به گزارش خبرنگار برنا از همدان، علی اکبر فامیل کریمی پیش از ظهر امروز در اولین کنگره علمی پیشگیری اولیه از اعتیاد استان در کانون مهدیه همدان با تقدیر و تشکر از دست اندرکاران برگزاری این همایش علمی، اظهار داشت: اگر بپذیریم که امروزه مواد مخدر به عنوان یک سلاح کشتار جمعی در یک صد ساله اخیر خسارات و هزینه های جبران ناپذیری را به بشر وارد کرده، به این نتیجه خواهیم رسید که بایستی در حل این معضل، به طور جدی و با سلاح علم و اندیشه ورود پیدا کنیم.

وی افزود: نگاه تاریخی به تحولات اجتماعی و میزان تاثیرگذاری مواد مخدر در زندگی انسان ها، نشان می دهد که این فرایند، با عقبه ای بسیار پیچیده ی فناوری و با مدیریتی حساب شده همراه بوده است.

فامیل کریمی تصریح کرد: استعمال مواد مخدر در لایه لایه های جامعه کنونی ما نفوذ کرده که با عبور از مرز سنتی و ابتدایی، تنها راه مقابله با این مشکل را در بهره مندی از شیوه های علمی می دانیم و تکیه فعالیت های درمانی و مقابله ای، بر محور پیشگیری و استفاده از آخرین یافته های علمی است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان در ادامه با اشاره به عملکرد مطلوب کمیته های تحت پوشش شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: اگر چه این شورا و کمیته های تحت پوشش آن از عملکرد خوبی برخوردارند، اما سمت و سوی حرکت ها و برنامه ها باید درمسیر هم افزایی با پشتوانه های علمی و دانش روز باشد که برگزاری این گونه همایش ها و کنگره های علمی، می تواند در گسترش این فرهنگ موثر باشد.

وی حوزه جغرافیایی در آلودگی به مواد مخدر را در سطوح استانی، منطقه ای و جهانی ارزیابی کرد و افزود: در کشوری همچون افغانستان که به عنوان محور تولید مواد مخدر در جهان شناخته شده است، صهیونیست ها و کشور انگلیس نقش به سزایی در مدیریت های پشت صحنه دارند و برخورداری از کمترین افراد معتاد به مواد مخدر در شرق افغانستان با وجود حاصلخیزی مزارع و کشت زارهای این کشور بر پیچیدگی موضوع افزوده است.

فامیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: واگذاری کمیته پیشگیری به سازمان آموزش و پرورش، کاری مطلوب و سنجیده بوده و مهمترین دلیل این تصمیم، آن است که فرزندان، کانون تربیتی خانواده ها و جامعه اولیاء و مربیان دراختیار این مجموعه آموزشی و پرورشی است.

فامیل کریمی بر انطباق عملکرد دستگاه ها با سند جامع پیشگیری و درمان اعتیاد تاکید کرد و افزود: با توجه به پهنه جغرافیایی مواد مخدر در جهان امروز، برگزاری کنگره ها و همایش های علمی می تواند بخشی از خلاء ها را پر و بخشی از فرصت های از دست رفته را نیز بازسازی کند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان، در پایان گفت: حوزه درمان و پیشگیری در موضع انفعال است و با توجه به این که حل مشکل اعتیاد، یکی از جدی ترین مطالبات مردم بوده، لازم است تمامی سازوکارها و دست اندرکاران در حوزه فکر و اندیشه، در حل معضل مواد مخدر و اعتیاد با یکدیگر هم افزایی داشته باشند.