به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، "حمید علیخانی" مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، امروز در نشست خبری، مشارکت فوق العاده مردم، مطالعات و بررسی های انجام شده دولت و همکاری اتحادیه ها و اصناف را از عوامل اجرای موفق هدفمندسازی یارانه ها عنوان کرد.

وی با بیان اینکه از زمان آزادسازی قیمت آرد ونان براساس گزارشات ارسالی از استان ها هیچ مشکلی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: دولت برای این بخش سالانه 4 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کرد، اما به دلیل وجود ساختار معیوب و نا کار آمد مردم از استفاده نان مطلوب بی بهره بودند.

معاون وزیر بازرگانی، ساختار معیوب، عدم رقابت پذیری، نبود انتخاب برای مصرف کننده و وجود رانت و سهمیه بندی در آرد و گندم را از دلایل پایین بودن کیفیت نان برشمرد.

علیخانی با اشاره به ضایعات نان اشاره کرد و بیان داشت: در بررسی های انجام شده در 4 استان 9 تا 17.5 درصد ضایعات نان وجود داشت که یک درصد آن رقمی معادل 40 میلیارد تومان را شامل می شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی تصریح کرد: پس از گذراندن یک دوره یک ماهه و پشت سر گذاشتن دی ماه میزان کاهش مصرف آرد و نان مشخص خواهد شد که پیش بینی می شود 15 تا 20 درصد با کاهش مصرف روبرو شویم.

خرید تضمینی گندم
وی با اشاره به خرید تضمینی گندم کشاورزان، گفت: از ابتدا سالجاری و در مدت زمان 7 ماه، 11 میلیون تن گندم از کشاورزان به مبلغ 3 هزار و 850 میلیارد تومان خریداری شده است.

معاون وزیر بازرگانی به خرید یک میلیون تنی گندم از کشاورزان توسط بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: در سال آینده این میزان باید 20درصد از کل خرید گندم کشاورزان را در بر بگیرد و طی 5 سال آینده کل تصدی گری ای موضوع باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت فقط عهده دار بخش حاکمیتی خواهد بود.

خرید تضمینی برنج
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی خاطرنشان کرد: تاکنون 40هزارتن برنج پرمحصول از برنجکاران خریداری شده است که تا بهمن ماه ادامه خواهد داشت و تا زمانیکه کشاورزان نتوانند محصول خود را در بازار بفروشند شرکت بازرگانی دولتی از آنها خریداری خواهد کرد.

ذخیره کالاهای اساسی
علیخانی با بیان اینکه نزدیک به یک میلیون تن از کالاهای اساسی کشور توسط شرکت بازرگانی دولتی، تامین و ذخیره سازی شده است، گفت: این ذخیره سازی شامل برنج، روغن و شکر می شود که جدا از فضای بازار ذخیره شده است.

سیلو سازی
وی، میزان ظرفیت سیلو های کشور را 8 میلیون و250 هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: تا پایان سال 750 هزار تن دیگر به بهره بردار ی خواهد رسید که ظرفیت سیلوهای کشور را به 9 میلیون تن افزایش خواهد داد.

نان صنعتی
معاون وزیر بازرگانی تعداد واحدهای نان صنعتی کشور را در حال حاضر 4 واحد به ظرفیت 160 تن عنوان کرد و افزود: با افزایش این تعداد به 7 واحد تا پایان سال ظرفیت تولید نان صنعتی کشور به 600 تن افزایش خواهد یافت.

بهسازی واحدهای نانوایی
علیخانی با بیان اینکه بهسازی نانوایی ها یکی از موضوعات اساسی تصریح کرد: بهسازی 15 هزار واحد نانوایی که 25 درصد از کل نانوایی ها را شامل می شود با پرداخت 42 میلیارد تومان تسهیلات آغاز شده است.

وی افزود: 200 هزار کارگر نانوایی در کشور وجود دارد که با امضائ تفاهمنامه با وزارت کار به دنبال آموزش آنها هستیم کههم اکنون بصورت پایلوت در 4 استان خوزستان، همدان و آذربایجان شرقی در حال انجام شدن است.

تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال آینده
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی وزارت بازرگانی گفت: کارگروه تعیین قیمت خرید تضمینی گندم کشاورزان، قیمت این محصول را برای سال آینده 360 تومان تعیین کرده است.

وی با بیان اینکه قیمت ملی گندم برای امسال 250 تومان تعیین و ابلاغ شده است و برای سال آینده نیز قیمت ملی خرید گندم تعیین و اعلام خواهد شد، تصریح کرد: اختلاف قیمت خرید گندم تضمینی با قیمت ملی را دولت به صورت یارانه به کشاورزان پرداخت خواهد کرد و خرید تضمینی از کشاورزان همچنان ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر بازرگانی با اشاره به اینکه با صنایع که در بخش کارخانه های آرد، ماکارونی و موادغذایی در کشور ساخته شده است می توان برای 500 میلیون نفر موادغذایی تامین کرد، گفت: در حال حاضر کارخانه های آرد کشور با ظرفیت 30 درصد فعالیت می کنند.

علیخانی درباره تاثیر کاهش بارش های بر میزان تولید گندم در سال زراعی آینده، اظهار داشت: براساس پیش بینی های هواشناسی بارش های زمستان و بهار کمبود آب را جبران خواهد کرد، اما اگر این پیش بینی ها محقق نشود، ذخیره گندم کشور به گونه ای است که می توانیم بدون واردات گندم کشور را تامین کنیم.

وی، درباره افزایش قیمت نان در سال آینده نیز، گفت: از سال آینده و با تغییراتی که در نهاده ای می شود، قیمت نان نیز بر همین اساس اعلام خواهد شد.