به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ مصطفی زریسفی با بیان اینکه استان کرمان بیش از 25 میلیون دلار فقط صادرات فرش دارد گفت: اکثر صادر کننده های فرش استان کرمان در تهران زندگی می کنند و علت صادر نکردن کالای خود از گمرکات استان را معطلی بیش از شش ماه کالا در گمرک اعلام کرده اند.
وی گفت: در سالی که گذشت وضعیت صادرات غیر نفتی کشور 42 میلیارد و 400 میلیون دلار و میزان واردات معادل 41 میلیارد و 400 میلیون دلار بود که تراز تجاری کشور یک میلیارد دلار به نفع صادرات شد.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، وضعیت تجاری استان را قابل دفاع دانست و افزود: هر استانی که میزان صادراتش از میلیارد بالا رود نشان می دهد که آن استان در حوزه صادرات موفق عمل کرده است.
وی خاطرنشان کرد: صادرات استان کرمان با وجود افت 9 و نیم درصدی در سال گذشته یک میلیارد و 64 میلیون و 611 هزار دلار بود که نشان دهنده موفقیت استان در حوزه صادرات است.
زریسفی با اشاره به اینکه در حال خارج شدن از صادرات تک محصولی هستیم گفت: استان کرمان در سال 93 نسبت به مدت مشابه سال 92 در عرصه صادرات یک جهش تاریخی داشت به گونه ای که سال 92 میزان صادرات استان 719 میلیون دلار بود که این رقم در سال 93 به یک میلیارد و 167 میلیون دلار رسید و سال گذشته توانستیم این جهش را حفظ کنیم.
وی علت کاهش 9 درصدی صادرات سال گذشته استان را کمبود محصول در بخش صادرات پسته عنوان کرد و افزود: سال گذشته میزان صادرات پسته در استان 82 هزار تن و سال 93 میزان صادرات پسته 118 هزار تن بود و در سایر محصولات افزایش صادرات را شاهد بودیم.
وی بیان کرد: در استان کرمان اگر به میزان 200 میلیون دلار صادرات افزایش یابد در واقع برنامه دولت در این بخش عملی می شود.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه تعداد صادرکنندگان با توجه به بحث تحریم ها رو به افزایش است عنوان کرد: در استان کرمان به افراد غیرحرفه ای در تجارت، کارت بازرگانی داده نشده و نخواهد شد و فقط با بررسی شرایط متقاضی و همچنین تایید صلاحیت از سوی اتاق بازرگانی، کارت بازرگانی صادر می شود.
وی با اشاره به اینکه در سال 95 زمینه توسعه تجارت خارجی بیشتر فراهم خواهد بود گفت: امیدواریم با سفر ریاست جمهوری به استان کرمان شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه تجارت و صنعت استان باشیم.
زریسفی همچنین با تاکید بر اینکه کمیته پایش تجارت خارجی استان در سال جاری فعالیت بیشتری نسبت به سال های گذشته خواهد داشت بیان کرد: توان محقق کردن اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی را که دغدغه همه مسئولان است داریم و در سال جاری این اتفاق خواهد افتاد.
وی گفت: خوشبختانه عمده واردات استان کرمان از داخل گمرکات استان صورت گرفته و تراز تجاری استان مثبت است.
رئیس گروه اقتصادی استانداری کرمان نیز در این نشست گفت: کشاورزی بخش قدرتمند ما است اما در زمینه صنعت زود است که بخواهیم به سمت صادرات برویم.
اکبر عباسپور افزود: خوشحال می شویم روزی وارد کننده کالاهای صنعتی نباشیم و اولین قدم در این مسیر این است که ابتدا گزارش کاملی از واحدهای استفاده کننده کالاهای صنعتی وارداتی تهیه کنیم.
وی گفت: واحدهای تولیدی شناسایی شده اعلام کنند که یک قطعه اگر توان تولید آن در داخل کشور باشد ما حاضریم با این قیمت خریداری کنیم.
وی با اشاره به اینکه 24 بند اقتصاد مقاومتی که ابلاغ شد بر کنترل واردات تاکید داشت تصریح کرد: اگر بتوانیم واردات را کنترل کنیم قدم خوبی برداشته ایم و تاثیر زیادی هم روی اشتغال استان می گذارد.
عباسپور بیان کرد: پیشنهاد می کنم فهرست تمامی کالاهای وارداتی که واحدهای تولیدی استفاده می کنند تهیه و در اختیار تمام سرمایه گذاران داخلی و خارجی گذاشته شود و قطعا قیمت تمام شده این کالاها در داخل کشور پایین تر خواهد بود.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز گفت: 73 درصد از وزن صادرات استان مربوط به کالاهای صنعتی است که عمدتا از حوزه سیمان و کاشی و سرامیک را با قیمتی معادل 129 میلیون دلار در بر می گیرد.
