به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، ابوالحسن فقیه در نخستین سمینار ملی نقش زنان در مدیریت بحران با بیان این مطلب در این باره اظهار داشت: بانوان نصف جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند و جزء آسیب پذیرترین حادثه دیدگان به شمار می آیند.


رییس جمعیت هلال احمر کشور در ادامه افزود: توجه به مسائل فرهنگی و بعد روانی زنان کار بسیار مهمی است که باید در حوزه مدیریت بحران به آن توجه بیشتری شود، چراکه اگر زنان در این زمینه توانمند شوند حمایت های اجتماعی بیشتری در زمان حادثه از سوی این قشر صورت می گیرد.


وی از راه اندازی مراکز آموزشی ویژه مددکاری، روانکاری و بخش های امداد و نجات برای بانوان خبر داد و خاطر نشان کرد: این مراکز تا پایان 6 ماهه نخست سال 90 در مراکز همه استان ها راه اندازی می شود.


فقیه تصریح کرد: هر تیمی که در این مراکز مستقر می شوند دارای 4 گروه متخصص هستند که در زمینه های مختلف به ویژه در بخش امداد و نجات، آموزش های لازم را ارائه می دهند.


رییس جمعیت هلال احمر کشور درباره زلزله 6.5 ریشتری سال 82 بم، نیز گفت: با توجه به این که کلان شهر ها دارای بیشترین تعداد جمعیت هستند، اگر چنین زلزله ای در این شهر ها مانند تهران رخ دهد آمار کشته شدگان بیش از 100 هزار نفر خواهد بود.


وی با ابراز ناراحتی از حذف 5 دی ماه به عنوان روز ایمنی در مقابل زلزله از تقویم اظهار داشت: با توجه به حادثه‌خیز بودن کشور ایران لازم است که یک روز در تقویم به این عنوان نام گذاری شود تا آمادگی لازم در دستگاه ها و مقاوم سازی ساختمان ها به صورت جدی صورت گیرد.