به گزارش خبرگزاری برنا ، صادق پورسالم روز شنبه در جمع خبرنگاران در منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم تنگ باهوش دشتستان افزود: مناطق شاهزاده ابراهیم، رودخانه باهوش و کوه سیاه منطقه بوشکان از جمله زیستگاههای مهم گونه های حیوانات و پرندگان در استان بوشهر است.

وی اضافه کرد: علاوه بر روباه، پلنگ، گرگ، گراز، کفتار و انواع پرندگان، کل، بز، قوچ و میش گونه های شاخص این منطقه هستند که در سالهای متمادی مورد طمع سودجویان قرار می گرفتند که این امر در کنار خشکسالی زندگی آنها را با تهدید جدی روبرو کرده بود.

پورسالم اظهارداشت: با استقرار پاسگاه محیط بانی کلمه در سال 88 و اعلام منطقه شکار ممنوع محدوده 43هزار هکتاری شاهزاده ابراهیم تنگ باهوش و نا امن شدن منطقه برای شکارچیان وضعیت زیستگاهی این حیوانات بسیار مناسب شد.

او بیان کرد: طوریکه طبق سرشماری صورت گرفته در سال 91 تعداد گونه های شاخص منطقه 80 راس بود که اکنون به بیش از 207راس رسیده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دشتستان گفت: از آنجایی که این منطقه جزء مناطق چهارگانه (مناطق حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش، اثر ملی طبیعی و پارک ملی) محیط زیست نیست اما تلاش و از خود گذشتگی محیط بانان زندگی حیات وحش را به این زیستگاه برگرداند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت زیست محیطی منطقه پیگیر هستیم تا این منطقه به حفاظت شده ارتقا یابد.

پورسالم گفت: منطقه کوه سیاه به گستره 50هزار هکتار بین شهرستانهای دشتی و دشتستان نیز از جمله زیستگاه های مهم است که محیط بانان این پاسگاه با شجاعت و از خودگذشتگی در حفظ حیات وحش و مبارزه با فرصت طلبان در حال فعالیت هستند.

وی همچنین از اجرای پروژه حفاظت از پلنگ ایرانی در بخش ارم، نصب 30دوربین تله ای در منطقه گیسکان و تقویت، همکاری و جلب مشارکتهای مردمی و انجمنهای دوستدار طبیعت برای حفظ حیاط وحش دشتستان خبرداد.