جمعی از کارکنان، اعضای هیأت مدیره و مدیران سازمان تأمین اجتماعی در سومین روز از هفته تأمین اجتماعی که به نام " تأمین اجتماعی و سیاست های کلی نظام سلامت " نام گذاری شده است با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش سرویس شهری خبرگزاری برنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) اظهار داشت: از خداوند می خواهم توفیق خودسازی و بهره مندی از ماه مبارک رمضان که در آن سفره بی پایان الهی اش در اختیار بشر گذاشته شده است به همگان اعطا کند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان تأمین اجتماعی را از جمله مهمترین خدمتگزار به طیف وسیعی از اقشار نیازمند کشور نام برد و افزود: از جمله کارهای بزرگ و قابل توجه جمهوری اسلامی ایران تأسیس سازمان تأمین اجتماعی برای دوران سخت بازنشستگی، بی سرپرستی، درمان و بیکاری است که نیروی کار، کارفرما ودولت در منابع مالی آن سهیم هستند.
ایشان به آسیب های وارده بر پیکر سازمان تأمین اجتماعی در دولتی که با شعار عدالت برسر کار آمد، اشاره و تصریح کرد: اگر به همین ترتیب ادامه پیدا می کرد، معلوم نبود دچار چه سرنوشتی می شد و چطور باید احیا می شد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به الکترونیکی شدن فرایند فعالیت ها در سازمان تأمین اجتماعی خاطر نشان کرد: اجرایی شدن فرآیند کارها منجر به بالا رفتن سرعت عمل گردید که نه تنها کارگشا بود بلکه موجبات راحتی و آسایش ارباب رجوع و مخاطبان این سازمان را فراهم کرد.
ایشان از تلاش های دکتر نوربخش و همکاران در ترمیم بخش زیادی از آسیب ها تشکر کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه انسان ها باید از زمان تولد تا آخر عمر خیالشان از تأمین ضرورت های زندگی همچون تغذیه، تحصیل، بهداشت و درمان و شغل آسوده باشد، گفت: سازمان تأمین اجتماعی وظیفه ی بزرگی در زمینه خدمت رسانی به مردم و تأمین مواردی که اشاره شد را برعهده گرفته است که امیدوارم همواره موفق باشد و لازم است برای این هدف و تأمین بیمه عمومی دولت و مجلس اقدام کنند.
ایشان در ادامه سخنان خود با بیان حوادث تلخ و اندوه بار غزه گفت: اتفاقات اخیر نوار غزه تابلوی از بدترین خشونت ها و ظلم های صهیونیست هاست که لکه ننگ جدیدی در پرونده قدرت های بزرگ جهانی و سازمان ملل از خود برجای گذاشته است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به بمباران نقاط مختلف غزه توسط اسرائیل، تکرار حادثه خونین بار اخیر غزه در ماه مبارک رمضان و سکوت مجامع بین المللی را تأسف بار خواند و افزود: اسرائیل هراز چندگاهی با حمایت و کمک جریان تروریستی، سازمان ملل و آمریکا کما فی السابق مردم فلسطین را از وطن و سرزمین خود بیرون و آنها را آواره کشورهای همسایه، می کند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین طی سخنانی به جنایات گروه تکفیری در عراق اشاره کرد و گفت: اینها به خیال خودشان می خواهند اسلام ناب و خلافت جهانی اسلام را تأسیس کنند، اما در واقع به دنبال از بین بردن آبروی اسلام هستند، چرا که جهان رفتارهای آنان را به اسلام نسبت می دهند و در این میان رسانه های معاند خارجی از کردار و گفتار آنان در راستای اهداف خود سوء استفاده می کنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تفرقه را عامل اصلی پیشروی گروهک تروریستی در عراق خواند و افزود: همان طور که آیت الله العظمی سیستانی تأکید می کنند، همدلی و اتحاد دولت و مردم عراق در این زمینه راه گشا و زمینه ساز شکست و خروج نیروهای داعش و جدائی طلبان از عراق است.
ایشان با تأکید بر اینکه بین حادثه غزه و فعالیت گروهک تروریستی داعش در عراق رابطه ی تنگاتنگی وجود دارد، خاطر نشان کرد: در هر دو مورد نقش صهیونیست ها بسیار برجسته و پررنگ است و باید مواظب این گونه رفتارها که تهدیدی برای جهان اسلام به شمار می روند، باشیم.
آیت¬الله هاشمی رفسنجانی تندروی و افراط را پایه اصلی تروریست¬ها برشمرد و گفت: وجود ژن¬های افراطی، عقده¬ها، اشتباهات و خیالات در نیروهای افراطی مانع بزرگی برای استقلال و قیام ملت¬هاست.
ایشان ادامه داد: تروریسم یک ضلع مثلث از سلطه گری خارجی و استبداد داخلی است که نمی گذارد ملت ها آزاد باشند و در تبدیل بهار عربی به خزان عربی نقش بسزائی ایفا می کنند.


مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست کرد:

تنظیم سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی در حوزه بیمه و تأمین‌اجتماعی

در ابتدای این دیدار، دکتر سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی ضمن تبریک هفته تأمین‌اجتماعی و تقارن آن با ماه مبارک رمضان از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درخواست کرد که زمینه بررسی و مطالعه لازم برای تنظیم سیاست‌های کلی نظام در حوزه بیمه و تأمین‌اجتماعی را فراهم نماید.

دکتر نوربخش در این دیدار همچنین خواستار توجه مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر ارکان تصمیم‌گیری کشور به ساختار سازمانی تأمین‌اجتماعی شد و گفت: حوزه‌های بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی تأمین‌اجتماعی دارای تناسب مشخصی هستند که بر اساس قانون تأمین‌اجتماعی طی 39 سال گذشته شکل گرفته‌اند و ساختار فعلی باعث ایجاد هم‌افزایی بین این سه بخش شده و منشأ خدمات فراوان برای کشور و بیمه‌شدگان است.

وی با اشاره به تجربه ناموفق جداشدن بخش درمان تأمین‌اجتماعی در دهه 60، گفت: بازگشت حوزه درمان تأمین‌اجتماعی با تصویب قانون الزام در دولت سازندگی انجام شد و برکات این تصمیم دولت در زندگی بیمه‌شدگان کاملاً مشخص است.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در ادامه بدهی‌های فزاینده دولت به این سازمان را از دیگر مسائل شایسته توجه و رسیدگی عنوان کرد و گفت: بدهی دولت تا پایان سال 92 به مبلغ 60 هزار میلیارد تومان رسید و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال‌جاری به 90 هزار میلیارد تومان برسد.

دکتر نوربخش با بیان اینکه بودجه سال جاری سازمان تأمین‌اجتماعی 46 هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: 15هزار میلیارد تومان از این بودجه درواقع بابت بدهی جدید دولت است که برای پرداخت آن پیش‌بینی لازم در بودجه نشده است و درخواست ما این است که در بودجه سال 94 و سال‌های بعد در درجه اول پیش‌بینی پرداخت مطالبات جدید تأمین‌اجتماعی در همان سال صورت گیرد.

وی تأمین‌اجتماعی را زیرساخت، ابزار و هدف توسعه دانست و گفت: درحال‌حاضر بیش از 39 میلیون نفر از اقشار گوناگون جامعه به نحوی از خدمات این سازمان بهره‌مند هستند و تأمین‌اجتماعی با تضمین معیشت و سلامت نسل فعلی و آتی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران، اطمینان به آینده و آرامش‌خاطر افراد تحت‌پوشش را رقم می‌زند.

دکتر نوربخش بازگشتن سازمان تأمین‌اجتماعی به فعالیت اصلی را اولین و مهمترین اولویت کاری خود برشمرد و گفت: با استقرار دولت تدبیر و امید و با همکاری مدیران و کارکنان خدوم این سازمان شاهد تلاش و مجاهدت فراوان برای رفع مشکلات و احیای اعتبار و جایگاه ارزشمند تأمین‌اجتماعی هستیم.

وی جبران 5100 میلیارد تومان کسری بودجه سال 92 را در 6 ماهه دوم این سال و از زمان استقرار تیم جدید مدیریت از اولین نتایج بازگشت تأمین‌اجتماعی به مأموریت اصلی خود برشمرد و گفت: تأمین منابع مالی و روزآمدسازی پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد از دیگر اقدامات صورت گرفته طی ماه‌های اخیر است که افزایش اعتبار دفترچه‌های درمانی را به دنبال داشته و تأخیر 11 ماهه پرداخت مطالبات را برطرف و به روال قانونی رسانده است.

دکتر نوربخش احیای حوزه پژوهشی تأمین‌اجتماعی را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و گفت: این مجموعه که از 4 سال پیش تعطیل شده بود به منظور تحقیق در حوزه تأمین‌اجتماعی و ارائه راهکار علمی برای رفع مشکلات احیا شد و با تفاهم‌نامه همکاری که با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به امضا رسید، امیدواریم شاهد ارائه راهکارهای علمی برای ارتقاء خدمات و رفع مشکلات این حوزه باشیم و قطعاً در رابطه با تنظیم سیاست‌های کلی نظام در حوزه بیمه و تأمین‌اجتماعی نیز راهگشا خواهد بود.