به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح مراکز مانیتورینگ فضای فرکانسی کشور در قزوین، اظهار داشت: افتتاح سایت‌های پایش به نقش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در نظارت بر اپراتورها به صورت محلی و کنترل از راه دور کمک می‌کند.

وی افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ۳ وظیفه عمده را بر دوش دارد که پیشرانی و توسعه سایر بخش‌ها، تقویت تولید و پژوهش و رسیدن به خودکفایی و خدمت رسانی به مردم از جمله این وظایف است. 

وزیر ارتباطات ادامه داد: با توجه به برنامه کشور باید زیرساخت‌ها را تقویت کرده، بتوانیم در جهت چابک سازی دولت گام های محکم تری برداریم.

واعظی تصریح کرد: باید در جهت توسعه متوازن در کشور قدم برداشت به طوریکه، تمام امکانات موجود در شهرهای بزرگ، در اختیار روستائیان نیز قرار گیرد و روستاییان عزیز احساس کنند که مهاجرت به شهرها، لزومی ندارد.

وزیر ارتباطات با ارائه آماری از وضعیت کشور در جهان، اظهار داشت: ما باید در کوتاه ترین زمان ممکن، در منطقه جایگاه اول یا دوم را به دست آوریم در این راستا اگر بتوانیم در حوزه ICT آن چه را که نظر داریم ارایه کنیم، کارنامه خوبی از خود ارایه خواهیم داد.

واعظی همچنین با اشاره به جلسات با فعالان حوزه ICT در استان‌ها، به جلسه خود با فعالان این حوزه در استان قزوین اشاره نمود و افزود: سیاست ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصدی گری نیست و در این راستا تلاش داریم بخش خصوصی را با نظارت درست در راستای منافع کشور و با در نظر گرفتن سود این بخش ها به اهداف شان نزدیک کنیم.

وی با اشاره به افتتاح ارتباط اینترنتی در روستاهای استان قزوین تصریح گفت: از ۸۵۳ روستای قزوین ۸۴۶ روستا به امکانات مخابراتی مجهز است.

وی در بخش دیگر سخنان خود در مورد سیاست‌های این وزارتخانه در مورد فیلترینگ تاكید كرد: فیلترینگ ارتباطی به وزارت ارتباطات ندارد ما یک عضو از 13 عضو کمیته تعیین مصادیق هستیم و 6 نفر از این 13 عضو متعلق به دولت هستند.

واعظی افزود: با هماهنگی که بین وزرا داشتیم و جلسه‌ای که با افراد اصلی کارگروه تعیین مصادیق صورت گرفته، سیاستمان را در این زمینه اعلام کرده‌ایم؛ به این معنی که دولت موافق است آن دسته از سایت‌هایی که مخرب هستند و خانواده‌ها به دنبال این هستند که فیلتر شود با پیاده‌سازی فیلترینگ هوشمند، فیلتر شود و سایت‌های علمی آموزشی که کاربران به دسترسی آن نیاز دارند، فیلتر نشود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد سیاست فیلترینگ فیس‌بوک نیز گفت: فیلتر فیس‌بوک تصمیمی است که قبل از دولت ما گرفته شده است و اینکه آیا کمیته تعیین مصادیق در این زمینه به گذشته برمی‌گردد یا خیر، ما نباید پاسخگو باشیم.