به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از شابا، وزرای بازرگانی ایران و تجارت و صنایع ایران افغانستان در دیداری مشترک که در محل وزارت بازرگانی برگزار شد، تشکیل کمیته مشترک تجاری در سطح معاونان را برای حل مسائل کنونی وتسریع در روند مبادلات تجاری موثر دانستند.

در دیدار مهدی غضنفری با انورالحق احدی همچنین تسهیل در تبادلات پولی و بانکی از طریق ایجاد شعب بانکی در هر کدام از کشورها مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و مقرر شد تا پیشنهادات دو کشور از طریق کمیته مشترک تجاری پیگیری شود.

وزیر بازرگانی در گفتگو با همتای خود اهتمام مسئولان بلندپایه دو کشور برای افزایش روابط تجاری را در رشد 50 درصدی مبادلات تجاری در سال گذشته موثر دانست.

غضنفری گفت: هم‏اکنون حجم مبادلات افزون بر یک میلیارد دلار است که با توجه به توانمندی بالای تهران و کابل می‏تواند به بیش از میزان کنونی افزایش یابد.

یادآور می‏شود، حجم روابط ایران و افغانستان در سال 88 یک میلیارد و 17 میلیون دلار بود که نسبت به یک سال قبل از آن 54.4 درصد رشد داشته است.

در این میان سهم جمهوری اسلامی ایران از این مبادلات یک میلیارد و دو میلیون دلار بوده و سهم افغانستان 15 میلیون دلار بوده است.

در هشت ماه نخست سال 89 نیز حجم روابط به 820 میلیون دلار رسید که سهم ایران از این میزان 815 و افعانستان پنج میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18درصد رشد را نشان می‏دهد.

وزیر بازرگانی همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت مناسبات فیمابین دربخش صدور خدمات فنی-مهندسی خبر داد و گفت: رقم صادرات خدمات فنی- مهندسی ایران در سال گذشته بیش از سه میلیارد دلار بوده است.

وی افزود:‌ شرکت‏های توانمند ایرانی امکان ساخت و تجهیز زیربناهای افغانستان را دارند که لازمه آن، اعلام به موقع مناقصات و حمایت بخش دولتی افعانستان از حضور طرف ایرانی در بازار آن کشور است.

غضنفری درباره تمایل طرف افغانی برای حضور بیشتر سرمایه‏گذاران این کشور در چابهار و ترازیت کالا از طریق این بندر، گفت: تاکنون اقدامات بسیاری از سوی طرف ایرانی صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره خواسته طرف افغانی برای کمک به صدور کارت بازرگانی و صدور روادید برای تجار افغانی ابراز امیدواری کرد تا این مسائل در کمیته مشترک تجاری مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

برگزاری نمایشگاه‏های مشترک از جمله صنایع دستی و امضای یادداشت تفاهم در این خصوص از دیگر موضوعاتی بود که دو وزیر بازرگانی درباره آن گفتگو کردند.

وزیر صنایع و تجارت افغانستان نیز در این دیدار با یادآوری روابط دیرینه میان دو کشور ابراز امیدواری کرد تا سطح مناسبات بیش از رقم کنونی شود.

افغانستان کشوری 28 میلیون نفر جمعیت است که 652 هزارو 225 کیلومتر مربع وسعت دارد.

رقم مبادلات تجاری این کشور با نقاط مختلف جهان نزدیک به چهار میلیارد دلار است که از این میزان سه میلیارد و 336 میلیون دلار سهم واردات و 403 میلیون دلار صادرات به دیگر کشورها است.