به گزارش خبرگزاری برنا از ارومیه، قد در رشته‌های ورزشی مثل والیبال یا بسکتبال یکی از مولفه‌های اصلی موفقیت است اما وقتی یک رشته ورزشی به شکل مردمی و عمومی در می‌آید عناصر دیگری اضافه بر مولفه‌های فیزیکی ورزشکار و چه بسا بر خلاف استانداردهای همان رشته در میان شهروندان رواج می‌یابد که در نهایت به مردمی شهره شدن یک رشته ورزشی می‌انجامد.

شاید ارومیه تنها شهری باشد که والیبال در آن به عنوان یک رشته مردمی به معنی واقعی کلمه است.

بچه‌های ارومیه والیبال را در آکادمی‌ها و باشگاه‌های آنچنانی یاد نمی گیرند بلکه کوچه‌های شهر و میادین خاکی روستاها در زمستان و تابستان آموزشگاه دایمی والیبال است.

خیلی از ارومیه‌ای‌ها پیش از مدرسه رفتن با رشته والیبال آشنا می‌شوند و والیبال در مدارس این شهر اولین انتخاب دانش آموزان در کلاس‌های ورزش است.

شاید تا وقتی که سیستم شمارش امتیاز در رشته والیبال هنوز به شکل کنونی رالی نشده بود، طولانی‌ترین مسابقات مردمی والیبال فقط در ارومیه و میادین گوشه و کنار این شهر برگزار می‌شد که همین مسابقات مردمی بخشی از شیرین‌ترین خاطرات والیبال دوستان ارومیه است.

در این میان آنچه برای مردم والیبال دوست ارومیه اهمیت نداشت قد بود، چراکه حتی قد کوتاه‌‎ترین والیبالیست‌ها در این شهر شگفتی‌های بسیار می‌آفریدند و چه بسا از بلند قدها هم جلوتر می‌زدند.

خاطرات مردم این شهر پر است از بردهای قد کوتاه‌ها و قد متوسط هایی که برای خود تیم‌های ثابتی ساخته و پرداخته بودند که همیشه آماده مبارزات شرطی والیبالند و هر روز در گوشه‌ای از شهر با رقبا مسابقه داده و اتفاقاً اغلب با برد از زمین خارج می‌شدند.

نامگذاری‌های قد کوتاه‌های والیبال نیز در این شهر حاوی اسامی جالب و خاطره انگیزی بود.

تیم‌های مردمی والیبال در ارومیه مایه افتخار محله و منطقه شان بودند، گرچه مشروط بازی کردن آنها مورد علاقه بزرگترهای محله قرار نمی‌گرفت اما همان‌ها نیز ته دلشان موفقیت والیبالیست‌های محله خود را آرزو می‌کردند و به همین دلیل نمی‌شود مشروط بازی کردن در والیبال ارومیه را در قالب یک ایراد خیلی بزرگ بررسی کرد، بلکه خود این موضوع نیز جایی برای خود در فرهنگ والیبال این شهر بازکرده که اگر خارج از آن باشد تهدید به حساب خواهد آمد.

ارومیه‌ای‌ها در بازی کردن والیبال زیاد در قید و بند قوانین بین المللی این رشته نیستند و چه بسا با ابداعات خود چیزهایی نیز بر این رشته افزوده یا کم کرده باشند.

مردم با والیبال زندگی می‌کنند و برایشان مهم است که تیم شهرشان باید همیشه جزو تیم‌های مطرح در کشور باشد.

معرفی شدن چهره‌های ملی والیبال از شهری که والیبال بخشی از فرهنگ آن است در رده‌های مختلف همیشه مانند چشمه‌ای که همیشه در حال جوشش است، امکان داشته و جریان یافته است و در سایه آن به آرامی تفکر صحیح ورزش پاک، ورزش حرفه‌ای و قهرمانی نیز در سال‌های اخیر توسعه بیشتری یافته است که تجلی آن در گسترش فضاهای فیزیکی مربوط به والیبال نیز مشاهده می‌‎شود.

ترویج والیبال در مدارس ارومیه نیز نکته‌ای است که در سال‌های اخیر توجه خوبی به‌ آن شده است و برگزاری مسابقات دانش آموزی آسیا در این شهر نیز جلوه‌ای از این توجه را نشان می‌داد.

