به گزارش سرویس سیاسی برنا، یاروسلاو تامانسف در مقاله‌ای که روزنامه روسی "سی ودنیا" به قلم وی منتشر کرد، نوشت: باوجود تلاش‌های سازمان های اطلاعاتی واشنگتن و تل‌آویو برای ایجاد ستون پنجم در خاک ایران، تهران قصد ندارد قربانی باشد و درصورت حمله با تمام قوا و امکانات موجود به متجاوز پاسخ خواهد داد. ضمنا باید در نظر داشت برخی رفتارهای این کشور می‌تواند برای متجاوز کاملا غافلگیرکننده باشد.


این نویسنده روس با اشاره به اینکه ایران در مدتی که غرب آن را تهدید می کرد، بیکار نبوده، اضافه کرد: همانطور که تحلیلگران نظامی تاکید می کنند، این اواخر ایران به طرز قابل توجهی توان نظامی خود را افزایش داده و موشک های برد متوسط و دوربردی را که می توانند اهدافی را در اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس نابود کنند، در اختیار نیروهای مسلح خود قرار داده است. همانطور که میشل شاسودوفسکی، استاد افتخاری اقتصاد دانشگاه اوتاوا و مدیر مرکز تحقیقات جهانی سازی مونترال تاکید کرده با توجه به توانایی های درحال گسترش ایران در زمینه دفاعی حالا امریکا، ناتو و اسرائیل بیشتر روی سلاح های هسته ای تمرکز کرده‌اند اما در تمام این مدت ایرانی ها بیکار ننشسته اند و دست روی دست نگذاشته اند و سیستم دفاعی خود را تکمیل کرده اند. از همان ماه نوامبر سال 2006 ازمایش موشک های مستقر در زمین ایران با موفقیت و دقت کامل انجام شده است.


تامانسف، درباره توان موشکی ایران نوشت: آنطور که کارشناسان آمریکایی در زمینه تسلیحات موشکی در مدارک منتشر شده توسط دبکا تاکید کرده اند ایرانی ها جدیدترین فناوری پرتاب موشک را به نمایش گذاشته اند که غرب اطلاعی درمورد وجود آن در این کشور نداشته است. به همین علت اسرائیل اعتراف کرد که موشکهای شهاب سه با برد دو هزار کیلومتر می توانند خاک اسرائیل، خاورمیانه و حتی اروپا را هدف قرار دهند.


نویسنده این مطلب سپس با تاکید بر اینکه سیستم دفاع موشکی اسراییل امن نیست، آورده است: باید به خاطر داشت اسرائیل یکی از مناطقی است که به طور مستقیم توسط موشکهای ایرانی هدف قرار خواهد گرفت. اتفاقی نیست که کارشناسان غربی مشکل سامانه ضدهوایی اسرائیل را جدی می دانند چون این بار قرار نیست این سامانه توسط سامانه های قدیمی صدام از کار بیفتند و با موشک طرف است.


تامانسف در ادامه تاکید کرد در صورت هرگونه حمله به ایران بیشتر آسیب را سربازان آمریکایی و انگلیسی حاضر در مناطق همسایه ایران خواهند دید. وی در این باره نوشت: بر اساس پیش بینی تحلیلگران تاسیسات نظامی آمریکا و متحدانش در کشورهای حوزه خلیج فارس ترکیه، عربستان، افغانستان و عراق هم می توانند هدف حملات ایرانیان قرار گیرند. باید اضافه کرد که ایران می تواند تنگه هرمز را هم در نقاط آسیب پذیر آن مسدود کند و همین اقدام ارتباطات دریایی را در سطح جهانی فلج می کند و موجب افزایش بهای نفت می شود. ضمنا نباید نیروی زمینی چند جانبه ایران را از نظر دور نگاه داشت. موضوع این است که تعداد نیروهای مسلح ارتش ناوگان دریایی و نیروی هوایی ایران از تعداد سربازان و افسران آمریکا و ناتو مستقر در افغانستان و عراق بیشتر است. به همین علت باید بررسی کرد آیا نیروهای ائتلافی آمریکا و متحدانش می توانند در صورت عملیات نظامی نیروهای ایرانی در مناطق همجوار کشورشان مقاومت موثری انجام دهند. از سوی دیگر معلوم نیست چرا کارشناسان غربی این نکته را در نظر نمی گیرند که نیروهای ایرانی در صورت نفوذ به خاک عراق و افغانستان می توانند هم طالبان و هم گروه های قومی مخالف آمریکا را فعال کنند.


این تحلیلگر روس در ادامه مقاله خود استعداد نظامی ایران را اینگونه توصیف کرده است: طبق ارزیابی کارشناسان تعداد نیروهای زمینی ایران از 700 هزار نفر بیشتر است که 130 هزار نفرشان سربازان و افسران حرفه ای 200 هزار نفرشان سرباز وظیفه و 350 هزار نفرشان نیروهای ذخیره هستند. تعداد نیروهای ناوگان دریای ایران 18 هزار نفر و تعداد سربازان نیروی هوایی 52 هزار نفر است. بر اساس گزارش انستیتو بین المللی تحقیقات راهبردی سپاه پاسداران ایران 125 هزار نیرو دارد که در نیروی دریایی هوایی زمینی و نیروی ویژه فعالیت می کنند. بسیج تحت نظر سپاه هم 90 هزار نیروی کاملا فعال و مجهز و 300 هزار نیروی ذخیره دارد و 11 میلیون نفر هم در صورت ضرورت به ان خواهند پیوست.
 
به گفته شاسودوفسکی، ایران می تواند نیم میلیون نفر را در ارتش و چند میلیون نفر را در نیروهای دفاعی به کار گیرد. نیروهای ویژه این کشور در حال حاضر در عراق فعالیت می کنند و واحدهای ویژه در چند کیلومتری مرز عراق و افغانستان و نیز در نزدیکی کویت مستقر هستند.


نویسنده روس مقاله خود را با این نتیجه گیری به پایان می برد که آمریکا نباید ایران را با هیچ یک از دیگر حریفان خود در گذشته مقایسه کند. وی در این باره نوشت: ناوگان این کشور در نزدیکی پایگاههای آمریکا و متحدانش در امارات مستقر هستند. ضمنا نباید امکانات جنگی نظامیان ایرانی را فراموش کرد. در واقع آنها به هیچ وجه با نیروهای ناتوان عراقی قابل مقایسه نیستند که تمام سران آنها توسط سیا و سایر سازمانهای اطلاعاتی تطمیع شدند و هیچ مقاومتی از خود نشان ندادند. 

کارشناسان نظامی یادآور می شوند با اینکه سامانه های تسلیحاتی ایران در برابر آمریکا و ناتو کم می آورند امکان وارد کردن تلفات جدی به نیروهای ائتلافی را در افغانستان و عراق دارند. 


ضمنا میشل شاسودوفسکی یادآور می شود که نیروهای ایرانی تاکنون چند تمرین جدی انجام داده اند و به عنوان نمونه نیروهای زمینی و تانکهای این کشور در ماه دسامبر سال دو هزارو نه بدون درگیر شدن با نیروهای ائتلافی از مرز عراق عبور کرده و میدان نفتی مورد اختلاف ایست میسان را به تصرف در آورده اند.