به گزارش سرویس اقتصادی برنا، کارشناسان معتقدند بازار طلا درسال 90 حداکثر 10 تا 15 درصد رشد را تجربه خواهد کرد و بازار ارز به دلیل سیاست‌های بانک مرکزی و اعمال محدودیت‌ها دراین زمینه، شرایط مساعد و مطلوبی برای سرمایه‌گذاری ندارد و بازار مسکن نیز همچنان دوران رکود خود را سپری می کند.

با این تفاسیر آنچه مسلم است بازار سرمایه درمقایسه با سایر بازارها از رشد قابل توجهی برخوردار است چرا که به اعتقاد کارشناسان بازدهی مطلوب، پایین بودن ریسک، نقدشوندگی بالا و حمایت‌های جدی متولیان، آن را به یک بازار امن برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

اما در مقابل تمام این اظهار نظرها، بسیاری از افراد به دلیل نوسانات حاصل از بازار سهام و تجربیات تلخ گذشته، اشتیاقی برای حضور در این بازار ندارند و اعطای آن را به لقایش بخشیده و ترجیح می‌دهند پس اندازهای خود را در سپرده های بانکی و یا اوراق مشارکت سرمایه گذاری کنند.

اما با راه اندازی ابزارهای جدید در بازار سرمایه، شرایط نسبت به سال های گذشته تغییر کرده به طوریکه تنوع سرمایه گذاری در بورس افزایش یافته است.

صندوق های سرمایه گذاری ابزار مالی جدیدی هستند که از سه سال قبل فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کرده اند. این صندوق ها شرایطی را فراهم کرده اند تا افراد به طور غیر مستقیم وارد این بازار شوند.

راه اندازی بیش از 50 صندوق سرمایه گذاری، حضور بیش از 30 هزار سرمایه گذار و عبور ارزش این صندوق ها از مرز یک میلیارد دلار نمایانگر این مطلب است که اعتماد مردم به صندق های سرمایه گذاری در حال افزایش است.

کارشناسان و فعالان تالار شیشه‌ای مزایای فراوانی را برای این نهاد مالی برمی‌شمارند اما در میان تمام این موارد می‌توان به مدیریت حرفه‌ای، تنوع سبد سهام و توزیع ریسک اشاره کرد. بدین معنا که این صندوق‌ها توسط گروهی از تحلیل‌‌گران و افراد حرفه‌ای مدیریت می‌شوند که با تحلیل‌های به موقع خود بر رشد و توسعه این صندوق‌ها افزوده اند.

از سوی دیگر تنوع سبد سهام در این صندوق‌ها عامل دیگری در پوشش ریسک‌های موجود و نوسانات موجود در بورس است که در نهایت باید گفت تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری دراین صندوق‌ها و همچنین خروج راحت سرمایه از آن و نیز بهره‌مندی از عرضه‌های اولیه از دیگر مزایای این ابزار نوین مالی است.

کارنامه درخشان در طول 3 سال 
"نصرالله برزنی" مدیرعامل کارگزاری بانک اقتصاد نوین با اشاره به این مطلب که استقبال مردم از صندوق‌هاب سرمایه گذاری قابل قبول بوده است، گفت: با توجه به اینکه در حدود سه سال از عمر این صندوق‌ها می‌گذرد اما کارنامه درخشان این نهادها سبب شده تا رشد مطلوبی داشته باشند. 

وی با بیان اینکه پذیره نویسی موفق صندوق های سرمایه گذاری نشان می دهد که سرمایه گذاران اطمینان لازم را به این نهاد مالی به دست آورده اند، پیش بینی کرد روند رو به رشد صندوق های سرمایه گذاری در سال 90 افزایش چشمگیری یابد.

صندوق؛ گزینه برتر
"شاهین چراغی" مدیر عامل کارگزاری مهر آفرین، صندوق های سرمایه گذاری را بهترین گزینه برای افرادی دانست که تجربه چندانی در بازار سرمایه ندارند و سرمایه گذاری مستقیم برای آنان در بازار خالی از ریسک نیست.

وی اضافه کرد: بنابراین حضور در صندوق های سرمایه گذاری برای افرا غیر حرفه ای استفاده از مشاوری مطمئن است. 

چراغی گفت: از آنجایی که این صندوق ها تحت نظارت مداوم سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارند و از طرفی، مدیریت حرفه ای آنها را هدایت می کند، افراد به راحتی می توانند با اطمینان در آن سرمایه گذاری کرده و با بررسی مداوم اوضاع در جریان امور مربوط به واحدهای سرمایه گذاری خود قرار گیرد.

به اعتقاد وی شفافیت اطلاعات در این صندوق ها و تضمین نقدشوندگی در کوتاه ترین مدت ممکن را از جمله مزایای مهم این صندوق هاست.

صندوق؛ ابزاری برای کاهش پوشش ریسک 
"ابراهیم قربانی فرید" مدیرعامل کارگزاری سهام پژوهان کاهش ریسک سرمایه‌گذاری را مهمترین مزیت این ابزار مالی برشمرد و گفت : تنوع سبد سهام این صندوق‌ها و حضور در صنایع مختلف، موجب پوشش ریسک صندوق ها شده است. 

وی افزود: صندوق های سرمایه گذاری در طول سه سال اخیر ابزارهای مناسبی برای سرمایه گذاری بوده اند که به نظر رمی رسد توجه و حمایت بیش از بیش سازمان بورس از این صندوق ها به رشد و توسعه آن ها کمک شایانی داشته است.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار نیز هدف‌گذاری این سازمان را راه اندازی 100 صندوق سرمایه گذاری در سال 90 اعلام کرده است.

ایوب باقر تبار گفت: در حال حاضر تعداد سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بیش از 30 هزار نفر رسیده که این امر نشان از استقبال مردم برای حضور در بازار سرمایه است.

درهر صورت با درنظرگرفتن نوع نگاه متولیان، استفاده از تجارب سال های گذشته و نگاه تخصصی تر به این ابزار مالی به نظرمی رسد 90 ؛ سال طلایی صندوق های سرمایه گذاری خواهد بود.