاظ ظاهر، اخلاق، منطق و گفتار بسیار شبیه به رسول گرامی اسلام (ص) می‌دانستند.

وی یادآور شد: حضرت علی اکبر (ع) در حقیقت از ولی، امام و رهبر خود تبعیت کرد و به میدان رفت و از این بابت باید الگویی برای همه جوانان، انسان‌های آزاده و فرهیخته ما باشند.

 نماینده ولی فقیه در استان قزوین اضافه کرد: دین ما برای جوانان ارزش بسیاری قائل است و ضروری است ما نیز حق مطلب را به جای آورده و همواره از آن‌ها حمایت و پشتیبانی کنیم و در این زمینه کوتاهی نکنیم.

آیت الله عابدینی ادامه داد: اثرپذیری جوانان بسیار بالاست و امام علی(ع) فرموده اند قلب جوان مهیای تغییر و اثرپذیری است و هر چه در قلب او کاشته شود همان را برداشت خواهیم کرد بنابراین خانواده‌ها باید تلاش کنند تا بذر ایمان، توحید، اخلاق و محبت را در دل جوانان قرار دهند.