سید ضیاءالدین شفیعی شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات برنا، با بیان این که کاغذ، رسانه مناسب امروز نیست، گفت: من از مدت‌ها پیش در این فکر بودم که دیگر کاغذ مدیای مناسب دنیای مدرن نیست و برای ارتباط باید مدیایی مناسب روز یافت. اصرار برای تولید آثار مکتوب دقیقا مثل اصرار بر چاپ سنگی است. ما باید ابزار مناسب قرن بیست و یکم را به دست بگیریم چراکه با مقاومت تنها مستهلک خواهیم شد و راه به جایی نمی‌بریم.

وی درباره تاثیر تولید کتاب با روش مناسب قرن 21 بر اقبال به مطالعه، تصریح کرد: سرانه پایین مطالعه یک غلط مشهور است که بر پایه مطالعه علمی بیان نمی‌شود. آیا کسی تا به حال با روش‌های کاملا علمی تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده است؟ بر فرض درست بودن چنین مساله‌ای نیز، باید به دنبال عوامل دیگر بود نه ابزار.

شفیعی افزود: مطالعه از سبد نیاز مردم خارج شده است و تا زمانی که مردم نیازی به خواندن احساس نکنند، نمی‌توان کاری از پیش برد. مگر می‌شود کسی گرسنه باشد و چیزی نخورد؟ ممکن است چیزی با ارزش غذایی پایین بخورد اما در هر حال گرسنه نخواهد ماند. و همین درباره مطالعه نیز صدق می‌کند. اگر نیاز به مطالعه باشد حال با خواندن حتی یک کتاب بی‌ارزش، در پی رفع آن بر خواهد آمد.

این شاعر که اولین ویدئو کتاب را در ایران تولید کرده است، در ادامه تاکید کرد: تولید آثار صوتی، تصویری همه کمک می‌کنند که مردم به مطالعه تشویق شوند اما معجزه‌گر نیست و نمی‌تواند بدون هیچ نیازی، مردم را علاقه‌مند به مطالعه و خواندن کند.

به اعتقاد وی تا زمانی که ریشه‌ها و مشکلات مطالعه و کتابخوانی حل نشده است، نمی‌توان چندان به ابزارهای مختلف امید داشت.

شفیعی همچنین درباره ویدئو کتاب سه گانه خود نیز که دو جلد از آن به بازار عرضه شده، اظهار کرد: با توجه به نظریه‌ای که دارم: استفاده از مدیای مناسب قرن"، مجموعه سه گانه ویدئو کتاب را برای اولین بار در ایران تولید کردم. این ویدئو کتاب به صورت فارسی و انگلیسی تولید شده و اولین کتابی است که در آن اشعار به زبان انگلیسی بازسرایی شده‌اند نه ترجمه.

به گفته این شاعر ویدئو کتاب مجموعه‌ای کامل است که در خانه، محل کار، اتومبیل، پارک و ... قابل استفاده است.

وی در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد: تولید ویدئو کتاب دو یا سه برابر هزینه تولید یک کتاب معمولی است اما این هزینه ارزش و برگشت سرمایه نیز دارد. من در طول مدتی که دو ویدئو کتاب پیشین به بازار عرضه شده است، از استقبال مردم راضی بوده‌ام. در داخل و خارج از کشور و به ویژه درکشورهای فارسی زبان استقبال گسترده‌ای از این آثار شد و این اعتقاد را دارم اگر در آینده مدیای تازه‌ای به دنیای مدرن اضافه شود، حتما آن را تجربه خواهم کرد.

یادآور می‌شود ویدئو کتاب "من مرگ را او خطاب می‌کنم" و "شاید عاشق شده باشم" با طراحی مهیار قلمی و ترجمه جی‌دان سپهری توسط موسسه انتشاراتی هنر رسانه اردیبهشت منتشر شده‌اند.