به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "فرید عامری" مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، گفت: هم اکنون این طرح در واحد معاونت برنامه ریزی وزارت نفت در دست پیگیری است و هزینه های اجرای آن باید در برنامه پنجم توسعه و بودجه سال 89 وزارت نفت دیده شود.

وی با بیان این که یکی از روش های افزایش سود جایگاه داران تغییر روش پرداخت کارمزد آنان است، افزود: قصد داریم روش پرداخت به جایگاه داران را از کارمزدی به حق العمل کاری تغییر دهیم که با اجرای این روش جدید، پرداخت کارمزد بر اساس ارائه کیفیت و میزان خدمات بیشتر جایگاه داران به شهروندان انجام خواهد شد.

عامری با بیان اینکه با توجه به پارامترها و عوامل اقتصادی حاکم بر احداث و راهبری جایگاه ها، نرخ حق العمل کاری جایگاه ها مشخص می شود، تصریح کرد: با افزایش حاشیه سود جایگاه داران، استقبال بخش خصوصی برای ساخت جایگاه ها، به ویژه در کلان شهرها (که در سال های اخیر به دلیل گرانی زمین ساخت جایگاه به صرفه نبود) رفع خواهد شد و شاهد افزایش جایگاه های سوخت در کشور خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: هم اکنون برنامه ها و طرح های اقتصادی مختلفی برای افزایش نقاط عرضه تدوین شده که بر مبنای آن، استقبال سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ساخت و توسعه جایگاه های عرضه سوخت افزایش یابد.

وی توسعه جایگاه های متوسط سی.ان.جی در کشور را یکی از اقدام های موثر برای عرضه این سوخت پاک در کشور اعلام و تصریح کرد: این جایگاه ها در فضایی کمتر از 200 متر و با سرمایه گذاری کمی راه اندازی می شوند و تاثیر خوبی در شتاب بخشیدن به عرضه سوخت در جایگاه ها دارند.

عامری از افزایش نرخ حق العمل جایگاه های سی.ان.جی همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارنه ها در کشور خبر داد و افزود: با اجرای این قانون، نرخ حق العمل جایگاه های سی.ان.جی از 290 ریال به ازای هر متر مکعب به 400 ریال در هر متر مکعب افزایش خواهد یافت و جایگاه داران باید پس از کسر این مبلغ از بهای فروش هر متر مکعب گاز سی.ان.جی، باقیمانده بهای فروش را به حساب شرکت ملی گاز ایران پرداخت کنند.

همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، از هفته گذشته (یکشنبه 28 آذر) عرضه بنزین سه نرخی و گازوییل دو نرخی در جایگاه های سراسر کشور آغاز شده است. بر اساس اعلام ستاد هدفمندی یارانه ها، با آغاز مرحله نهایی اجرای این قانون هدفمندی یارانه ها، بنزین حمایتی لیتری 100 تومان، بنزین سهمیه ای لیتری 400 تومان و بنزین آزاد لیتری 700 تومان، همچنین هر متر مکعب سی.ان.جی 300 تومان، هر کیلوگرم سی.ان.جی 405 تومان، گازوییل سهمیه ای لیتری 150 تومان و گازوییل آزاد لیتری 350 تومان در جایگاه‌ها عرضه می شود.

هم اکنون بیش از 2850 جایگاه عرضه سوخت در کشور فعال است.