به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حبیب رادفر مشاور معاون وزیر و مسئول طرح و برنامه و بازرگانی معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی در دیدار با علی اکبر متقی فرد رییس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین با بیان این مطلب افزود: استان قزوین از جمله استان های پیشرو در کشور است که همکاری  خوب و لازم را برای پیگیری تخصیص یارانه کشمش به باغداران و همچنین راه اندازی صندوق کشمش انجام داده است.

وی اظهار کرد: دولت تلاش های زیادی در راستای حمایت از باغداران و تاکداران تاکستان انجام داده که می توان به تخصیص یارانه 5000ریالی به باغداران و تولیدکنندگان کشمش اشاره کرد.

رادفر تصریح کرد: یکی از مهمترین راه های مشارکت  بهره برداران در بخش تولید و ارتقاء  بهره وری تولید در بخش کشاورزی ایجاد تشکل های صنفی است.

مسئول طرح و برنامه و بازرگانی معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی گفت: بر اساس مصوبه وزارت جهادکشاورزی؛ یارانه تخصصی دولت برای کشمش به سمت راه اندازی صندوق های حمایت از محصولات  هدایت خواهد شد که در این راستا در بین محصولات کشاورزی تنها صندوق کشمش تاکستان استان قزوین با سرعت در حال راه اندازی است.

رادفر تصریح کرد: با توجه به اینکه اکثر استان های تولیدکننده کشمش در کنار هم هستند سهم بسزایی در تولید کشمش دارند و استان قزوین و شهرستان تاکستان شرایط ویژه ای برای تاسیس صندوق ملی کشمش دارد.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاری در این صندوق باعث ارتقای بهره وری در تولید محصول کشمش می شود.

علی اکبر متقی فرد رییس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین هم در این دیدار گفت: در سفر هیات دولت به استان قزوین؛ تاسیس صندوق کشمش تاکستان مصوب شده و در حال شکل گیری است.

متقی فرد اضافه کرد: استان قزوین با توجه به شرایط ویژه در تولید محصول انگور جایگاه ویژه ای در تولید کشمش دارد.

وی تصریح کرد: طرح توسعه باغ در اراضی شیبدار از طرح های مهم بخش کشاورزی است که با توجه به محدودیت منابع آبی می تواند نقش بسزایی در افزایش تولید و همچنین اشتغال در این بخش داشته باشد.