به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، این روزها سه وزیر پیشنهادی آموزش، علوم و ورزش و جوانان در حال ارائه برنامه‌‎های خود به مجلس هستند تا بتوانند حداکثر رای را از آن خود کنند. به گفته بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس، صالحی امیری وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مدت سرپرستی خود توانسته به بسیاری از حواشی ورزش خاتمه دهد. برخی دیگر بر این باورند که صالحی با رویکر و نگاه تازه ای که به حوزه جوانان دارد، می‌تواند این حوزه را که به نوعی بسیار حساس و چالش برانگیز است را احیا کند.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان که تجربه یک‌ماه سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را دارد، با رویکرد تازه به حوزه جوانان، بر لزوم تغییر رویکرد آرمانگرایانه به واقع گرایانه، نگرش ملی و فرابخشی به حوزه جوانان، ورود 23 دستگاه مرتبط با جوانان، علت شناسی معضلات پیش روی جوانان تاکید دارد. تمامی این موارد نشان از گشوده شدن درهای روشنی پیش روی جوانان ایران زمین دارد.


لزوم تغییر رویکرد آرمانگرایانه به رویکرد واقع گرایانه 
او در برنامه‌های خود در حوزه جوانان به لزوم تغییر رویکرد آرمانگرایانه به رویکرد واقع گرایانه تاکید می کند و می‌گوید: در حوزه جوانان ما عمدتا در بحث رویکرد واقع گرایانه متوقف شده ایم. برای همین است که از حداقل ها بازمانده ایم. ما باید نگاه استراتژیک به حوزه جوانان ارائه دهیم؛ یعنی نگاهی جامع نگر، کل نگر و آینده نگر داشته باشیم.

***برنا: تحلیل کارشناسان از محورهای صحبت های صالحی امیری به نوعی نشان از نگاه باز و فراخ او به حوزه جوانان دارد؛ چرا که این حوزه نیاز به نگاهی ویژه دارد که البته تاکنون محروم مانده است.

نگرش ملی و فرابخشی به حوزه جوانان
صالحی امیری بارها و بارها بر نگرش ملی و فرابخشی و همچنین لزوم انسجام ملی در حوزه جوانان تاکید کرده و بر این باور است که وزارت ورزش و جوانان تنها متولی جوانان نیست؛ چرا که 23 دستگاه دیگر به نوعی مرتبط با جوانان است که باید خود را درگیر کنند. ما نیازمند بازبینی سیاتی هستیم که سیاست های ما با نیازهای جوانان منطق باشد که البته امروز اینگونه نیست. به دلیل اینکه سیاستگذاری بر مبنای نیاز سنجی و رصد وضعیت اتفاق نمی افتد.

***برنا: به واقع یکی از انتقاداتی که از محمدعباسی وزیر سابق ورزش و جوانان می‌‌شد، همین بی‌توجهی به حوزه جوانان و ارجحیت داشتن حوزه ورزش بر جوانان بود که البته با برنامه‌هایی که صالحی پیش رو دارد و به مرحله اجرا برسد دیگر با مشکلات و انتقادات سابق رو به رو نخواهد بود. بازبینی سیاست‌های مربوط به جوانان اگر همراه با کار کارشناسی و همچنین همراه با ریشه‌یابی مشکلات جوانان باشد، گشایش راه‌های روشنی را برای برطرف کردن مشکلات جوانان خواهیم داشت.


23 دستگاه مرتبط با جوانان وارد شوند
وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان می‌گوید: این وزارتخانه به هیچ وجه ظرف مناسبی برای پاسخگویی به نیازهای جوانان نیست؛ چرا که یک ستاد است و ظرفش 23 دستگاه است.

***برنا: باید برای روشن شدن اذهان عمومی به این نکته اشاره کرد که برطرف کردن خواسته‌های جوانان در حیطه وظایف وزارت ورزش و جوانان نیست؛ چرا که اگر به برنامه‌های اعلام شده برای این وزارتخانه نگاهی داشته باشیم، تنها شناخت مسائل جوانان، سیاستگذاری، بسترسازی و هماهنگ کردن سایر دستگاه‌ها از وظایف این وزارت‌خانه بوده است. اما شاهد بودیم وزارت ورزش در یک‌ماهه اخیر مورد هجمه قرار گرفت و با انتقادات تندی رو به رو شد که به طور مثال چرا برای حوزه جوانان کاری نکرده است.

***برنا: در اینجا باید به سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد که درباره بحث تولی و تصدی‌گری می فرمایند: متولی نباید به هیچ وجه وارد اجرا شود. باید سیاستگذاری کند و بالا سر دستگاه بایستد، نظارت کند تا آن خواسته ها تحقق پیدا کند که بسیار سیاست درستی است. 

علت شناسی و پیامدشناسی پدیده‌ها
صالحی به علت شناسی معضلات جوانان تاکید می کند و می گوید: بعد از روند شناسی باید علت شناسی کنیم که به طور مثال علت بروز پدیده‌های اجتماعی چیست؟ علت بروز طلاق، اعتیاد، خشونت، ناهنجاری و ... چیست؟ و بعد پیامدهای این‌ها را بشناسیم و آگاه شویم که وضع موجود چه پیامدهایی برای روزهای آتی خواهد داشت.

*** برنا:  افزایش طلاق و اعتیاد در سطح گسترده جامعه را به سمت و سوی نابودی کشانده است. برای جلوگیری از افزایش این معصلات نیازمند برنامه ریزی و سیاستگذاری توسط مسولان مرتبط با آن هستیم. تاکنون بدلیل سطحی نگری در بررسی با مشکل رو به رو بوده ایم؛ بنابرین وزارت ورزش و جوانان به عنوان یک سیاستگذار و راهبر می تواند با انجام پژوهش در سطح گسترده و همچنین برنامه ریزی برای استفاده از نتایج پژوهش در جامعه موثر واقع شود.

سرعت تدابیر ما کمتر از تغییرات است
صالحی معتقد است؛ مجموعه های بزرگی چون رسانه ها، آموزش و پرورش، حوزه و ... مجموعه ساختارهایی هستند که زحمات بسیاری برای قشر جوان جامعه می کشند اما یک تاخیری در روند کارشان وجود دارد؛ لذا مجموعه سرعت تدابیر ما کمتر از تغییرات است. در جایی که تحولات و تغییرات مقدم بر تدابیر می شوند ما دچار چالش می شویم.

*** برنا: یکی از نکات قابل توجه در دستگاه‌های اجرایی، به روز نبودن سیاست‌های تبیین شده و یا به نوعی عدم سرعت در تغییر این سیاست هاست؛ بالاخص در حوزه جوانان که مدام در حال تغییر و تحرک هستند باید به گونه ای هدف گذاری شود که تدابیر دستگاه ها همرمان با تغییرات زمانی حداکثر انطباق را داشته باشد؛ چرا که ما برای جوانان نیازمند یک مدیریت آرمانی هستیم و این وظیفه مسئولان است که تحولات جوانان را به طور مثال در دهه آینده پیش بینی کنند نه اینکه تغییرات بر تدبیر مقدم باشد.

نتیجه:
با تمام این تفسیر تکلیف این وزارت‌خانه تا یکشنبه هفته آینده که روز رای اعتماد وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان است، مشخص می شود که آیا صالحی امیری می تواند نظر نمایندگان را به خود جلب کند و یا باید منتظر سرپرستی دیگر باشیم؟ به هرحال براساس دیدی که نمایندگان مجلس به صالحی امیری دارند بعید به نظر می‌رسد که نتواند رای اعتماد بگیرد.