به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، غلامحسین شافعی در نشست خبری شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی اظهار داشت: مبلغ 65 میلیارد تومان تسهیلات کوتاه مدت با هدف تجهیز شدن کارخانه‌های تولیدی کالای صادراتی به تکنولوژی روز دنیا، اختصاص می‌یابد؛ این تسهیلات با بازپرداخت 3 ماهه پرداخت می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن خراسان رضوی عنوان کرد: کارخانه‌های تولید قند و شکر استان از ظرفیت‌های بالایی برخوردارند اما قادر به استفاده از این میدان مطلوب صادراتی نیستند، باید به صورت موقت شکر خام وارد استان شود و پس از فرآوری با 5 درصد کاهش قیمت می‌توانیم به کشورهای همسایه صادر کنیم، با این کار 2100 ایجاد شغل در استان داریم.

شافعی بیان کرد: بیش از یک میلیارد و 600 هزار تن واردات شکر به کشورهای عربی اختصاص دارد و 850 هزار تُن از شکرها توسط کشورهای مختلف تامین می‌شود و متاسفانه سهم ما از این صادرات پُر سود تنها 35 هزار تن شکر است.

وی اظهار داشت: پس از بحث‌های فراوان در زمینه کسر حق بیمه از پاداش‌های بهره‌وری نتیجه آن شد که  این موضوع را به شورای گفت‌وگوی کشور برای بررسی بیشتر محول کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن خراسان رضوی گفت: اختلافات درخواست‌های اتاق به دلیل فرآیند طولانی تشکیل پرونده‌ها و رسیدن به حل مسائل مورد نظر واحد ملی اقتصادی استان به‌خاطر کمبود نیرو کندتر هم خواهند بود و ما برای جلوگیری از بروز این مشکل همزمان با قضات بازنشسته از قاضیان فعال در شیفت بعد از ظهر استفاده می‌کنیم.

شافعی افزود: در 10 تا 15 سال گذشته بسیار از تکنولوژی روز بازماندیم و تولید داخلی از تولید جهانی عقب افتاده و مصرف کشور از مصرف جهانی جلوتر زده است، خیلی از واحدهای تولیدی ما علاوه بر از دست دادن بازار صادرات بازار داخلی را هم از دست داده‌اند و علت آن شکاف عمیقی بین ما و تکنولوژِی جهانی  است.