باشگاه جوانی برنا/ آزاده فضلی

افراد بسیاری در فصل زمستان به دنبال مدهای جدید به مراکز فروش می‌آیند که رنگ و مدل بیشتر از جنس برایشان مهم است.

"هنوز بوی زمستان نیامده، همه جا لباس‌های بافت و پالتو پر شده و مردم هم سراغ مانتوهای کتان ضخیم را می‌گیرند و الان هم یک هفته‌ای است که پالتوهای گرم مغازه را فروخته‌ایم."

اینها را فروشنده مسنی که پشت میز صندوق فروشگاه مانتو و روسری فروشی نشسته می‌گوید و ادامه می‌دهد:" امسال به نسبت سال پیش، مانتوها و ژاکت‌های بافت با مدل‌ها و طرح‌های بیشتری به بازار آمده اند. "

پسر جوان فروشنده فروشگاهی دیگر درباره طرح‌های جدید می‌گوید: دو نوع مشتری داریم اول آن‌هایی که مدل‌های بافت و پالتویی چسبان و برش دار با طرح‌های غیرمتعارف، جدید و کوتاه را می‌پسندند و دوم آن‌هایی که به دنبال مانتو یا پالتویی می‌آیند که همه جا بتوانند آن را بپوشند.

کلاه خز یا بافت!؟
کلاه‌های خز و بافت با گل‌های بافتنی بزرگ و ریز، شال گردن‌های باریک و نازک که معلوم است بیشتر برای مدگرایی به کار می‌آید،
شنل‌ها و پانچو‌هایی که یقه‌هایی کشباف با طرح کرواتی دارند و برخی از آنها خیلی کوتاه هستند و فقط روی شانه را می‌گیرند. چند یقه روی هم، یقه‌های بزرگ و چین‌دار، آستین‌های بافت و کشباف روی پالتوهای فوتر، گاهی هم آستین‌های کلوشِ چین دار، پارچه‌های پالتویی طرح دار، ژاکت‌هایی با بافت‌های سوراخ‌دار، دکمه‌های بزرگ، دکمه‌های کوچک زیاد روی یقه و آستین، پالتوهایی با آستین‌های کوتاه کلوش و پلیسه، یقه‌های چین دار، یقه‌های خزدار نامتعارف در اندازه‌های بالای زانو، جزء مدل‌های امسال بازار زمستانی تهران به حساب می‌آیند.

گویی امسال بازار کلاه و شال گردن حسابی داغ شده تا جایی که حتی یک مغازه هم بدون کلاه و شال گردن پیدا نمی کنید. کلاه‌های خز با لبه‌های ساده و برگشت، کلاه‌های بافت که روی آنها گل‌های ریز و درشت به همراه نگین‌های رنگی تزیین شده است. چند فروشگاه هم شال گردن‌های ریسه‌ای که قطر آن ها شاید به 10 سانتی متر هم نرسد می‌فروشند که به گفته فروشنده‌ها، بیشتر برای روی شال استفاده می‌شود.

کمی چرم تا حدودی کتان!
برخی از فروشندگان رنگ سال را مشکی، دودی و قهوه‌ای عنوان می کنند و برخی رنگ سال را سبز، آجری و آبی می‌دانند -سبزی که رنگ زردش بیشتر از آبی است، آبی متمایل به آبی لاجوردی و آجری شفاف- که به تعداد زیاد و در طرح‌ها و مدل‌های مختلف می توان در فروشگاه ها دید. البته برخی مشتریان هم از اجناس چرم استقبال می‌کنند و به دنبال کاپشن، پالتو و دستکش‌های چرم می‌گردند.

به گفته برخی فروشنده ها، پارچه‌های ترک که بیشتر آنها دوخت داخل دارند، بازار را فراگرفته است. همچنین مدل‌ها انتخاب شده از بین ژورنال‌های خارجی است که برخی از آن‌ها، توسط خیاط ‌های داخلی دوخته می‌شوند.

قیمت‌های بازار پالتو و مانتوهای بافت، بین 50 الی 400 هزار تومان نوسان دارد، قیمت‌های شال بافتنی، شال گردن و کلاه، نیز از 7 تا 40 هزار تومان متفاوت است. قیمت‌های دستکش که معمولاً از جنس چرم را بیشتر خریداری می‌کنند، نیز از 12 هزار تومان شروع شده و تا ‌60 هزار تومان نوسان دارد.

در این میان، مردمی هم که طالب تنوع برای پوشاک‌ هستند، ترجیح می‌دهند که مدل‌های متنوع را برای فصل‌های مختلف امتحان کنند.

لزوم طراحی مدل به جای انتخاب مدل از میان ژورنال‌های خارجی، برای تولیدات داخلی نیز از همین جا نشأت می‌گیرد. برای اولین قدم در این عرصه نیاز به گسترش مدل های بومی و ایرانی است. در این راستا باید تدبیری اندیشیده شود تا افرادی که در زمینه طراحی آموزش می بینند به سوی سلیقه بازار داخلی سوق پیدا کنند.***