محمدرضا قوام ادامه داد: حجم کالاهای کشاورزی ما به لحاظ وزنی 26 درصد با قیمتی معادل 930 میلیون دلار می باشد.
وی با اشاره به اینکه قیمت های موجود نشان از متضاد بودن این دو حوزه است گفت: قیمت کالاهای صنعتی 509 دلار برای هر تن که قیمت پایینی است و قیمت کالاهای کشاورزی 10 هزار 322 دلار می باشد که باعث می شود جور عقب ماندگی در حوزه صنعت و معدن را کالاهای کشاورزی متحمل بشود که باید یک بالانس در این رابطه ایجاد شود.
وی تصریح کرد: به لحاظ وزنی 345 تن صادرات در استان داشتیم ولی به لحاظ قیمت معادل یک میلیارد دلار می باشد که اگر بتوانیم قیمت کالاهای صادراتی در حوزه صنعت را افزایش دهیم این عدد می تواند به شش میلیارد دلار برسد.
قوام تاکید کرد: میانگین کالای صادراتی ما نسبت به کالای وارداتی نیز پایین است.
وی افزود: قیمت کالاهای صادراتی استان معادل سه هزار و 79 دلار در هر تن می باشد در صورتی که قیمت کالاهای وارداتی ما شش هزار و 79 دلار است که تفاوت دو برابری را در این حوزه مشاهده می کنیم.
وی بیان کرد: با اینکه در حال حاضر تراز تجاری استان با 307 میلیون دلار، مثبت است اما این تفاوت باعث شده که رقم این تراز تجاری خیلی بالا نباشد.
وی تصریح کرد: اگر بیشتر توجه را از سمت کشاورزی به سمت حوزه صنعت و معدن سوق دهیم مسلما می توانیم آمار صادرات را بالاتر ببریم.
وی گفت: کالاهای فرش، مس، سیفی جات و مرکبات از گمرکات استان کرمان صادر نمی شوند و این به ضرر استان است که رقم این صادرات مبهم است و از هیچ دستگاهی نتوانستیم به دست بیاوریم و احتمال می دهیم از رقم صادرات گمرکات استان بیشتر باشد.
مدیر توسعه بازار اتاق بازرگانی استان کرمان هم در این نشست اظهار کرد: ما بازار هنگ کنگ را از دست دادیم و این اتفاق زنگ خطری شد که از حالت تک محصولی خارج شویم.
معصومه سعید افزود: در حال حاضر وضعیت خیلی مناسبی در حوزه صادرات نداریم چون خیلی تک محصولی هستیم به گونه ای که همین الان بالای 80 درصد پسته صادر می کنیم.
وی عنوان کرد: یک کشور از بازار ما کنار رفت و ما با افت 10 درصدی صادرات که رقمی بیش از 100 میلیون دلار است مواجه شدیم.
وی با اشاره به لزوم هم افزایی بین دستگاه های استان تصریح کرد: باید به دنبال راهکاری باشیم تا بتوانیم سبد صادراتی استان را متنوع کنیم.
رئیس دایره اعتبارات بانک توسعه صادرات هم گفت: می توانیم از محل منابع استانی تا سقف 20 میلیارد ریال تسهیلات ارزی با نرخ سود شش درصد را در اختیار صادرکنندگان قرار دهیم.
محمد اسماعیل اشرفی افزود: متاسفانه سرمایه بانک توسعه صادرات به میزانی نیست که برای صادرات لازم است و از سال 85 تاکنون افزایش پیدا نکرده است.
وی بیان کرد: اگر بخواهیم حمایت آبرومندانه ای از صادرات داشته باشیم باید سرمایه بانک یکصد هزار میلیارد ریال باشد.
وی ادامه داد: دولت یکسری منابع را از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار ما قرار داده که منابع ریالی مبلغی معادل چهار هزار میلیارد ریال به همراه مبلغ 670 میلیون دلاری و یک مبلغ 100 میلیون یورویی می باشد که مختص استان کرمان نیستند و همه استانها از این منابع استفاده خواهند کرد.
اشرفی گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده و سفر مدیرعامل بانک به کرمان، ما می توانیم بهتر از این منابع استفاده کنیم.
وی ادامه داد: کل تسهیلاتی که در سال 94 پرداخت کردیم معادل 600 میلیارد ریال بود که مانده تسهیلات در پایان سال مبلغ 450 میلیارد ریال بوده است.
وی گفت: نرخ سودی که برای سال 95 از سوی هیات مدیره بانک توسعه صادرات تصویب شده برای واحدهای تولیدی بین 20 تا 14 درصد در نظر گرفته شده که سقف سود 20 درصد است.