بر اساس توافقنامه انجام شده میان مقامات بغداد و واشنگتن مبنی بر عقب نشینی نیروی های آمریکایی از خاک عراق، آمریکا تا اواخر سال جاری مهلت دارد نیروهای خود را از این کشور بیرون بکشد.

بنا به این توافقنامه 91 هزار سرباز آمریکایی در آگوست سال گذشته از این کشور عقب نشینی کردند، اما مناقشه میان دو کشور درباره اجرای کامل این توافقنامه است.

آمریکا بر آن است که پس از پایان مدت قانونی چند هزار نیروی خود را در عراق نگه دارد که در اینصورت باید قرارداد دیگری میان دو کشور تنظیم گردد. این در حالی است که مقامات عراقی با این مساله مخالف هستند و معتقدند که آمریکا تا پایان 2011 باید تمام نیروهای خود را از خاک این کشور خارج کند.

چنانچه ایالات متحده آمریکا خواهان بقای تعدادی از سربازان خود در عراق باشد، می توان گفت که عراقی ها نیز نمی توانند با آن مخالفت کنند، چرا که به استثنای جریان مقتدی صدر جناح دیگری وجود ندارد که با این مسئله مخالف باشد، و این در حالی است که حتی برخی از جناحها مانند حزب اتحادیه میهنی کردستان در پارلمان علنا موافقت خود را با باقی ماندن نیروهای آمریکایی اعلام می کنند.

رایان کروکر سفیر سابق آمریکا در عراق در سالهای 2007 و 2009 در این باره می گوید: واشنگتن باید سیاست " صبر استراتژیکی" را در مرحله آینده در برابر عراق دنبال کند. در واقع در حال حاضر دیگر آمریکا نمی تواند سایست یک جانبه گرایی را به کار گیرد، اما در صورت اصرار مقامات آمریکایی، اگر عراقی ها برای پس از 2011 خواستار ارزیابی مجدد وضعیت شوند، به نفع آمریکا است که به این خواسته آنها پاسخ مثبت بدهد.

این به این معنا است که واشنگتن می خواهد توپ را در زمین حریف بیاندازد و علی رغم پراکندگی گروههای سیاسی ممکن است با بقای محدود نیروهای آمریکایی و پایگاههای آن در مدت زمان دو و یا سه ساله موافقت شود و در این هنگام یک توافقنامه جدید امضا شود.

این در حالی است که پشت صحنه های سیاست عراق از شایعات قوی درباره تدارکات مشترک برای تصویب این توافقنامه جدید در راستای سازماندهی روابط سیاسی، نظامی و امنیتی و غیره میان واشنگتن و بغداد حکایت دارد.

به موجب این شایعات قوی به نظر می رسد که پس از مدت تعیین شده، حدود 10 هزار نفر از نیروهای خبره و کارآزموده به بهانه مبارزه با تروریسم در کشور عراق باقی بمانند.

کشور آمریکا برای بقای خود در این کشور بهانه تراشی می کند. چندی پیش مقامات آمریکایی فاش کردند که سفارت این کشور در بغداد بعد ازعقب نشینی نیروی های آمریکایی ازعراق، حدود 16 هزار نفر از دیپلمات ها و کارکنان خود را نگه می دارد.

در همین راستا، "دیوید رانز" سخنگوی رسمی سفارت عراق گفته است که پس از خروج نیروهای آمریکایی روند فعالیت سفارت آمریکا در عراق به حالت عادی و متعارف باز خواهد گشت و تعداد کارکنان عراقی در این سفارت افزایش خواهد یافت.

وی در توجیه این اقدام سفارت آمریکا می گوید: ما برای برخی مسایل امنیتی و حفاظتی مانند تبادل فرهنگی و امنیتی و تجاری با عراق نیاز به تعداد کافی نیروی انسانی داریم.

علاوه بر آن نیروهای مسلح عراق قادر به حمایت و حفظ فضای امنیتی این کشور نیستند، بویژه این که دولت عراق از لحاظ اقتصادی نیز تحت فشار است و دیگر مشکلاتی که این کشور در حال حاضربا آن دست و پنجه نرم می کند، بهانه آمریکا در عقب نشینی نکردن را توجیه می کند.

در همین راستا، طارق عزیز وزیر خارجه سابق این کشور و از رهبران حزب بعث ادعا کرد که اگر آمریکا عقب نشینی کند کشور در دست دیگر کشورهای خارجی می افتد.

وی همچنین اعلام کرد که نیروهایی که در اعتراض به موافقت حکومت با باقی ماندن نیروهای نظامی آمریکا دست به تظاهرات می زنند، در حقیقت خواستار بقای آمریکا هستند چرا که می ترسند کشورشان توسط کشورهای دیگر اشغال شود.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان معتقدند که به محض موافقت با عقب نشینی نیروهای آمریکایی عراق بار دیگر به سمت جنگ داخلی کشیده می شود و حتی ممکن است سیاست کشور به بن بست برسد و وظایف اساسی دولت در حفظ امنیت، خدمات بهداشتی، آموزش و غیره به مخاطره بیافتد.

نویسنده:عبدالحسین شعبان

مترجم: سید جبار حسینی