رسول علی اشرفی پور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا با بیان این مطلب اظهار داشت: در صورت ابلاغ گزارش از سوی سازمان هوا شناسی مبنی بر ماندگاری شرایط هوا تاپایان هفته صرف نظر  از توصیه های شرایط هشدار دستورالعمل کتبی به واحدهای محیط زیست استان تهران ارسال خواهد شد تا از فعالیت واحدهای صنعتی دودزا و آلوده کننده هوا تا اطلاع ثانوی در اطراف شهر تهران جلوگیری شود.


مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران خاطر نشان کرد: واحدهای صنعتی بزرگ که تعطیلی آنها ایجاد مشکل می کند نیز باید با حجم فعالیت های خود را کاهش دهند.

وی درباره تشکیل جلسه کمیته اضطرار نیز گفت: در حال حاضر در شرایط هشدار قرار داریم اما این سبب نمی شود که جلسه کمیته اضطرار تشکیل شود. با توجه به ماندگاری هوا که در دوره قبل به مدت یک ماه در پایتخت به طول انجامید جلسات اضطرار به صورت جدی پیگیری و اهم اقداماتی که باید برای در این شرایط اجرا شود در نظرگرفته شد که می توان در شرایط کنونی نیز به آن عمل کرد.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به این مطلب که یکی از ملاک های قرار گرفتن در شرایط هشدار و تشکیل جلسه اضطرار ایجاد مشکل در قدرت دید شهروندان است، خاطر نشان کرد: در شرایط قبلی به دلیل ماندگاری هوا، قدرت دید در سطح شهر بسیار کاهش یافته بود به طوری که قدرت دید به کمتر از 200متر رسیده بود اما در حال حاضر به رغم اینکه ذرات معلق کمتر از 5/2میکرون در شرایط هشدار است، اما قدرت دید بالاست.

اشرفی پور در ادامه تصریح کرد: هر زمان که پایتخت در شرایط اضطرار قرار بگیرد بندهایی که در جلسات گذشته کمیته اضطرار به تایید رسیده است، قابلیت اجرا خواهد یافت.

وی در خاتمه اظهار داشت: شهروندان در این شرایط از تردد در شهر و استفاده از خودروهای تک سرنشین همچنین مسافرت های درون شهری پرهیز  کنند. علاوه بر این خانواده ها توجه داشته باشند که کودکان، افراد مسن و بیماران قلبی و ریوی نباید در معرض هوا در فضاهای آزاد شهری  قرار گیرند.