به گزارش سرویس اجتماعی برنا، فاطمه رخشانی معاون بهداشتی وزارت بهداشت اظهار داشت: این اولین بحرانی است که وزارت بهداشت تمام کارها را به دانشگاه علوم پزشکی استان واگذار کرده است که این کار با تلاش همکارانمان در استان بوشهر به نحو مطلوب انجام گرفته است.

وی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی ما در سطح کشور این آمادگی را دارند که اگر حادثه ای در هر نقطه از کشور روی دهد، به خوبی قادر به انجام مدیریت بحران آن منطقه باشند و می‌توانند مسایل و مشکلات را به نحو شایسته حل کنند. 

رخشانی اظهار داشت: در حادثه‌های قبلی تجاربی را کسب کردیم که توانستیم آن تجارب را در استان بوشهر به‌کار ببندیم تا مشکلاتی که در موارد قبلی وجود داشت، بتوانیم در این حادثه برطرف کنیم.

این مقام بهداشتی تصریح کرد: با توجه به گرمای روزافزون منطقه زلزله زده شهرستان دشتی، وزارت بهداشت، نگران شیوع بیماری‌های واگیر دار است اما با مدیریتی که صورت گرفته و اقدامات پیشگیرانه‌ای که انجام شده، از این بحران به خوبی عبور خواهیم کرد و جای هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
 
معاون بهداشت در تشریح اقدامات بهداشتی پیشگیرانه گفت: تا کنون تمام مناطق زلزله زده سمپاشی شده و آب لوله کشی شهری که مجددا متصل شده کلرزنی می‌شود و تمام وسایل شخصی مورد نیاز در حال توزیع بین حادثه دیدگان است.

رخشانی با بیان این که نظارت بر کار دفع بهداشتی فاضلاب و زباله به صورت بهداشتی توسط تیم‌های بهداشتی مستقر در منطقه در حال انجام است، گفت: توصیه ما به مردم این است که بهداشت فردی را رعایت کنند.
 
وی ضمن تشکر از استاندار بوشهر به به دلیل همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت در تسهیل کردن ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم مناطق زلزله زده، گفت: همه گونه خدمات مورد نیاز لازم حتی بیش از سایر نقاط حادثه دیده در این منطقه ارایه شده است که از جمله آن می توان به توزیع مکمل های غذایی بین همه حادثه دیدگان اشاره کرد.

این مقام بهداشتی درباره راه اندازی حمام و سرویس‌های بهداشتی تاکید کرد: وزارت بهداشت مسولیت نظارت و شناسایی مشکلات بهداشتی را بر عهده دارد اما راه اندازی این سرویس‌های بهداشتی در ستاد هدایت بحران بر عهده وزارت بهداشت نیست ولی با توجه به توصیه های وزیر بهداشت به استاندار بوشهر، کار نصب و راه اندازی این کانکس‌ها به سرعت در حال انجام است و امیدواریم در چند روز آینده با نظارت‌هایی که انجام می‌دهیم این مشکل به طور کامل برطرف شود.

وی پس از بازدید از منطقه زلزله زده در جلسه شورای بحران که با حضور استاندار بوشهر در بخشداری شهر شنبه برگزار شد شرکت کرد و نکات مورد نیاز را به استاندار و اعضای شورا یادآور شد.

معاون بهداشت در ادامه با حضور در مکان‌های اسکان موقت حادثه دیدگان از نزدیک با مردم گفت‌وگو کرد و فعالیت‌های تیم‌های بهداشتی مستقر در منطقه را مورد ارزیابی قرار داد.