نگارنده بر این باور نیست که دخالت مستقیم دولت در فرهنگ والیبال ارومیه در محلات شهر و روستاها به توسعه آن خواهد انجامید، اما کمک غیر مستقیم به توسعه فیزیکی زمین‌های ورزشی محلات از طریق شهرداری و دیگر نهادهای مرتبط می تواند ریشه‌های مردمی والیبال ارومیه را مستحکم‌تر کند.

اگر امروز به میزبانی از مسابقات معتبر آسیایی و بین المللی که پشت سر هم ردیف می‌شود، افتخار می‌کنیم ریشه در بستری دارد که همان فرهنگ والیبال مردم ارومیه نصیبمان کرده است و داشتن سالن الغدیر یا شهیدان آهندوست که لازمه این میزبانی‌هاست. در سایه همین فرهنگ امکان احداث و بهره برداری یافته است که به نظایر این دو ورزشگاه برای تکمیل میزبانی ها بازهم نیازمندیم بنا براین تقویت ابعاد فرهنگی والیبال ارومیه در نزد مردم یک اصل اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

فرصت‌های پیش رو برای میزبانی از مسابقات والیبال مجالی برای تاثیرگذاری‌های بین المللی برای فرهنگ والیبال در شهر ارومیه است که بعضاً مشاهده شده است از این فرصت خوب استفاده نشده است.

وقتی ده‌ها هزار نفر در طی چند روز به‌صورت حضوری به تماشای مسابقات بین المللی والیبال در ورزشگاه‌های شهرمان خواهند پرداخت فرصتی برای ادارات و نهادهای متولی امور فرهنگی که اعتبارات این بخش را از دولت دریافت می‎کنند فراهم خواهد آمد تا خودی نشان دهند و شمه‌ای از توانمندی آنچه که مدام از آن شعار می‌دهند را به نمایش بگذارند.

تاکنون ارومیه گام‌های بلندی برای مطرح شدن در رشته والیبال در سطح آسیا برداشته که همت مسوولان در بستر فرهنگ مردمی والیبال این شهر این امکان را فراهم آورده و از این به بعد به سطح و کلاسی بالاتر از توانمندی و اجرا نیازمندیم تا میزبانی از لیگ جهانی والیبال را نیز بدست آوریم که در آن صورت کف فرهنگی و تخصصی والیبال در شهر ارومیه در مقیاس بین المللی خواهد بود و بعد از آن توسعه والیبال در این منطقه دشواری‌های سابق را نخواهد داشت.

هنوز جزییات و ریزه کاری‌هایی وجود دارد که برای کسب میزبانی‌های بزرگ نیازمند توجه به آن هستیم که در این ریزه کاری‌ها حتی نوع پوشش و شکل ظاهری افراد و نحوه برخورد و تسلط به زبان در عناصر مرتبط به میزبانی در بخش های مختلف و برگزاری مسابقات بسیار مهم است که می‌توان برای آن فکری کرد و تیم‌های مخصوص مردمی برای کارهای تشریفاتی این چنینی که توانمندی‌های لازم را داشته باشند آماده کرد.

هم اینک بسیار روشن است که آنچه که به‌عنوان کار رسانه‌ای مطلوب که در شأن میزبانی‌های بین المللی باشد، انجام می‌دهیم فقط بخش کوچکی از توانمندی‌های فعالان این بخش است و ضرورت ایجاب می‌کند رسانه‌های مختلف ملی و محلی در این رویداد در همان ظرفیت‌هایی که داشته یا می‌توانند ایجاد کنند مورد بهره برداری خلاقانه قرار گیرند چون در نهایت آنچه که برای تاریخ این شهر از این مسابقات باقی می‌ماند صفحات مستند به این میزبانی‌ها در این رسانه‌هاست.

ارومیه در همه ابعاد شایستگی کسب میزبانی‌های جهانی را دارد چون هم مسوولان توانمندی خود را به اثبات رسانده‌اند و هم مردم این شهر یک ظرفیت بالقوه برای انجام کارهای جهانی در رشته والیبال هستند که کمی همت بیشتر خواهد توانست شهر زیبایمان را به یک قطب والیبال در جهان بدل کند.