به گزارش خبرگزاری برنا از اردبیل، ایرج بیگدلو معاون عمرانی استاندار اردبیل در جلسه کمیته فنی اردبیل اظهار داشت: در بازدیدهای انجام شده نقاط ضعف و کوتاهی‌های در مقاوم‌سازی‌ها را مورد بحث قرار گرفته که انتظار داریم راه و شهرسازی به عنوان متولی ساخت ساختمان‌‌های دولتی به این مسایل توجه داشته باشد و حوزه نظارت را بیش از این تقویت کند.

ایرج بیگدلو گفت: به صراحت اعلام می‌کنم نقش نظارت در اجرای ساختمان‌های خصوصی و دولتی در این استان جدی گرفته شده است و ما باید در مقابله با زلزله تنها با تکیه بر نظارت در ساخت و سازها و استفاده از مصالح مرغوب بتوانیم با کمترین تلفات و خسارات از کنار این حادثه گذر کنیم.

وی بیان كرد: در کشوری همچون ژاپن هر روز سه زلزله رخ می‌دهد اما آنها با طراحی و مقاوم‌سازی مساکن خود با این پدیده کنار آمده‌اند به طوری که در کشور ما نیز تا پایان تیر ماه بر اساس آمار رسمی مرکز زلزله‌نگاری کشور 2 هزار و 750 زلزله در نقاط مختلف کشور رخ داده است.

او با بیان اینکه کل ساختمان‌ها بر اساس آیین نامه‌های ملی به سه دسته تقسیم می‌شوند ابراز داشت: این ساختمان‌ها با درجه کیفیت و امنیت بالا، متوسط و پایین تقسیم‌بندی می‌شوند که ساختمان‌های دولتی در درجه کیفیت و امنیت بالایی قرار دارند و ضرورت دارد به آیین‌نامه احداث با امنیت بالای آنها توجه شود.

بیگدلو خاطرنشان کرد: این مجموعه‌ها به دلیل آنکه کار ستادی و امدادرسانی انجام می‌دهند، نباید مستهلک باشند تا در امیدواری و اطمینان مردم خللی ایجاد نشود.